Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή Γνώμη για σταθμό T-862++

    Καλησπέρα παιδιά,

    Ένας φίλος αγόρασε τον σταθμό T-862++ για αρχή θέλει να κάνει reflow και αργότερα να εξασκηθεί για reballing. Από ότι μου είπε είναι σταθμός υπερύθρων και είναι καλύτερος γιατί δεν καταπονεί το τσιπ όπως ο θερμός αέρας. Απλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αξίζει και βασικά για το αν όντως κάνει καλή δουλειά όπως μου είπε το φιλαράκι μου.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Εάν εννοείς ότι θέλεις να τον αγοράσεις και εσύ, καλύτερα να κοιτάξεις για κάποια άλλη λύση.
    Αυτός που τον πήρε ας ρώταγε πρώτα.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (20-04-18)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αντώνη εσύ τι θα πρότεινες;

  5. #4
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Για αρχή αέρας.

    Έχει αρκετά μοντέλα που έχουν γραφτεί κατά καιρούς μέσα στο φόρουμ. Ακόμα υπάρχουν παιδιά που έχουν φτιάξει μόνοι τους κάποια μοντέλα.

    Βέβαια υπάρχουν μοντέλα αέρα ή υπέρυθρων, που όπως λέω η αγορά τους θα πρέπει να καλύπτει δυναμικό καταναλωτικό κοινό της τάξεως Ανατολικής -€“ Δυτικής και Κεντρικής Μακεδονίας μαζί.

    Εγώ με έναν συνδυασμό από δύο μηχανάκια της Aoyue είμαι καλά, ίσως κάποιοι άλλοι όμως να μην μπορούν να τον δουλέψουν, ίσως να υπάρχει και θέμα προσωπικού setup δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει. Γενικότερα ένα εισαγωγικό setup μέχρι 500¤ (τραβηγμένο από τα μαλλιά) σε αέρα και προθερμαντήρα είναι καλά, από εκεί και πέρα για εισαγωγή ξεφεύγεις διότι δεν ξέρεις τις ανάγκες σου λόγω έλλειψης εμπειρίας.

    Το παραπάνω είναι λάμπα που ζεσταίνει τα σουβλάκια σε ψητοπωλείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη toni31 : 18-09-16 στις 17:01

  6. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (20-04-18), JOUN (18-09-16), linux (18-09-16), marioland (18-09-16), pipilas (18-09-16), ziakosnasos (26-09-16)

  7. #5

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το παραπάνω είναι λάμπα που ζεσταίνει τα σουβλάκια σε ψητοπωλείο.

    +1000

    εκανα το λαθος πριν κανα 3 χρονια και αγορασα το σκουπιδι τ862++
    δεν κανει ουτε για πρεχατερ ειναι αχρηστο παντελος ...ζημια κανει ... μπιτζια παντως δεν ξεκολαει -> μακρια
    επειτα πηρα το jovy re 7500 .. χμ ποιοτητα αριστη ...αλλα σχετικα αδυναμο (αργο αλλα σχετικα οκ)
    το καλυτερο που εχω δοκιμαση και σχετικα φτηνο γρηγορο κινεζικο ομως ειναι το
    ir pro scc v4 κινεζια ναι ..αλλα δουλευει καλα εχω κανει ρεμπαλ πανω απο 300
    bga σε μαιν απο τβ και απο λαπτοπ μια χαρα παει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pipilas : 18-09-16 στις 13:53

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pipilas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gate7 (21-09-16), marioland (18-09-16)

  9. #6

    Banned
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πυργος
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000

    εκανα το λαθος πριν κανα 3 χρονια και αγορασα το σκουπιδι τ862++
    δεν κανει ουτε για πρεχατερ ειναι αχρηστο παντελος ...ζημια κανει ... μπιτζια παντως δεν ξεκολαει -> μακρια
    επειτα πηρα το jovy re 7500 .. χμ ποιοτητα αριστη ...αλλα σχετικα αδυναμο (αργο αλλα σχετικα οκ)
    το καλυτερο που εχω δοκιμαση και σχετικα φτηνο γρηγορο κινεζικο ομως ειναι το
    ir pro scc v4 κινεζια ναι ..αλλα δουλευει καλα εχω κανει ρεμπαλ πανω απο 300
    bga σε μαιν απο τβ και απο λαπτοπ μια χαρα παει.
    για συνταξιουχος πολλα λεφτα χαλας σε εξοπλισμο αλλα οπως και να'χει το υπερυθρο ειναι μια χαρα για smd qfp,εγω χρησιμοποιω τον 710 απο 2004.
    για bga σιγουρα οχι μαλλον θα το καρβουνιασεις.

  10. #7
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω δοκιμάσει με προθερμαντήρα int 863 και με συνδυασμό σταθμού θερμού αέρα μια χαρά (απλά είναι λίγο ταλαιπωρία). Επίσης, τώρα τελευταία δουλεύω με τον t870a με απόλυτη επιτυχία και ευκολία.

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον linux για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gate7 (21-09-16), marioland (19-09-16), ziakosnasos (26-09-16)

  12. #8
    Το avatar του χρήστη marioland
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    marioland
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω δοκιμάσει με προθερμαντήρα int 863 και με συνδυασμό σταθμού θερμού αέρα μια χαρά (απλά είναι λίγο ταλαιπωρία). Επίσης, τώρα τελευταία δουλεύω με τον t870a με απόλυτη επιτυχία και ευκολία.


    Eλένη χρησιμοποιείς προστατευτικά γυαλιά για την ακτινοβολία ir? (Σε παλιοτερο τοπικ για τον Τ-862 αναφερθηκε οτι δεν επαρκει το προστατευτικο τζαμακι μονο, ενοχλει πολυ στα ματια και θελει γυαλια.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marioland : 19-09-16 στις 18:06

  13. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τη γνώμη σας. Ευτυχώς που ρώτησα γιατί ο φίλος μου μου έλεγε κουταμάρες από ότι κατάλαβα.
    Εσείς τι λέτε καλύτερα προθερμαντήρα με συνδυασμό σταθμού θερμού αέρα όπως λέει η Ελένη ή τον σταθμό t870a;Ποιος κάνει καλύτερη δουλειά και ποιος είναι ποιο εύκολος στην χρήση;

    Με προθερμαντήρα έχω ακούσει ότι το πολύ μέχρι 150 βαθμούς πρέπει να τον ρυθμίζουμε όχι παραπάνω γιατί χαλάει η πλακέτα ισχύει; και τον σταθμό θερμού αέρα από 180 μέχρι 220 βαθμούς για αποκόλληση chip και αν είναι για reflow μέχρι 200 βαθμούς ισχύει;

  14. #10
    Το avatar του χρήστη marioland
    Μέλος
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    marioland
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gate7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ όλους για τη γνώμη σας. Ευτυχώς που ρώτησα γιατί ο φίλος μου μου έλεγε κουταμάρες από ότι κατάλαβα.
    Εσείς τι λέτε καλύτερα προθερμαντήρα με συνδυασμό σταθμού θερμού αέρα όπως λέει η Ελένη ή τον σταθμό t870a;Ποιος κάνει καλύτερη δουλειά και ποιος είναι ποιο εύκολος στην χρήση;

    Με προθερμαντήρα έχω ακούσει ότι το πολύ μέχρι 150 βαθμούς πρέπει να τον ρυθμίζουμε όχι παραπάνω γιατί χαλάει η πλακέτα ισχύει; και τον σταθμό θερμού αέρα από 180 μέχρι 220 βαθμούς για αποκόλληση chip και αν είναι για reflow μέχρι 200 βαθμούς ισχύει;
    Nομιζω για lead free ειναι χαμηλες οι θερμοκρασιες που γραφεις , δεν εχει σημασια τοσο που ρυθμιζεις τα μηχανηματα αλλα οι θερμοκρασιες που βλεπεις στα αισθητηρια που απαραιτητα πρεπει να μπουν πανω στην πλακετα.

    Παιδια αν θελετε δωστε ενδεικτικα μερικα προφιλ για reflow και αποκολλησης που χρησιμοποιειτε με σταθμο αερα και προθερμαντηρα aoyue

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-16, 21:17
  2. [Φορητός Η/Υ] toshiba l670 Γνώμη για τροφοδοσία usb
    από picdev στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 18:13
  3. [Ραδιόφωνο] Panasonic rx-1550 δεν αλλάζει σταθμό
    από .::Nikos::. στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-14, 16:53
  4. [Σταθερός Η/Υ] Ψαχνω για τροφοδοτικό 4pin καλώδιο αρσ σε θηλυκό για επέκταση...
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 22:09
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-11, 02:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας