Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 72

Θέμα: Miele G1102 SCI

  1. #61

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Και αντικαθιστανται και μπορουν να ελεγχθουν πανω στην πλακετα πριν αντικατασταθουν
    Εχεις καποιον συγκεκριμενο να μπυ προτεινεις;;

  2. #62

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω? Η διαρροη του νερου βρεθηκε απο που ειναι?
    Οχι...
    Σημερα μου ειπε ο τεχνικος πως στον ελεγχο που εκανε αλλαξε κ μια τσιμουχα που εχανε λιγο νερο...

  3. #63

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jole Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι...
    Σημερα μου ειπε ο τεχνικος πως στον ελεγχο που εκανε αλλαξε κ μια τσιμουχα που εχανε λιγο νερο...
    Την ειδες την τσιμουχα? Αν ναι τι διαμετρο ειχε περιπου? Τωρα δουλευει καθολου για να δεις αν φτιαχτηκε η διαρροη?

  4. #64

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ειδες την τσιμουχα? Αν ναι τι διαμετρο ειχε περιπου? Τωρα δουλευει καθολου για να δεις αν φτιαχτηκε η διαρροη?
    Οχι δεν την ειδα...
    Υποτιθεται πως την αλλαξε...

  5. #65

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή



    (Αν ειχες λυσει μονος σου το πλυντηριο αναμεσα στα καλωδια θα ευρισκες συσκευασμενο αεροστεγως στην πορτα το ηλεκτρολογικο διαγραμμα ολου του πλυντηριου)
    Ετσι περιπου ειναι απο κατω. Εμενα γεμισε νερα το βραδυ το σπιτι και το βρηκαμε το πρωι να δουλευει φουλ η αντλια αποχετευσης. Οταν πατηθει το φλοτερ διακοπτεται αμεσως το προγραμμα και μεχρι να το σβησεις δουλευει η αποχετευση. Εψαξα βημα βημα ολο το διαγραμμα και βρηκα οτι για να γινεται αυτο εχει πατηθει το φλοτερ για την πλημμυρα. Πραγματι αυτο ειχε γινει και μαλιστα ηταν τιγκα στα αλατα. Το καθαριζω και στηνω παλι το πλυντηριο. Υποψην τα πιθανα σημεια διαρροης- τσιμουχες φαινονται με κυκλους και ενα βελακι. Εμενα εχανε απο το βελακι που σημαινει απο την κεντρικη αντλια ανακυκλωσης(η ενσωματωμενη τσιμουχα ειχε λιωσει). Αυτη αντλει 70 λιτρα το λεπτο. Εγω στη θεση σου θα εβαζα μια καμερουλα και θα το εβαζα σε λειτουργια χωρις τον πατο(δισκο αποστραγγισης) για να δω ακριβως απο που σταζει διοτι σε εμενα με γυμνο ματι δεν φαινοταν με τιποτα.

  6. #66

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Και αντικαθιστανται και μπορουν να ελεγχθουν πανω στην πλακετα πριν αντικατασταθουν
    Καμια προταση για καποιον που ξερει να επισκευαζει πλακετες στην ευρυτερη βορεια περιοχη της Αθηνας;;

  7. #67
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα το ιδιο θεμα(της περιγραφης) σε miele 15ετιας. Δεν εχω διαβασει ολες τις σελιδες, το προβλημα το ελυσα μονος μου.

    Ο φιλος βρηκε λυση τελικα ή ακομα ψαχνεται? Εν τω μεταξυ θα ριξω μια ματια στις σελιδες. Εμενα μου πηρε δυο εβδομαδες να το βρω, αλλα το βρηκα το λογο.

    Αφου υπηρχε θεμα με νερα, δηλαδη διαρροη γιατι εμπλεξαν και ηλεκτρονικα μαζι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω? Η διαρροη του νερου βρεθηκε απο που ειναι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ειδες την τσιμουχα? Αν ναι τι διαμετρο ειχε περιπου? Τωρα δουλευει καθολου για να δεις αν φτιαχτηκε η διαρροη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dactilidis John Εμφάνιση μηνυμάτων


    (Αν ειχες λυσει μονος σου το πλυντηριο αναμεσα στα καλωδια θα ευρισκες συσκευασμενο αεροστεγως στην πορτα το ηλεκτρολογικο διαγραμμα ολου του πλυντηριου)
    Ετσι περιπου ειναι απο κατω. Εμενα γεμισε νερα το βραδυ το σπιτι και το βρηκαμε το πρωι να δουλευει φουλ η αντλια αποχετευσης. Οταν πατηθει το φλοτερ διακοπτεται αμεσως το προγραμμα και μεχρι να το σβησεις δουλευει η αποχετευση. Εψαξα βημα βημα ολο το διαγραμμα και βρηκα οτι για να γινεται αυτο εχει πατηθει το φλοτερ για την πλημμυρα. Πραγματι αυτο ειχε γινει και μαλιστα ηταν τιγκα στα αλατα. Το καθαριζω και στηνω παλι το πλυντηριο. Υποψην τα πιθανα σημεια διαρροης- τσιμουχες φαινονται με κυκλους και ενα βελακι. Εμενα εχανε απο το βελακι που σημαινει απο την κεντρικη αντλια ανακυκλωσης(η ενσωματωμενη τσιμουχα ειχε λιωσει). Αυτη αντλει 70 λιτρα το λεπτο. Εγω στη θεση σου θα εβαζα μια καμερουλα και θα το εβαζα σε λειτουργια χωρις τον πατο(δισκο αποστραγγισης) για να δω ακριβως απο που σταζει διοτι σε εμενα με γυμνο ματι δεν φαινοταν με τιποτα.
    Δεν υπήρχε καμία διαρροή νερού υδραυλικής φύσης. Απλά η ηλεκτροβαλβίδα εισαγωγής νερού δεν σταματούσε ποτέ να βάζει νερά προφανώς επειδή δεν σταματούσε ποτέ να τροφοδοτείται ηλεκτρικά. Νά γιατί "έμπλεξαν και τα ηλεκτρονικά μαζί".

    Γιώργο τελικά πλήρωσες / θα πληρώσεις καινούρια πλακέτα, ή όχι;

    Αν και το άλλο IC που φαίνεται περίπου στη μέση της πλακέτας είναι κι αυτό ACS302-5T3, τότε μπορείς να βρεις ποιο από τα δύο IC είναι υπεύθυνο για την ηλεκτροβαλβίδα ψάχνοντας και βρίσκοντας σε ποιο σημείο της πλακέτας καταλήγουν τα καλώδιά της. Το πιο πιθανό είναι το triac που είναι μέσα στο ολοκληρωμένο οδήγησης της βαλβίδας να είναι βραχυκυκλωμένο (βρίσκεται με πολύμετρο χωρίς να τροφοδοτείται η πλακέτα), ή να έχει διαρροή (δεν βρίσκεται απαραίτητα με πολύμετρο χωρίς να τροφοδοτείται η πλακέτα). Το να μην φταίει το ολοκληρωμένο (δηλαδή δικαιολογημένα να δίνει συνέχεια τροφοδοσία στην βαλβίδα επειδή τέτοια εντολή παίρνει) νομίζω αποτελεί την μικρότερη πιθανότητα. Για να πάρεις μια ιδέα του κόστους ανταλλακτικού:
    https://www.arrow.com/en/products/ac...paign=octopart
    Με λιγότερο από 1$ είχες καθαρίσει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 14-11-16 στις 10:28

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Jole (21-11-16)

  9. #68

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Η πρωτοφανης πια περιπετεια μου φτανει στο τελος της με τον χειροτερο τροπο...
    Την περασμενη Τριτη με παιρνει τηλ ο τεχνικος για να με ρωτησει τί θα κανουμε τελικα...
    Μου λεει (εν ταχει) πως αδικα ταλαιπωρουμαστε κ οι 2 κ πως μου ριχνει την τιμη απο 280€ στα 250€...
    Οταν του επαναφερω να μου δειξει καποιο παραστατικο για την αγορα της πλακετας, παλι μου ελεγε τα δικα του...
    Τελος παντων, χτες ξαναμιλαμε κ του λεω να μου βγαλει την πλακετα, να παω να παρω το πλυντηριο κ να του δωσω τα 40€ που ειχαμε συμφωνησει οταν το πλυντηριο εφυγε απο το σπιτι μου...
    Η απαντηση του ηταν να παω την Δευτερα, αφου του δωσω 80€ (!!!!!!) για την εργασια του διοτι ειχε κανει κ αλλες οπως ειπε κ οταν του λεω ξανα για τα 40€ μου φωναζει "ΚΑΛΗΜΕΡΑ" κ μου κλεινει το τηλ στα μουτρα.....
    Εχω να κανω δυστυχως με μεγαλο αλητη...
    Μια μιξη θυμου κ αδικιας σπο την μια & απο την αλλη να μην το συνεχισω με το σκεπτικο οτι δεν ξερω πού θα το φτασει στην αλητεια του αν το συνεχισω...
    Κ τί μπορω αραγε να αποδειξω αν το προχωρησω;;;;;
    Ουτε χαρτι δεν πηρα οταν πηρε το πλυντηριο....
    Μαλλον προσανατολιζομαι να το αφησω κ να παω για αγορα νεου....
    Με απιστευτο αισθημα αδικιας κ θυμου...
    (Υγ: ρωτωντας εναν γνωστο στην περιοχη, μου ειπε πως ειχε παθει αναλογη περιπτωση με την δικη μου, του επισκευασε χωρις να τον ενημερωσει την ηλεκτρικη του σκουπα με 150€, ο γνωστος μου δεν το δεχτηκε διοτι δεν τον συμφερε η επισκευη κ δεν τον ειχε ενημερωςει κ αφησε εκει την σκουπα, κ μετα απο 2 μηνες ο τεχνικος ειχε το θρασος να τον παρει τηλ για να του ζητησει κ τον σωληνα της σκουπας, προφανως για να την πουλησει...)

  10. #69

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Βόρεια Αττική
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Κατι τετοιοι χαλανε την πιατσα.....

  11. #70
    Το avatar του χρήστη aspanos
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο Αττικής
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Eχω αυτό το πλυντήριο εδώ και μια δεκαετία. Εμφάνισε αυτό ακριβώς το πρόβλημα περυσι (απλώς δεν έβγαλε πολλά νερά στο πάτωμα, αλλά το μοτέρ δε σταμάταγε παρα μόνο αν έβγαζα τη μπρίζα του πλυντηρίου!). Το πλυντήριο πήγε στην αντιπροσωπεία και επισκευάστηκε (200+ ευρώ κουστούμι!). Προχθές ξεκίνησε πάλι το ίδιο πρόβλημα! Δεν έχω σκοπό να τους σκάσω τόσα χρήματα ξανά! Εχετε ιδέα τι μπορώ να κάνω για να το φτιάξω (αν γίνεται) αλλιώς θα το πετάξω! Αν κάποιος εχει ανάλογη εμπειρία ας δώσει οσο πιο αναλυτικές οδηγίες γίνεται. Σας ευχαριστώ! Ποτέ ξανά Miele!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. miele s711
    από kostisk στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-20, 16:16
  2. [Miele] miele g680
    από tounis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-16, 11:03
  3. miele s5411
    από katmadas στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 10:18
  4. [Miele] ψυγειο miele
    από paolokwsta στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 23:28
  5. Εστία Miele
    από savnik στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-09, 22:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας