Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38
  1. #11

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Άνετα το κάνεις αυτό που λες.
    Αρκεί τα Titanium να είναι αυτά που θα συνδέονται στο Draytek αν το πάρεις.
    Για την καλωδίωση αν περάσεις καινούργια να είναι Cat6 και για το wifi να είναι σε κάποιο channel που δεν έχουν οι τριγύρω.
    Και σαν DHCP βασικό θα είναι το Draytek.
    Και καλό είναι να περιορίσεις και λίγο το max Upload τις γραμμής για να μην έχει υψηλό ping και πάρε τον ote και πες του να σου κάνει τις γραμμές fast path και τις δύο και να σου στείλει καινούργια router. Αν έχετε τα παλιά ZTE.

    Και κάθε εβδομάδα θα κάνεις τα Router του OTE reboot.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 18-08-16 στις 22:09

  2. #12
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνετα το κάνεις αυτό που λες.
    Αρκεί τα Titanium να είναι αυτά που θα συνδέονται στο Draytek αν το πάρεις.
    Για την καλωδίωση αν περάσεις καινούργια να είναι Cat6 και για το wifi να είναι σε κάποιο channel που δεν έχουν οι τριγύρω.
    Και σαν DHCP βασικό θα είναι το Draytek.
    Και καλό είναι να περιορίσεις και λίγο το max Upload τις γραμμής για να μην έχει υψηλό ping και πάρε τον ote και πες του να σου κάνει τις γραμμές fast path και τις δύο και να σου στείλει καινούργια router. Αν έχετε τα παλιά ZTE.

    Και κάθε εβδομάδα θα κάνεις τα Router του OTE reboot.
    Πάντα ελέγχω να μην είναι στο ίδιο κανάλι και κάνουν επικάλυψη δικτύου. Ναι θα κοιτάξω για το upload και download. Γιατί να ζητήσω να γίνουν fast path οι γραμμές? Έχει καινούργια router.

    Το σχέδιο που σκέφτομαι να κάνω το δίκτυο είναι το παρακάτω:
    Χωρίς τίτλο.png
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη linux : 18-08-16 στις 23:08

  3. #13
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γύρω στα 50-70 δωμάτια και οι δύο συνδέσεις οτε. Θέλει απλά πράγματα λίγο internet serfing, facebook, e-mail και youtube. Επίσης, να μην μπορεί ο καθένας να κατεβάζει ότι θέλει. Θέλει κάτι οικονομικό και εγώ να έχει εύκολο settings.

    Σκέφτομαι γι'αυτό http://www.e-wireless.gr/Multi-Wan-R...dband-router-0

    Χρειάζομαι στατικές ip από τον οτε ή δεν χρειάζονται?
    Επειδή ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ μου Ελένη, να σου πω ότι για 50 δίκλινα δωμάτια πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον 100 με 150 ταυτόχρονες συνδέσεις, μιας και ΟΛΟΙ πλέον έχουν iPhone ή Android και θέλουν να σερφάρουν από το κινητό, το tablet και το laptop ταυτόχρονα, πας για πολύ μεγάλο πακέτο της τάξης των δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Τα microtik και τα tik-tak είναι για να τα βάζεις στο σπίτι σου, άντε και σε κανένα γραφειάκι με 5 - 10 άτομα. Για να στήσεις ξενοδοχείο με τόσα πολλά δωμάτια, θέλεις σοβαρή μελέτη και ακόμα πιο σοβαρή συνολική εγκατάσταση από ΕΜΠΕΙΡΑ άτομα που το έχουν ξανακάνει πολλές φορές.
    Ετσι που το ξεκίνησες, θα βρεθείς μπλεγμένη μέχρι το λαιμό γιατί από την μία ΔΕΝ θα βγάλεις λεφτά και από την άλλη θα σε τρέχουν συνέχεια γιατί το δίκτυο δεν πρόκειται να δουλέψει ΠΟΤΕ σωστά και θα ακούς συνέχεια βρισίδια..
    Το έχω ξαναδεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές το ίδιο σενάριο !!
    Η απόφαση είναι δική σου.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ μου Ελένη, να σου πω ότι για 50 δίκλινα δωμάτια πρέπει να υπολογίσεις τουλάχιστον 100 με 150 ταυτόχρονες συνδέσεις, μιας και ΟΛΟΙ πλέον έχουν iPhone ή Android και θέλουν να σερφάρουν από το κινητό, το tablet και το laptop ταυτόχρονα, πας για πολύ μεγάλο πακέτο της τάξης των δεκάδων χιλιάδων ευρώ. Τα microtik και τα tik-tak είναι για να τα βάζεις στο σπίτι σου, άντε και σε κανένα γραφειάκι με 5 - 10 άτομα. Για να στήσεις ξενοδοχείο με τόσα πολλά δωμάτια, θέλεις σοβαρή μελέτη και ακόμα πιο σοβαρή συνολική εγκατάσταση από ΕΜΠΕΙΡΑ άτομα που το έχουν ξανακάνει πολλές φορές.
    Ετσι που το ξεκίνησες, θα βρεθείς μπλεγμένη μέχρι το λαιμό γιατί από την μία ΔΕΝ θα βγάλεις λεφτά και από την άλλη θα σε τρέχουν συνέχεια γιατί το δίκτυο δεν πρόκειται να δουλέψει ΠΟΤΕ σωστά και θα ακούς συνέχεια βρισίδια..
    Το έχω ξαναδεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές το ίδιο σενάριο !!
    Η απόφαση είναι δική σου.
    Αυτός θέλει κάτι οικονομικό και απλό έτσι απλά για να έχει λίγο ιντερνετ έξω στην αυλή δεν είναι διατεθειμένος να χαλάσει χιλιάρικα όπως λες.

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Οππππ. Γράψε λάθος, Ήθελα να πω Interleave και ο λόγος είναι το ότι παρατήρησα σε κάποιους πελάτες του οτέ που παραπονέθηκαν για πρόβλημα στην ταχύτητα τους, τους γυρνάν το Download se FastPath και το Upload παραμένει Interleave σε περιοχές που έχουν γενικό πρόβλημα με τις ταχύτητες. Και μετά τα λάθη πάνε σύννεφο που δεν μπορεί να διορθώσει το router. Την λογική τους δεν την κατάλαβα ακόμα!!!! Όσο για τα router έχει τα "Speedport Entry".

    Όσο για το σχέδιο σου αν πάθει κάτι το πρώτο titanium!! θα πέσει όλο το δίκτυο τουλάχιστον το τελευταίο titanium δώστο παροχή από το switch κατεύθυναν.

    Σωτήρη της το ξεκαθάρισα αυτό από την αρχή, αν δεν θέλει να δώσει λεφτά θα φάει τα μούτρα του.
    Όσο για τα Mikrotik σε συνεργασία με τα ubnt για ένα δίκτυο Wifi 4point x 20 users παίζει ωραία και ικανοποιητικά. Τα titanium θα βάλει αν τα έχεις δουλέψει, ξέρεις τις αντοχές τους.
    Γιατί εσύ πιστεύεις ότι με τις δύο 14 άρες γραμμές θα δει χαίρει, τζάμπα θα πάει ο εξοπλισμός με 1000€, θέλει και άλλη γραμμή για εξισορρόπηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 19-08-16 στις 09:32 Αιτία: Ορθογραφικά :)

  6. #16
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός θέλει κάτι οικονομικό και απλό έτσι απλά για να έχει λίγο ιντερνετ έξω στην αυλή δεν είναι διατεθειμένος να χαλάσει χιλιάρικα όπως λες.

    Ελένη μου,ΟΛΟΙ οι επιτήδειοι (βλέπε κουτοπόνηροι) ξενοδόχοι έτσι κάνουν. ΟΛΟΙ ξεκινάνε με την φράση "να βάλω ένα ίντερνετ, γιατί το ζητάνε οι πελάτες". Και πάνε και βάζουν ΟΛΟΙ (μα ΟΛΟΙ όμως) μία γραμμή aDSL για όλο το ξενοδοχείο, με ότι πιο φτηνό βρούνε. Και μετά πλακώνουν οι πελάτες και βλέπουν ότι για να ανεβάσουν το βίντεο που τραβήξανε από το πρωινό τους μπάνιο στο facebook κάνει 5 - 6 ώρες και για να ανεβάσουν 10 φώτο τους παίρνει μία ώρα και πλακώνουν τις αρνητικές κρητικές στο airbnb και στο Trivago και μετά τρέχει και δεν φτάνει ο "πονηρός" ξενοδόχος !!
    Τα έχω δει άπειρες φορές στην πράξη. Τουλάχιστον Ελένη, βάλε τον να υπογράψει σύμβαση έργου με αναλυτικές πληροφορίες, για να μην βρεις τον μπελά σου μετά..

  7. #17
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελένη μου,ΟΛΟΙ οι επιτήδειοι (βλέπε κουτοπόνηροι) ξενοδόχοι έτσι κάνουν. ΟΛΟΙ ξεκινάνε με την φράση "να βάλω ένα ίντερνετ, γιατί το ζητάνε οι πελάτες". Και πάνε και βάζουν ΟΛΟΙ (μα ΟΛΟΙ όμως) μία γραμμή aDSL για όλο το ξενοδοχείο, με ότι πιο φτηνό βρούνε. Και μετά πλακώνουν οι πελάτες και βλέπουν ότι για να ανεβάσουν το βίντεο που τραβήξανε από το πρωινό τους μπάνιο στο facebook κάνει 5 - 6 ώρες και για να ανεβάσουν 10 φώτο τους παίρνει μία ώρα και πλακώνουν τις αρνητικές κρητικές στο airbnb και στο Trivago και μετά τρέχει και δεν φτάνει ο "πονηρός" ξενοδόχος !!
    Τα έχω δει άπειρες φορές στην πράξη. Τουλάχιστον Ελένη, βάλε τον να υπογράψει σύμβαση έργου με αναλυτικές πληροφορίες, για να μην βρεις τον μπελά σου μετά..
    Έχεις δίκιο Σωτήρη το σκέφτηκα να τον βάλω να υπογράψει μια σύμβαση έργου. Και εγώ με κάτι τέτοια τα αποφεύγω γενικά τα ξενοδοχεία απλά είπα μήπως και πάρω αυτό. Έχει δύο γραμμές adsl πάντως 14 αρες.

    Τι γνώμη έχεις για αυτά τα δύο router "RouterBOARD RB2011iL-IN και Routerboard RB951G-2HnD" ? Ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο έχει καλύτερη απόδοση για να του βάλω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη linux : 20-08-16 στις 21:41

  8. #18
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο Σωτήρη το σκέφτηκα να τον βάλω να υπογράψει μια σύμβαση έργου. Και εγώ με κάτι τέτοια τα αποφεύγω γενικά τα ξενοδοχεία απλά είπα μήπως και πάρω αυτό. Έχει δύο γραμμές adsl πάντως 14 αρες.

    Τι γνώμη έχεις για αυτά τα δύο router "RouterBOARD RB2011iL-IN και Routerboard RB951G-2HnD" ? Ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο έχει καλύτερη απόδοση για να του βάλω?
    Καλησπέρα Ελένη,
    Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη γνώση στα μοντέλα της Microtik. προσωπικά βάζω μόνο cisco μηχανήματα στις εγκαταστάσεις που κάνω.
    Μέχρι και στο σπίτι μου Cisco router έχω. Γενικά να ξέρεις ότι ισχύει το ρητό "Οτι πληρώνεις, παίρνεις". Με ένα "router" των 70 - 100 ευρώ μην περιμένεις να κάνεις αξιόπιστη δουλειά. Τα cisco router ξεκινάνε από 700 ευρώ το φτηνότερο μέχρι μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ τα ακριβά μοντέλα. Κάποιο λόγο θα έχουν για να κοστίζουν τόσο πολύ !!

  9. #19
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Ελένη,
    Δυστυχώς δεν έχω μεγάλη γνώση στα μοντέλα της Microtik. προσωπικά βάζω μόνο cisco μηχανήματα στις εγκαταστάσεις που κάνω.
    Μέχρι και στο σπίτι μου Cisco router έχω. Γενικά να ξέρεις ότι ισχύει το ρητό "Οτι πληρώνεις, παίρνεις". Με ένα "router" των 70 - 100 ευρώ μην περιμένεις να κάνεις αξιόπιστη δουλειά. Τα cisco router ξεκινάνε από 700 ευρώ το φτηνότερο μέχρι μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ τα ακριβά μοντέλα. Κάποιο λόγο θα έχουν για να κοστίζουν τόσο πολύ !!
    Καλησπέρα Σωτήρη,

    Καλά σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις ακριβώς έτσι είναι. Αλλά δυστυχώς όλοι θέλουν ότι ποιο φτηνά και αν ήταν και τσάμπα ακόμα καλύτερα.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη SW1JRT
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Σωτήρη,

    Καλά σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις ακριβώς έτσι είναι. Αλλά δυστυχώς όλοι θέλουν ότι ποιο φτηνά και αν ήταν και τσάμπα ακόμα καλύτερα.
    Είναι μέχρι να την πατήσουν... Μετά βάζουν μυαλό (ή το κλείνουν το μαγαζάκι).
    Αλήθεια, που είσαι στην Κέρκυρα ? Εγώ έχω σπίτι στον Ύψος και πάω σχεδόν κάθε καλοκαίρι.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-16, 12:39
  2. [Pitsos] Δέν γυρίζει ο κάδος σε πλυντήριο PITSOS 7+
    από targa στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-15, 22:09
  3. [Φορητός Η/Υ] HP Compac nc 6220 και σύνδεση στο Internet
    από pts. στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 00:11
  4. [Τηλεόραση Samsung] SAMSUNG LE 32s86BDx/xeh Αναβοσβήνει το Led 5 φορες κ δέν ανάβει η Tv.
    από akis666 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-14, 13:09
  5. [Δέκτης Δορυφορικός] Hyundai HYD-DC 300 δέν έχει σταθερή ποιότητα σήματος
    από yanis στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 18:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας