Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Question Ulefone Metal μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας

    Γεια σας.
    Έχω πάρει τελευταία το ulefone metal από gearbest. με πληρης φορτιση το βραδυ... το πρωι κατα τις 7.30 και ενω το κινητο ειναι stand buy...εχει πεσει στο 85%!!!!!Με κανονική χρήση δε βγάζει 5-6 ώρες.Η μπαταρία είναι 3050 mAh. Σκέφτομαι μήπως φταίει το λογισμικό ή καμιά εφαρμογή και ανεβαζει συνέχεια τον επεξεργαστή και γι αυτό φευγει η μπαταρία.
    Έχω εδώ ένα screenshot που εμφανίζει την ισχύ των πυρήνων live
    Screenshot_20161017-142019.png

    Βλέπω ότι ειδικά ο ένας πυρήνας δουλεύει συνέχεια χωρίς να κάνει κάτι το τηλέφωνο...
    Μήπως είναι αυτό η αιτία;
    Ευχαριστώ!


  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Magus
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Malta
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κάποια εφαρμογή κάνει drain, κατ εμέ κανε root και ξεκίνα να σβήνεις άχρηστες εφαρμογές η βάλε greenify / betterbatterystats για να μπλοκάρεις και να βρεις τι ευθύνεται.

    Το καλύτερο θα ήτανε να κάνεις flash καμία aosp / cyano ρομ αν υπάρχει

  3. #3
    Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Εχεις καλό σημα εκεί που μένεις? Εγω οταν πηγαινω στο χωριο χανω σχεδον 5% την ωρα επειδη το κινητο δεν βρισκει καθολου cosmote σημα .
    Επίσης δεν αποκλειεται αν το κινητο σου είναι καινουργιο να χρειαζεται ορισμενους κυκλους για να φτασει το μεγιστο της χωρητικοτητας η μπαταρια σου αλλα και τους απαραιτητους κυκλους για να γραψει το κινητο ενα ορθο καλιμπραρισμα δηλαδη τη σχεση τασης μπαταριας-χωρητικοτητας.
    Ορισμενα κινητα-μπαταριες πχ στα 3.5 V δινουν αλλη μιση ωρα ανοιχτη οθονη ενω αλλα εχουν ηδη σβησει. Αλλα παλι κινητα στο 100% της φορτισης η μπαταρια ειναι στα 4.2V αλλα παλι στα 4.3V.
    Ολα τα παραπανω χωρις να θεωρω σε καμια περιπτωση το battery drain που περιγραφεις φυσιολογικο.

    Μανωλη απο ότι βλεπω εισαι απο Χανια. Εγω μενω Ηρακλειο. Αν μπορεις πες μου αν ζητησες κατι ιδιαιτερο απο το γκιαρμπεστ οσον αφορα το τελωνειο και την αποφυγη του. Στο εστειλαν με απλο ταχυδρομειο?

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Magus
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Malta
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καλό σημα εκεί που μένεις? Εγω οταν πηγαινω στο χωριο χανω σχεδον 5% την ωρα επειδη το κινητο δεν βρισκει καθολου cosmote σημα .
    Επίσης δεν αποκλειεται αν το κινητο σου είναι καινουργιο να χρειαζεται ορισμενους κυκλους για να φτασει το μεγιστο της χωρητικοτητας η μπαταρια σου αλλα και τους απαραιτητους κυκλους για να γραψει το κινητο ενα ορθο καλιμπραρισμα δηλαδη τη σχεση τασης μπαταριας-χωρητικοτητας.
    Ορισμενα κινητα-μπαταριες πχ στα 3.5 V δινουν αλλη μιση ωρα ανοιχτη οθονη ενω αλλα εχουν ηδη σβησει. Αλλα παλι κινητα στο 100% της φορτισης η μπαταρια ειναι στα 4.2V αλλα παλι στα 4.3V.
    Ολα τα παραπανω χωρις να θεωρω σε καμια περιπτωση το battery drain που περιγραφεις φυσιολογικο.

    Μανωλη απο ότι βλεπω εισαι απο Χανια. Εγω μενω Ηρακλειο. Αν μπορεις πες μου αν ζητησες κατι ιδιαιτερο απο το γκιαρμπεστ οσον αφορα το τελωνειο και την αποφυγη του. Στο εστειλαν με απλο ταχυδρομειο?
    Για να φταίει το σήμα για τι κατανάλωση, μόνο άμα έχει αφήσει 3g/4g ανοιχτό. Επίσης κινεζοτηλέφωνα όπως τα ulefone πολλές φορές ψεύδονται για την πραγματική χωρητικότητα της μπαταρίας, αλλά δεν έχει ουδεμία σχέση με καλιμπράρισμα η κατανάλωση, είναι 100% εφαρμογή που κάνει drain ή η ρομ έχει πρόβλημα !

    Για αποφυγή τελωνείου Νetherland post / Sweden post η έστω απλό συστημένο (που αν πληρώσεις στο ταχυδρομείο max να είναι ο φόρος επί της τιμής + κάτι ψηλά, μιας και τα κινητά δεν έχουν δασμούς από τρίτες χώρες)

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    αν έχεις ελένξει το drain από apps τα συγκεκριμένα τηλέφωνα επείδη τα ξέρω πολύ καλά το μόνο τους ελάτωμα που μας έχει εμφανισθεί είναι η ελατωματικές μπαταρίες , δεν μας είπες αν είναι το Lite ή το κανονικό το metal .

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατσαβίδι μπαταρίας Bosch
    από jami στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 20:38
  2. Τηλεχειρισμός από μεγάλη απόσταση
    από meletiros στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 01:43
  3. [Φορητός Η/Υ] Απενεργοποίηση μπαταρίας
    από akis63 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 14:54
  4. [Τηλεόραση Philips] Μία μεγάλη βοήθεια για PHILIPS 26PFL3403/10
    από Pitbull στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 02:20
  5. Κατανάλωση ψυγείου
    από gnt στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 16:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας