Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σοφια
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αγ.στεφανος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή SIEMENS VS08G2511/17

    Γεια σας
    Εχω την σκούπα SIEMENS VS08G2511/17

    Η σκουπιτσα μου έκανε ενα θόρυβο περίεργο δεν έβγαζε σπίθες και δεν μύριζε ( έχω εμπειρία σε καμένες σκούπες ) απλα εκανε εναν περίεργο θόρυβο αφού έκανα την δουλίτσα μου σαν καλό κορίτσι μιας και ρούφαγε κανονικά ακόμα είπα να την ανοίξω να δω τι συμβαίνει, Είδα πως είχε φύγει η σακουλα και το φίλτρο απο την θέση της ( πιθανόν να έπαιζε κανένα μικρο μαζί της πριν) οποτε σκέφτηκα πως θα είχε πάρει σκουπίδια μέσα στο μοτέρ της. Άρχισα να ξεσυναρμολογω την σκουπα και έφτασα στο μοτέρ μέσα βρήκα ένα κομματάκι απο στρατιωτακι και πολυ χνουδόσκονη. Μάλλον το στρατιώτακι έκανε αυτον τον θορυβο. Ικανοποιημένη πως γλίτωσα την σκούπα μου, έστειλα και τον άντρα να πάει στο συνεργείο να φυσήξει το μοτέρ να είμαι και σίγουρη πως γυάλισε καλά μιας και είχε πάρει μπόλικη χνουδοσκονη μ'εσα στα φτερακια αυτα που γυρίζουν και μοιάζουν με το ανεμιστηρακι του υπολογιστη ( θα καταλαβαίνεται τι εννοώ) , ξεκίνησα να δένω την σπουπίτσα μου μια χαρα το μοτέρ στην θέση κούμπωσε του έπλυνα και ένα χοντρό σαν φίλτρο που ήταν λίγο βρόμικο ολα τέλεια ΑΛΛΑ... Η ΠΛΑΚΕΤΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ? Eαν ειναι εύκολο θα σας παρακαλούσα μια φωτογραφία να δω πως και που κουμπώνει η πλακέτα θα σας ήμουν υπόχρεη.
    Μην μου πείτε κουκλίτσα μου στην κουζίνα σου ............
    Έχω μεγάλη εμπειρία από τέτοιου είδους σκαλίσματα καθώς. Ανοίγω πλυντήρια πιάτων, ρούχων (άλλαξα ιμάντα μόνη μου), ψυγείο , φωτιστικά τοποθετώ (έχω τα κατάλληλα σύνεργα πάντα) ότι έχει ένα σπίτι και οτι μπορείτε να φανταστείτε τα φτιάχνω μόνη μου. Αυτή την φορά δεν ξέρω πως την πάτησα συνήθως βγάζω φώτο η ψάχνω στο youtube το ανάλογο βίντεο αλλά μου φάνηκε εξαιρετικά εύκολο. να μην τα πολυλογώ δεν βρήκα κάτι σχετικό. οπότε έστω και μια απλή φώτο θα με βοηθούσε.

    σας ανεβάζω και φώτο να δείτε πως την κατάντησα.

    σας ευχαριστώ πολύ εκ τον πρότερων.

    unnamed.jpgunnamed2.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ακολούθησε τα σχετικά κουμπιά χειρισμού της πλακέτας (μαζί με το καπάκι) και αυτά θα σε καθοδηγήσουν για την ακριβή θέση της πλακέτας .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σοφια
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αγ.στεφανος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολούθησε τα σχετικά κουμπιά χειρισμού της πλακέτας (μαζί με το καπάκι) και αυτά θα σε καθοδηγήσουν για την ακριβή θέση της πλακέτας .
    έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό συνδυασμό δεν λέει να κουμπώσει πουθενά. Να υποθέσω από εκεί προγραμματίζει και δίνει ρεύμα στο μοτέρ?? Ανέβασα και άλλες φώτο μπας και είναι ποιο κατατοπιστικές με την πλακέτα.

    εκει που ειναι το καλώδιο έχει δυο συρματάκια αλλα δεν ξέρω που κλειδώνουν πάνω στην πλακέτα. και μετα υπάρχει ενα καφε πραγματάκι που προεξέχει και αυτο λογικά θα είναι κατι σαν κλιπ αλλα δεν μπορώ να το χωρέσω πουθενα. και πρώτα εβγαλα το καπάκι του μοτερ και μετά την πλακέτα εχει ενα κενο για να περάσει το καλώδιακι της.

    unnamed3.jpgunnamed4.jpgunnamed5.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Αυτό το μπλε τετράγωνο εξάρτημα στην πλακέτα στην τελευταία φωτο είναι το ρυθμιστικό της ταχύτητας. Μέσα από την τρύπα που έχει στο κέντρο του πρέπει να περνάει ο άξονας του κουμπιού ρύθμισης ταχύτητας της σκούπας. Δεν σε βοηθάει αυτό;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Επιπλέον αυτού που γράφει ο Φίλιππος, στην ίδια φωτογραφία επάνω αριστερά βλέπω τα δύο ελάσματα που πηγαίνουν και θηλυκώνουν στα λαμάκια του καρουλιού του καλωδίου. Επομένως τη φορά την έχεις. Ποσπάθησε να βρεις και οδηγούς ώστε να τοποθετηθεί σωστά ...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Με κόκκινους κύκλους σου σημειώνω τα ελάσματα στην πλακέτα και τις αντίστοιχες υποδοχές στο καρούλι του καλώδιου. Με μπλε κύκλους σου σημειώνω τους διαδρόμους που μάλλον θα πάει να συρταρώσει η πλακέτα ....

    unnamed5.jpg

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σοφια
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αγ.στεφανος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. τα κατάφερα και την έδεσα όπως μου είπατε κουμπώνει. δεν ξέρω πως μπερδεύτηκα και νόμιζα πως ήταν ξαπλωμένη. μια χαρά ειναι η σκουπιτσα μου, είναι λίγο διαφορετική στον θόρυβο οχι πολυ ομως πιστεύω να αντέξει έτσι λίγο παραπάνω. Αν δεν την άνοιγα δεν νομίζω να είχε πολύ ακόμα ζωή.


  8. #8
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Οπότε θα σε χρειαστούμε σιγουρα καποια στιγμη.....
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] SIEMENS KG44U193/05
    από alpennas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-18, 09:36
  2. [Siemens] siemens WXL852GR/05
    από mastoras1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 22:28
  3. [Siemens] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ SIEMENS
    από pap22 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 16:36
  4. siemens ksv3200
    από leeperik στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 16:50
  5. siemens τν
    από pavlakis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-08, 22:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας