Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Στο 2:30 - 2:40 πάντως έδειξε να σπάζει το κομμάτι που κόλλησε , και φαίνεται είναι μόνο για πολύ λεπτές κατεργασίες επιφανειακές .
    http://www.soldatos.gr/html/kollhseis.html

    Η νεκροψία θα δείξει πόσο καλά πήγε σε λίγες μέρες που θα το κλείσω και θα το δοκιμάσω.
    μποιλερ.JPG
    Στην πατούρα που κάθεται η φλάντζα για το καπάκι έχει ανώμαλες οξειδώσεις , καθάρισε με κατσαβίδι καλά και στο πιο παραπάνω link βάλε το προτελευταίο που αναφέρεται σε "κόλα παγολεκάνης" (για 300 C) προτού περάσεις την φλάντζα .

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Συγχωρείστε μου την καθυστέρηση, αλλά έλειπα το τριήμερο και είπα να αποτοξινωθώ από το internet.
    Γιώργο, το link του Πέτρου ήταν αυτό που βρήκα πρώτο και εγώ, αλλά αυτό είχε 50 ευρώ. Οπότε πήρα 2 βέργες από http://www.sygometal.gr/?view=products&id=18 με 3 ευρώ. Είχε δύο ειδών μία για καθαρό αλουμίνιο και μία για κράματα αλουμινίου. Προτίμησα το δεύτερο μιας και δεν ήμουν σίγουρος για την καθαρότητα του αλουμινίου.
    Δεν είμαι έμπειρος συγκολλητής, η μικρή μου εμπειρία εξαντλείται σε πολλές μαλακές και λίγες σκληρές κολήσεις χαλκοσωλήνων. Μου φάνηκε πως μάλλον δεν είχε βόρακα η κόληση όπως μου είπαν. Μου φάνηκε σαν να προσπαθώ να κάνω σκληρή κόληση σε χαλκοσωλήνα χωρίς βόρακα. Γίνεται μεν, αλλά το αισθητικό αποτέλεσμα είναι τρισάθλιο και η κόληση δεν λιώνει εύκολα. Δεν έμεινα ικανοποιημένος λοιπόν από τον τρόπο που έγινε η κόληση το οποίο όμως οφείλεται στην απειρία μου. Όταν ξαναχρειαστεί να κολήσω θα το κάνω με βόρακα και ελπίζω να γίνει ευκολότερα και καλύτερα. Αν εξασκηθεί κανείς νομίζω πως είναι καλή λύση για μικροεπισκευές σαν αυτή που χρειάστηκα.

    Πέτρο, όσον αφορά την παρατήρησή σου στην εικόνα είναι όσο πιο πολύ μπόρεσα να το καθαρίσω. Εχω πάρει φλατζόκολα υψηλών θερμοκρασιών για να βάλω στην φλάτζα. Ελπίζω να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Αν και από το μαγαζί που πήρα την φλάτζα ήταν κάθετοι στο να μην βάλω τίποτε.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Τελικά αφού συναρμολόγησα το σίδερο, όλα δούλεψαν όπως έπρεπε. Η εγχείρηση είχε απόλυτη επιτυχία. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από JOUN στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-20, 01:28
  2. Stirella Simac SX430D τρέχει νερά
    από andyferraristi στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 01:17
  3. Ατμοσίδερο με boiler (Stirella Simac SX8040D)
    από SDrikos στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 13:19
  4. θερμοστατης boiler stirella simac sx 430d
    από bozan στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 19:00
  5. STIRELLA SX430D ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ
    από ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας