Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Ραδιοκασετοφωνο του "80, ποτενσιομετρα

    Γεια σας
    εχω ενα ραδιοκασετοφωνο απο τη δεκαετια του 1980, ισως και ποιο παλιο δεν ξερω.









    img upload

    εχει καποια αισθητικα θεματακια, αλλα εμενα με "καιει" να παιζει το ραδιοφωνο.
    Τα ποτενσιομετρα ομως και κυριως της εντασης βγαζουν το γνωστο ηχου για τους γνωστες, παρασιτων.
    Αυτο διορθωνεται καπως, ευκολα?
    Σκεφτηκα να το "στειλω" στην ανακυκλωση αλλα αν φτιαχνεται γιατι να μην το κρατησω?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Μπόλικο σπρέι καθαρισμού χωρίς λάδι αφού πρώτα τον ανοίξεις (το σπρέι δεν το ρίχνεις από έξω γιατί πάει παντού εκτός από το ποντενσιόμετρο) .

    https://m.youtube.com/watch?v=0QvOepREO4k

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    αν το θεμα ειναι αυτο που περιγραφεις λυνεται σχετικα ευκολα με αντικατασταση η με καποιο σπρευ. να εχεις υπ οψιν οτι με το σπρευ οτι το προβλημα θα εμφανιστει παλι μετα απο λιγο καιρο.
    ειπες οτι το θελεις για να ακους ραδιο. ο ηχος αυτης της γενιας ηταν λιαν επιεικως αθλιος. ενα ραδιο νεας τεχνολογιας των 50-80¤ θα εχει απειρως καλυτερο ηχο, το ραδιο θα εχει καλυτερη επιλεκτικοτητα. ο μονος λογος που θα το κραταγα εγω ειναι σαν μουσειακο εκθεμα. εχω και εγω ενα πολυμετρο AVO για αυτους που γνωριζουν της δεκαετιας του 50 που λειτουργει αψογα, αλλα ο μονος λογος που το εχω ειναι καθαρα διακοσμητικος και οχι μετρητικος.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Για μουσειακους λογους αλλα εκθετηριο δεν εχω να το βγαλω. Ακομη επειδη εξωτερικα δεν ειναι τελειο μαλλον θα το αποσυρω, ανταλλακτικα και οτι αλλο γινετε. Υπαρχει περιπτωση να το θελει καποιος να του το δωσω σε συμβολικη τιμη?

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Magus
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Malta
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κινέζικο ραδιοκασετόφωνο είναι, παραγωγής κάπου 1995 -€“ 2000 ούτε για έκθεμα κάνει, ούτε αξία θα πάρει... συμβολική τιμή lol,να μου το χαρίζανε δε θα το έπαιρνα το μόνο που του αξίζει είναι ένας κάδος απορριμάτων

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Magus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινέζικο ραδιοκασετόφωνο είναι, παραγωγής κάπου 1995 -€“ 2000 ούτε για έκθεμα κάνει, ούτε αξία θα πάρει... συμβολική τιμή lol,να μου το χαρίζανε δε θα το έπαιρνα το μόνο που του αξίζει είναι ένας κάδος απορριμάτων
    Μην είσαι απόλυτος. Ισως να ειναι κινεζικο. Αλλα εμένα μου το δωσανε κάπου στις αρχές του "90. Οοοτε ειναι σίγουρα παλιότερο.
    Θα το κανω ανταλλακτικά...

  7. #7

    Προεπιλογή

    εγώ θα πρότεινα επισκευή... για μία ψεκασιά στο ποτενσιόμετρο μιλάμε... αν συνεχίσουμε να πετάμε σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει κασετόφωνο να παίξει κασέτες....
    έχω δει αρκετά ραδιόφωνα δεκαετίας 80 (βέβαια ήταν επώνυμα δεν ξέρω πως δουλεύει το συγκεκριμένο της φωτογραφίας) που είχαν άριστη λήψη.... θα έλεγα καλύτερη και από μεταγενέστερα pll...
    στις φωτογραφίες στο google φαίνεται να είναι made japan η εταιρεία rising

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (07-10-16), Papas00zas (07-10-16)

  9. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ειναι made in Japan. Το γράφει πίσω σε μια γωνια. Οποτε τονγλυρωσε το διαλυτήριο. Τωρα μάλλον θα προσπαθήσω να το διορθωσω. Πάντως ούτε κάδο ούτε το χαρίζω.

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Αποκλειστικές φωτογραφίες!









    Αν και δεν ειμαι ηλεκτρονικος νομίζω πως βρήκα δουλεια για το επόμενο διάστημα. Καθάρισμα συντήρηση και μετά δυο ηχεία να του βρω/φτιαξω. Τι λέτε, να του αφιερώσω χρόνο?

  11. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Μαζική ροη πληροφοριών και ερωτήσεων...
    Καταρχήν το σκρατσαρισμα λύθηκε!
    Παρατήρησα τωρα ότι δεν δουλεύουν και τα δυο κανάλια ήχου σωστά. Με λίγο ψάξιμο διαπίστωσα πως βάζοντας στο phones το βύσμα δουλεύουν και τα δυο, ή αν το χτυπήσω λιγο ελαφρά με το δάχτυλο. Αλλιώς παίζει μόνο το ένα κανάλι.





    photo uploader

    Πως λειτουργεί το σύστημα αυτό που όταν βάλεις τα ακουστικά σταματανε τα ηχεία να ακούγονται?
    Ειναι κάποιο καμάκι που βραχυκυκλώνει/ανοιχτοκυκλωνει? Ψέκασα και εδω σπρευ επαφων και βλέπω λιγο καλύτερη και κυρίως μονιμοτερη απόκριση στο χτύπημα. Μένει ενεργό το κανάλι.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Toshiba L300. Επιλέγω "Shutdown", και μου κάνει "Resart" !!!!
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 15:26
  2. [Φορητό Ραδιόφωνο] SONY CFS-9000 ΡΑΔΙΟΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ
    από hellenic vanagon στο forum iPod/MP3/MP4/Φορητές Συσκευές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-14, 19:36
  3. μικτης και ποτενσιομετρα
    από γιαννης_κ στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Ήχου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-13, 09:52
  4. Αναζητηση σε συρομενα ποτενσιομετρα μικτη ( numark dm1720x )
    από materatsi στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Ήχου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-12, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας