Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 65
  1. #21
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apavlidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικότερα τα No Frost έχουν προβλήματα με την ψύξη, ιδιαίτερα τους θερινούς μήνες. Και το λέω εγώ που έχω no frost της General Electric, το οποίο αγόρασα το 2004. Κάθε καλοκαίρι το ίδιο βιολί η κατάψυξη δεν μπορεί να ψύξει πιο κάτω από του 5 βαθμούς κελσίου και η συντήρηση, δεν έχει σχεδόν καθόλυ ψύξη.
    Δεν είναι σωστό να γενικεύεις με ΕΝΑ δείγμα (και μάλιστα κακό, κατά την άποψή μου). Το ότι το συγκεκριμένο ψυγείο δεν σου αποδίδει σωστά, δεν σημαίνει ότι όλα τα no frost δεν αποδίδουν σωστά. Αν ήταν έτσι, θα είχαν καταργηθεί.
    Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο (το GE - κακό κατά την άποψή μου) ψυγείο έχει μεγάλη ευαισθησία στο να μαζεύει σκόνες, χνούδια κλπ στον εναλλάκτη (και πώς να μην έχει, εκεί που τον βάλανε...). Θεωρώ δεδομένο ότι έκανες μια απόψυξη μια φορά το χρόνο, ΟΚ, αλλά έβγαλες ποτέ το πίσω καπάκι να καθαρίσεις τον εναλλάκτη;

  2. #22
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι σωστό να γενικεύεις με ΕΝΑ δείγμα (και μάλιστα κακό, κατά την άποψή μου). Το ότι το συγκεκριμένο ψυγείο δεν σου αποδίδει σωστά, δεν σημαίνει ότι όλα τα no frost δεν αποδίδουν σωστά. Αν ήταν έτσι, θα είχαν καταργηθεί.
    Παρεμπιπτόντως, το συγκεκριμένο (το GE - κακό κατά την άποψή μου) ψυγείο έχει μεγάλη ευαισθησία στο να μαζεύει σκόνες, χνούδια κλπ στον εναλλάκτη (και πώς να μην έχει, εκεί που τον βάλανε...). Θεωρώ δεδομένο ότι έκανες μια απόψυξη μια φορά το χρόνο, ΟΚ, αλλά έβγαλες ποτέ το πίσω καπάκι να καθαρίσεις τον εναλλάκτη;
    Απόψυξη το κάνω αλλά από πίσω είναι σφραγισμένο από πίσω με αλουμίνιο και πριτσίνια. δεν νομίζω να έχει κάποιο μέρος που να ανοίγει, αλλά θα κοιτάξω

  3. #23
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ο θερμοστατης εκανε το μοτερ να δουλευει συνεχεια,δεν εκοβε καθολου για μερες με αποτελεσμα η θερμοκρασια αν πεσει τοσο χαμηλα.Οταν τον εκελισα και πηγα αν τον ξανανοιξω το μοτερ τιποτα !

    Οταν μπηκε 1η φορα νεος θερμοστατης τον γυρισε ο τεχνικος στο 3 μα δεν δουλεψε το μοτερ,εδωσε λιγο δεξια τον χρονοδιακοπτη...τιποτα,ξανα...τιποτα.
    Εβαλε εναν νεο χρονοδιακοπτη και δουλεψε αμεσως,μου λεει αυτος που εχεις ειναι ζητημα χρονου να τα παιξει.Μου ξαναβαλε τον παλιο,εδωσε ενα κλικ ακομη και τελικα το μοτερ πηρε μπρος.

    Μετα απο λιγες μερες το μοτερ οταν εσβηνε για αποψυξη δεν ξαναπαιρνε στο 20' που λενε,εκανε ωρες ολοκληρες,τους πηρα τηλεφωνο,μου ειπαν να γυρισω λιγο δεξια τον χρονοδιακοπτη,το εκανα και πηρε μπρος ομως μετα απο 1-2 μερες ξανα τα ιδια.

    Ετσι πεισθηκα να αλλαξω και τον χρονοδιακοπτη,για το μοτερ το μονο που εχω να πω ηταν πως τελευταια ισα που το ακουγα,αυτο το "ρρρρρρρρνννν" που ξερουμε απο διαφορα ψυγεια δεν το ακουγα.
    Δεν ξερω πως θα μπορουσε να μετρηθει το μοτερ παρουσια μου [με καποιο μανομετρο ισως;] αλλα εξ'αποστασεως και ενω το ψυγειο ηταν ηδη σβηστο 1 ολοκληρη ημερα τι να εκανα;

  4. #24
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Ετσι οπως εγινε αν δουλευει καλα τουλαχιστον πεστους να ερθουν να βγαλουν λιγα υγρα ωστε να σταματησει ο παγος στη σωληνα γιατι θα εχεις νερα στο πατωμα και λεκεδες σκουριας απο τη βαση που θα σκουριασει με τον καιρο.

  5. #25
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Η βαση θελει ουτως η' αλλως λιγη δουλεια,το παλιο σκαφακι ειχε χαλασει & ειχαν τρεξει πανω στο μοτερ συν κατω στην βαση.

    Οταν σταθεροποιηθει η κατασταση θα την τριψω και θα την βαψω με μινιο.

    Οταν ο θερμοστατης κοψει το μοτερ και η θερμοκρασια ειναι στους -18 βαθμους μεχρι να ξαναπαρει μπρος στο 20' περιπου ποσους βαθμους ειναι επιτρεπτο να χασει;

    Να παει σε -15 ειναι το επιτρεπτο; Αν παει στους -10 ειναι μη αποδεκτο;

    Τα παραπανω υγρα στο κυκλωμα εν καιρω μπορει να μου κανουν καποια ζημια πχ εκτονωση σε καποιο αδυνατο σημειο απο αυξηση της ππιεσης;

  6. #26
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Τα περισοτερα υγρα δεν κανουν ζημια στην εγκατασταση απλα δεν δουλευει το ψυγειο σωστα.Οσο αφορα τις θερμοκρασιες εχει να κανει με τη χρηση και τις καιρικες συνθηκες.Οταν ειναι στο defrost ο χρονοδιακοπτης μπορει να ανεβασει και πανω απο το μηδεν.Και στους -10 να παρει δεν υπαρχει προβλημα.

  7. #27
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Καλημερα φιλε μου,το πρωι στις 9 κατεβασα τον θερμοστατη απο το 3 που ηταν στο 2,5 & τωρα 12:39 που γραφω η καταψυξη δειχνει -19 και η συντηρηση +4 βαθμους ασχετα αν εχει ανοιχτει μερικες φορες η πορτα.

    Εχει εναν ρυθμιστη κατω απο την καταψυξη με αριθμιση απο 1-5 συμφωνα με το ποση ψυξη θες να περασει απο την καταψυξη στην συντηρηση.Τωρα τον εχω στο 3,να τον αφησω ως εχει η' να μειωσω λιγο την ροη;

    Να τους παρω τηλεφωνο [δεν χρεωνουν επισκεψη παρα μονο την 1η φορα] αλλα τι να τους πω για να ξανακοιταξουν τα υγρα; Οτι εχει παγο η σωληνα; Αμα ερθουν & δουν σωστες θερμοκρασιες θα εκτεθω γιατι δεν εχω αλλο επιχειρημα.

    Να φωναξω καποιον αλλον τεχνικο αλλης εταιριας ισα για να ελεξχει το φρεον;

    1 μηνα ταλαιπωρουμαι με αυτο το ψυγειο...

  8. #28
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Τις ρυθμισεις αστες οπως ειναι,ειναι πολυ καλες θερμοκρασιες,απλα παρε τηλεφωνο και πεστους οτι πιανει παγο στην αναροφηση και βγαζει νερα στο πατωμα.Το οτι εχεις καλες θερμοκρασιες δεν σημαινει οτι πρεπει να πιανει παγο η σωληνα.Βγαζοντας λιγα υγρα δεν θα αλαξει κατι στις θερμοκρασιες.Εχουν υποχρεωση να ερθουν να το φτιαξουν χωρις καμια απολυτος επιβαρυνση,το λαθος ειναι δικοτους και πρεπει να το φτιαξουνΑν σου πουνε δεν πειραζει ο παγος απλα μην το δεχτεις.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tipos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  10. #29
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Το ψυγειο εχει μουρλαθει,χτες ειχα τον θερμοστατη στο 2.5 επειδη ειχε αρχισει η θερμοκρασια να κατεβαινει πολυ & τον πηγα στο 2.

    Σημερα βλεπω -20 εως -21 στην καταψυξη και +3 εως +4 στην συντηρηση,μα καλα δεν επρεπε να μην ειναι τοσο χαμηλες;

    Παλια το ψυγειο το δουλευα τον χειμωνα στο 3 επι πολλα χρονια,τωρα το εχω στο 2 & εχει τετοιες θερμοκρασιες δηλαδη ποσο πρεπει να το παω στο 1.5;

    Θα με τρελανει αυτο το ψυγειο τελικα...

  11. #30
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Εγω βαζω το δεξη κουμπι στο 1 και το πανω στο 3.Εκει εχει normal θερμοκρασιες με τον γνησιο θερμοστατη,δηλαδη περιπου -18 καταψυξη και +5 συντηρηση.Κανε μια δοκιμη δεν εχεις να χασεις τιποτα.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos NFP 2400 δεν δουλεύει η συντηρηση.
    από grphoto στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-23, 19:30
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 10:35
  3. Επισκευη eq ενος μεικτη
    από thelegr στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 23:04
  4. Καμμενο το smooth στο PCB ενος MAXTOR DiamondMax Plus 9 80GB ATA/133
    από The Professor στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 15:11
  5. η επισκευη ενος dvd χε χε
    από east electronics στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-09, 18:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας