Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27
  1. #11
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr_Giwrgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Εφαρμοσα
    13,...Volt Ac

    ...
    Απο την αλλη ειναι ξεκαθαρο που μπορω να δωσω τροφοδοσια απο εξωτερικο τροφοδοτικο ή οι φωτογραφιες δεν βοηθουν?
    Δεν είναι ξεκάθαρο ούτε ΠΟΥ έδωσες τροφοδοσία 13Volt AC. Η πλακέτα περιμένει 230Vac, οπότε θα ήθελα να μάθω που έβαλες αυτή την τάση.

    Αν δεν έχεις χαλάσει την πλακέτα με την εξωτερική τάση που έβαλες, τότε θα πρέπει από τα εξαρτήματα μετά το εσωτερικό τροφοδοτικό, να διαπιστωθεί ποια ή ποιες ήταν οι παραγόμενες τάσεις ώστε να ξέρουμε που θα μπει εξωτερικό τροφοδοτικό και με τι χαρακτηριστικά. Είναι πιθανό να αρκεί ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 12V, αλλά αν μπει στην τύχη υπάρχει ρίσκο. Τα ηλεκτρονικά δεν συγχωρούν λάθη.

    ΥΓ. οι ασφάλειες προστατεύουν από τη φωτιά, όχι από την πρόκληση βλάβης. Το T στις ασφάλειες δεν σημαίνει με θερμοκρασία, αλλά αντέχει για κάποια χρονική τιμή, σε ελαφρά μεγαλύτερα ρεύματα πριν καεί.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (31-10-16)

  3. #12
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Γνώμη μου μην ασχοληθείς καθόλου να βάλεις αλλο τροφοδοτικό γιατι δεν θα βγάλεις άκρη. Τσεκαρε αυτα που σου ειπα τις μεγαλες διοδους και μετα ξεκολησε το τσιπ να δεις αν καιει την ασφαλεια και μετα ξαναμιλαμε. Φιλικα.

    Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #13

    Προεπιλογή

    Τάση 13volt AC έδωσα απο την αρχή του κυκλώματος που κανονικά θα ξεκινούσαν τα 230Volt.

    Μόλις έφτασα στον μεγάλο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή παρατήρησα πως μετέτρεψε σε 17-18 volt DC.
    Κατόπιν μέτρησα τάση μέχρι την έναρξη του μετασχηματιστή κ στο chipaki που βρίσκεται στο κάτω μέρος(Δεν το γνωρίζω πως λέγεται), όπου είχα τιμές πάλι +_ 17-18 volt DC.

    Στην απέναντι πλευρά του μετασχηματιστή που αρχίζουν οι δίοδοι ισχύος δεν είχα καθόλου τάση.
    Δεν πιστευα ότι θα κάψω κάτι με 13AC. Αν έχει καεί δίοδος γύρω απο το chip θα το έκαιγα οπωσδήποτε λογικά,ε?
    Εβαλα όμως αρχικά 0,5ampere ασφάλεια για μικρές τάσεις.

    Το καταλαβαίνω βέβαια πως το ηλεκτρονικά δεν συγχωρούν λάθη. (Εχω κάψει παλιά μητρική επειδή απο βιασύνη μου να την δουλέψω της έβγαλα χαρτόνινο κάλυμμα κ αυτή ακούμπησε σε μέταλλο με τις γνωστές συνέπειες!!!!)


    Θα κάνω όπως μου λέτε. Θα αφαιρέσω το chip και θα το βάλω στην μπρίζα ώστε να δω αν θα καταστραφεί η ασφάλεια καθώς κ θα μετρήσω τις διόδους ισχύος ανεξάρτητα απο τα προηγούμενα(ξεκολλώντας ένα ποδαράκι).
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

  5. #14
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Εφόσον έδωσες 13V στην θέση (φίς) που θα έπρεπε να έχει 230V ισχύουν τα εξής:


    • ΔΕΝ έχεις προκαλέσει ζημιά στην πλακέτα!
    • οι 4 δίοδοι δεν είναι βραχυκυκλωμένες δεν χρειάζεται να τις αφαιρέσεις για να τις μετρήσεις, αλλιώς θα καιγόταν η ασφάλεια και δεν θα μέτραγες DC στον πυκνωτή. Δεν αρκεί βέβαια να ξέρουμε ότι δεν είναι βραχυκυκλωμένες, πρέπει να ξέρουμε και αν λειτουργούν. Μια απλή μέτρηση με πολύμετρο σε θέση διόδου θα πρέπει να σου δείξει αν λειτουργούν (θα μετρήσεις σε ορθή φορά και θα περιμένεις ένδειξη γύρω στα 0,65 στο πολύμετρο)
    • στις δοκιμές δεν ρισκάρουμε απλά περιμένοντας να δούμε αν θα εκραγεί μια ασφάλεια, αλλά βάζουμε μια λάμπα πυρακτώσεως σε σειρά με τα 230V. Λάμπα 40Watt (για έναν τέτοιο αποκωδικοποιητή) είναι αρκετή (δεν χρειάζεται μεγαλύτερης ισχύος). Οπότε αν υπάρχει βραχυκύκλωμα θα ανάψει η λάμπα και πιθανότατα δεν θα γίνει μεγαλύτερη ζημιά στην χαλασμένη πλακέτα.
      ΔΕΝ συνιστώ να κάνεις δοκιμές με 230V για λόγους ασφαλείας (δικιάς σου ασφάλειας από ηλεκτροπληξία) απλά σε ενημερώνω πως γίνονται.
    • Αν τις ασφάλειες τις αγόρασες από το ebay, να μην είσαι σίγουρος ότι είναι ασφάλειες. Κυκλοφορεί πολλή σαβούρα που να μην καίγονται ούτε σε 10πλάσιο ρεύμα από το αναγραφόμενο.

  6. #15

    Προεπιλογή

    Τις μικρες διοδους (γυρω στις 6, δηλαδη 4 rectifier+2 στο κυκλωμα) καθως κ την zener τις μετρησα πανω στο κυκλωμα οπως ανεφερα κ προηγουμενως κ μου βγαζει μια χαρα ενδειξη το πολυμετρο.

    Επισης σωστη ενδειξη μου βγαζει κ για τις διοδους ισχυος χωρις ομως να ξεκολλησω καποιο ποδαρακι.(Αυριο θα δοκιμασω με ενα ποδαρακι)

    Την συγκεκριμενη ασφαλεια την δοκιμασα κ οντως εκοβε 12νοlt στα 0.5ampere .

    Οταν δοκιμασα με 230volt εβαλα ασφαλεια 1,6Α 250ν οπως φαινεται κ στην εικονα με την πλακετα παραλληλα με την πρωτη καμμενη του κυκλωματος.

    Την μεθοδο με λαμπα στην σειρα μου την ανεφερε καποιος γνωστος ως "η λαμπα του ηλεκτρολογου" ως μεθοδο να επισκευαζει προβληματικες συσκευες εχοντας 100watt λαμπα. Ειναι αρκετα χρησιμο. Ωραιος!

  7. #16
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dr_Giwrgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την συγκεκριμενη ασφαλεια την δοκιμασα κ οντως εκοβε 12νοlt στα 0.5ampere .
    ?????? Τϊ εννοείς?

  8. #17
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Καταρχήν είτε "έσβηνες" τον αποκωδικοποιητή είτε όχι πριν τον βάλεις / βγάλεις από την πρίζα, πάντα θα είχες "σπίθες" τη στιγμή που τον έβαζες διότι το τροφοδοτικό του δεν σβήνει ποτέ.

    Από όλα όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα μάλλον το FSDH321 έχει πρόβλημα. Τέτοιο ολοκληρωμένο έχει ετοιμοπαράδοτο ο Σιδέρης στο μεταξουργείο (και εγώ επίσης έχω ένα κομμάτι).

    Το δευτερεύον του μετασχηματιστή είναι λογικό να δείχνει 0Ω διότι είναι λίγες δεκάδες εκατοστά χάλκινου σύρματος.

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Εάν κάνεις δοκιμή τροφοδοτώντας το κύκλωμα με 230V έχοντας αφαιρέσει το FSDH321 για να δεις αν θα καεί η ασφάλεια (αλλά βάλε λάμπα σε σειρά είπαμε, οπότε: άναμμα λάμπας = κάψιμο ασφάλειας χωρίς τη λάμπα), ο μεγάλος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής θα μείνει φορτισμένος σε τάση 325V ακόμα και αφού αποσυνδέσεις τα 230V από την πλακέτα, οπότε θα πρέπει να τον εκφορτίσεις προσεκτικά πριν συνεχίσεις με οτιδήποτε άλλο.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (31-10-16)

  10. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    ?????? Τϊ εννοείς?
    Δεν ημουν σαφής στο θέμα της ασφάλειας.

    Λοιπόν...

    1ον κάηκε η ασφάλεια του κυκλώματος του αποκωδικοποιητή.

    2ον βρηκα ίδια (250volt , 1,6A)απο ένα αλλό τροφοδοτικό ώστε να δοκιμάσω έγινε υπερταση λόγω του σπινθήρα της πρίζας μου. Φυσικά κάηκε κ αυτή.

    Και οι δύο φαίνονται στις φωτογραφίες.

    3ον Οταν έκανα δοκιμή δίνοντας 13volt Ac στην θέση του φις των 230 volt τοποθέτησα σε σειρά ασφάλεια 0.5Ampere παρόμοια . Για αυτήν ανέφερα πως όταν την έβαλα σε κύκλωμα με 12volt DC παρατήρησα πως όντως έκοβε ρευματα πάνω απο 0.5-0.6 ampere.
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

  11. #19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν είτε "έσβηνες" τον αποκωδικοποιητή είτε όχι πριν τον βάλεις / βγάλεις από την πρίζα, πάντα θα είχες "σπίθες" τη στιγμή που τον έβαζες διότι το τροφοδοτικό του δεν σβήνει ποτέ.

    Από όλα όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα μάλλον το FSDH321 έχει πρόβλημα. Τέτοιο ολοκληρωμένο έχει ετοιμοπαράδοτο ο Σιδέρης στο μεταξουργείο (και εγώ επίσης έχω ένα κομμάτι).

    Το δευτερεύον του μετασχηματιστή είναι λογικό να δείχνει 0Ω διότι είναι λίγες δεκάδες εκατοστά χάλκινου σύρματος.

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Εάν κάνεις δοκιμή τροφοδοτώντας το κύκλωμα με 230V έχοντας αφαιρέσει το FSDH321 για να δεις αν θα καεί η ασφάλεια (αλλά βάλε λάμπα σε σειρά είπαμε, οπότε: άναμμα λάμπας = κάψιμο ασφάλειας χωρίς τη λάμπα), ο μεγάλος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής θα μείνει φορτισμένος σε τάση 325V ακόμα και αφού αποσυνδέσεις τα 230V από την πλακέτα, οπότε θα πρέπει να τον εκφορτίσεις προσεκτικά πριν συνεχίσεις με οτιδήποτε άλλο.
    Ευχαριστώ κ εσένα για την απάντηση.

    Επειδή το βρήκα φθηνό παρήγγειλα ήδη αυτό.
    Δεν κατοικώ στην Αττική ώστε να το έπαιρνα απο εσένα π.χ . Είμαι κάτοικος Κατερίνης νομού Πιερίας.

    Ευχαριστώ κ για τα κόκκινα γράμματα. Αυτό με τους πυκνωτές το έχω υπόψιν. Το πείραμα το είχαμε κάνει κ στην σχολή μου.
    Είχα ένα εξάμηνο εργαστήριο Αναλογικών Ηλεκτρονικών κ αλλο ένα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών καθώς κ αντίστοιχα θεωρητικά μαθήματα.

    Η αποφόρτισή του μπορεί να γίνει αν του συνδέσω κατόπιν μια λάμπα 230volt προσεκτικά?

    Ολα όσα θα κάνω θα πραγματοποιηθούν στο κατάστημα του γείτονά μου, όπου διατηρεί συστήματα συναγερμών κ έχει πάγκο εργασίας
    ώστε να υπάρχει η σχετική ασφάλεια.

    Να ρωτήσω κ κάτι ακόμη...

    Πρίν τις τέσσερις διόδους του rectifier υπάρχουν δύο πυκνωτές AC κ ένα ηλεκτρονικό στοιχείο με πηνιόσυρμα τυλιγμένο.
    Αυτό τι ακριβώς κάνει?
    Η τεχνολογία φιλική προς τον άνθρωπο όταν χρησιμοποιείτε σωστά αλλά και καταστρεπτική....!!

  12. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    α καλα. φιλε δεν γνωριζεις τα βασικα και πας να παιξεις με 220. θα γινει ατυχημα. εγω θα σου ελεγα να πας να το πεταξεις και να παρεις ενα νεο.

  13. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (01-11-16), nyannaco (01-11-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] Πρόβλημα με crypto ReDi 40MP
    από andreasan στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-17, 06:57
  2. [Pitsos] Δεν λειτουργεί ο φουρνος
    από Zafos στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 23:15
  3. [Κλιματιστικό Fujitsu] Δεν λειτουργεί
    από apostan στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-16, 16:29
  4. [Tablet] προβλημα με ταμπλετα crypto novapad 70s 104fc δεν αναβη η οθονη
    από giorgos thesalonikh στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-14, 18:59
  5. [Άλλη] Bluesky BLF518 δεν λειτουργεί
    από ralot στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-13, 15:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας