Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Βλάβη πολυμέτρου SUN ΕΜ3051Α

    Γειά σας, χθες χάλασα το πολύμετρο που γράφω στον τίτλο από δικό μου λάθος!!http://www.howtofixit.gr/forum/image...ern/crying.gif Τοποθέτησα τον επιλογέα στο σύμβολο της διόδου-beeper και πήγα να μετρήσω συνέχεια σε ηλεκτροκόλληση inverter που επισκεύαζα. Το beeper ακούστηκε κανονικά, έκανε κάποιες παρεμβολές στον ήχο και απομάκρυνα τους δέκτες του πολυμέτρου μένοντας το beeper ανοιχτό!! Κατόπιν διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει να κλείσω τον διακόπτη του ρεύματος της inverter με αποτέλεσμα κατά την μέτρηση να είναι σε λειτουργία και διαπέρασε το πολύμετρο AC 230 volt έχοντας τον επιλογέα στην θέση της διόδου-beeper!!http://www.howtofixit.gr/forum/image...rn/cursing.gifΤι λέτε υπάρχει ελπίδα να το επαναφέρω ή πάει για αλλαγή??

  2. #2
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Έλεγξε σε πρώτη φάση την ασφάλεια του πολύμετρου να δεις αν έχει καεί. Μπορεί το λάθος να έμεινε εκεί και να μην προκάλεσε ζημιά στα ηλεκτρονικά του.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθειά σου, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν αυτό, δεν είναι καμένη γι αυτό και το πολύμετρο "λειτουργεί" ακόμα.....που λέει ο λόγος...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    τι εννοείς "λειτουργεί ακόμα"; Τι κάνει δηλαδή, έχει κάποια ένδειξη;
    Αν δεν έχει ένδειξη έχεις καμένο ic (ίσως κανένα icl7106 40άκιδο).
    Αν έχεις χαζές ενδείξεις, έχεις τουλάχιστο καμένες αντιστάσεις στους διαιρέτες τάσης και στην γραμμή εισόδου για το buzzer.
    Ανέβασε καμιά φωτογραφία από την πλακέτα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ανοίγει κανονικά αλλά ακούγεται συνέχεια το beeper σε όποια θέση και να έχω τον επιλογέα χωρίς να έρχονται σε επαφή οι ακροδέκτες του. Επίσης παρατήρησα ότι μπορούσα να κάνω μετρήσεις μόνο DC, ΑC όχι και όταν έβαζα τον επιλογέα στη θέση του beeper-διόδου μου έδειχνε τρελές ενδείξεις!!Για χωρητικότητα δεν θυμάμαι!Αύριο θα προσπαθήσω να δανειστώ κάποιο πολύμετρο να δω τι γίνεται στην περιοχή που έχω σημειώσει στην φωτογραφία......ψάχνω τον τρόπο να την ανεβάσω, συγγνώμη αλλά είναι το πρώτο μου ποστ....

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    plaketa.jpg

    o.k τα κατάφερα να την ανεβάσω....!!

  7. #7
    Το avatar του χρήστη MacGyver
    Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει μπούσουλας για την βλάβη του. Οτιδήποτε μπορεί να έγινε.
    Μπορεί κάποιο ολοκληρωμένο, τρανζίστορ, βραχυκύκλωμα στον μεταγωγικό διακόπτη...κλπ.
    Αν υπάρχουν γνώσεις ηλεκτρονικών , θα μπορούσε να επισκευαστεί.
    Χρειάζεται άνοιγμα και .. βλέποντας και κάνοντας.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Ωραία απ'οτι βλέπω δεν είναι πολύμετρο των 10 ευρω, είναι των 20 και έχει κάποιες προστασίες.
    Βλέπω ένα ptc αριστερά στη μέση, έλεγξε το (δεν γνωρίζω αν είναι εκεί για προστασία ή για μέτρηση θερμοκρασίας).

    Στα πολύμετρα ο μεταγωγέας κάνει λίγο δύσκολα τα πράγματα στο να ακολουθήσεις τη συνέχεια του κυκλώματος. Υπάρχει βέβαια δίπλα στο IC στην μαρκαρισμένη περιοχή το σήμα του buzzer οπότε πρέπει να το ελέγξεις (διάβασε το datasheet του κλπ).

    Να υποθέσω ότι δεν μπορείς να μετρήσεις ούτε αντιστάσεις;
    Για πυκνωτές πρέπει να υπάρχει κάποιος ταλαντωτής (π.χ. το soic8 αριστερά) και μετά το σήμα πιθανά να συνεχίζει στην κλίμακα μέτρησης ρεύματος.

    Ακολούθησε τον μεταγωγέα για να βρεις ποια "συστάδα" εσωτερικών αντιστάσεων έχει σχέση με τη μέτρηση αντίστασης και έλεγξε τες. Ακολούθησε και τις γραμμές του μεταγωγού για το diode test. Η γραμμή αυτή θα συνεχίζει στη μέτρηση τάσης (διότι σου δείχνει forward voltage drop).

    Φυσικά πρέπει να ελέγξεις και τις διόδους εφόσον έχεις πρόβλημα με το AC.

    Τα παραπάνω είναι φυσικά κάποιες ιδέες και όχι απόλυτες οδηγίες επισκευής πολυμέτρων.
    Αν καταφέρεις να βρεις το σχέδιο του (όπως π.χ. βρίσκεται στα uni-t), τότε θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Klik σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου!! Το απόγευμα θα έχω ένα δανεικό πολύμετρο για να δω τι μπορώ να κάνω! το ptc δεν το σκέφτηκα καν. Αν θυμάμαι καλά πριν το ανοίξω δεν μπορούσα να μετρήσω ούτε αντίσταση, δεν είμαι σίγουρος. Δυστυχώς το datasheet δεν το έχω βρεί ακόμα, έστειλα και email στην εταιρεία......αλλά δεν το βλέπω! Ο μεταγωγέας όχι απλά κάνει λίγο δύσκολα τα πράγματα αλλά με έχει μπερδέψει εντελώς. Θά κάνω ότι μου είπες και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι!!

  10. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Θα σου διηγηθώ μια σύντομη ιστορία. Πρόσφατα είχα στα χέρια μου ένα παλιό Mastech με παρόμοια με το δικό σου συμπτώματα (δεν ξέρω όμως πως δημιουργήθηκαν). Αφού λοιπόν έψαχα μάταια στους ημιαγωγούς, και λίγο πριν το πετάξω, έκανα κάτι ανορθόδοξο. Με άλλο πολύμετρο σε κλίμακα Ohm, άρχισα να μετράω αντίσταση σε όλους τους ηλεκτρολυτικούς (εννοείται με την μπαταρία του Mastech εκτός). Όλοι έδειχναν μερικά kΩ, εκτός από έναν που έδειχνε κάτι λίγα Ohm. Τον άλλαξα, και από τότε το πολύμετρο είναι up and running (όπως θα λέγαμε σε άπταιστα Ελληνικά) ...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] Βλάβη σε KV-29CL11E
    από PLAT στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-14, 21:47
  2. βλάβη σε tv
    από Ηλιας Α στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 01:36
  3. Βλάβη τηλεόρασης
    από alex20 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-10, 12:42
  4. Βλάβη τηλεόρασης
    από alex20 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-10, 22:22
  5. TV TELEFUNKEN βλάβη
    από giorgos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 15:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας