Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Το τηλέφωνο μου "πέθανε" (δεν ανοίγει, ούτε φορτίζει) και δεν ξέρω τι να κάνω!!!

    Καλησπέρα σε όλους,

    το κινητό μου τηλέφωνο (Lenovo p70) είναι "νεκρό".. μαύρη οθόνη.. δεν ανοίγει.. δεν φορτίζει.. κανένα σημάδι "ζωής"..

    1ο κρούσμα

    Σάββατο 9/7 το έκλεισα το βράδυ πριν κοιμηθώ και το πρωί (Κυριακή 10/7) που ξύπνησα δεν άνοιγε, δεν φόρτιζε και δεν γινόταν τίποτα όταν πατούσαν τα πλαινά κουμπιά για το reboot (?). Μπήκα στο google και βρήκα ότι ίσως έπαθε brick, γιατί 15-20 λεπτά αφότου προσπάθησα να το ανοίξω, άνοιξε κανονικά!!

    2ο κρούσμα

    Τρίτη 12/7 κατά το μεσημεράκι ΠΑΛΙ τα ίδια!! προσπαθούσα καθημερινά να το ενεργοποιήσω, αλλά τίποτα. Αυτό κράτησε μέχρι 15/7 το βράδυ όπου το έβαλα να φορτίσει όπως έκανα κάθε μέρα, και αυτό απλά φόρτισε και λειτούργησε.

    3ο κρούσμα (και τελευταίο)

    Δευτέρα 18/7 εκεί που πληκτρολογούσα ένα νούμερο για να τηλεφωνήσω, η οθόνη δεν ανταποκρινόταν (όσον αφορά το touch).. κατά λάθος το κλείδωσα και όταν πάτησα το πλαινό κουμπί για να ξεκλειδώσει, η οθόνη παρέμεινε μαύρη, παρά το ότι τα "κουμπιά" είχαν φως. Άνοιξα το κινητό και προσπάθησα να του βγάλω την μπαταρία. Με το που το κατάφερα, σβήσαν τα κουμπιά και το κινητό είναι από τότε "νεκρό".

    υ.γ.: ενημερώνω οτι δεν είμαι πολύ σχετικός με τον τομέα, όσον αφορά τις ορολογίες

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Σταύρος

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    brick ειναι ο ορος οταν περνας στο κινητο νεο λειτουργικο και κατι παει στραβα... αρα δεν ειναι αυτο εκτος και αν το πειραξες.
    μαλλον τα εφαγε τα ψωμια τους ισως απο καποια πτωση.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    μα το πήρα μόλις τον Δεκέμβρη.. και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το πάω να μου το φτιάξουν μέσω εγγύησης, γιατί το έχω ανοίξει για να φτιάξω την οθόνη που είχε σπάσει..

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Δοκιμή:
    Βάλε ένα βύσμα USB ανάλογο και σύνδεσέ το στον Η/Υ. Αν αναγνωρίσει κάτι σαν συσκευή, έχει καλώς.
    Αν δεν δουλέψει τίποτα, δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο μείωσης της φωνής (VOL -) πριν το συνδέσεις στον Η/Υ.
    Παίξε με αυτούς τους συνδυασμούς πλήκτρων-σύνδεσης και πες το αποτέλεσμα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμή:
    Βάλε ένα βύσμα USB ανάλογο και σύνδεσέ το στον Η/Υ. Αν αναγνωρίσει κάτι σαν συσκευή, έχει καλώς.
    Αν δεν δουλέψει τίποτα, δοκίμασε να πατήσεις το πλήκτρο μείωσης της φωνής (VOL -) πριν το συνδέσεις στον Η/Υ.
    Παίξε με αυτούς τους συνδυασμούς πλήκτρων-σύνδεσης και πες το αποτέλεσμα.

    στην αρχή ακούστηκε ο ήχος οτι κάτι συνδέθηκε, μου έβγαλε "νέο υλικό" κάτι με "MaxReloader" ή "exReloader" ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν βρήκε driver για να το διαβάσει.
    μετά έκανα αυτό που είπες με το VOL - και μου έβγαλε "νέα συσκευή USB", αλλά και πάλι δεν βρήκε τίποτα από drivers..
    και τώρα, όποτε το συνδέω, ακούγεται μόνο ο ήχος ότι κάτι συνδέθηκε και δεν δείχνει τίποτα άλλο...

  6. #6
    Το avatar του χρήστη soler
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, από τις περιγραφές σας καταλαβαίνω πως πιθανότερο είναι το πρόβλημα να βρίσκεται στην οθόνη και όχι στη συσκευή αυτή καθ αυτή. Καθε φορά που γράφετε πως το τηλέφωνο ήταν νεκρό πιθανότατα απλά δεν έδειχνε η οθόνη.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    αφού το βρίσκει ο υπολογιστής είναι πολύ πιθανό αυτό που αναφέρει ο soler αλλά είναι πιθανό να θέλει και ένα απλό flasharisma .

  8. #8

    Προεπιλογή

    Πιθανότατα θέλει ένα φλασάρισμα της ρομ απο την αρχή όπως είπε και ο monokitaros.
    Βάλε τους google usb drivers για να μπορεί να το δει ο υπολογιστής σε flashmode και φλάσαρε τη ρομ.
    KOYLA M' AKOYS??
    POLY KOLOPAIDO O KYRIAKOS!!!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη s0k
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    s0k
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Cyprus
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Αφαιρέστε το κάλυμμα και, στη συνέχεια, αποσυνδέστε τη μπαταρία και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο λειτουργίας, στη συνέχεια, φορτίστε το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία για 7 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια καθαρίστε τα βύσματα μπαταρίας με στεγνό πανί και στη συνέχεια συνδέστε το τηλέφωνό σας

    Αυτό οφείλεται σε μια μικρή διακοπή ρεύματος στη μητρική πλακέτα και κρατήστε το τηλέφωνο για φόρτιση.
    S&A Computer Planet CY
    The Planet Of Technology


  10. #10
    Το avatar του χρήστη soler
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s0k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφαιρέστε το κάλυμμα και, στη συνέχεια, αποσυνδέστε τη μπαταρία και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο λειτουργίας, στη συνέχεια, φορτίστε το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία για 7 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια καθαρίστε τα βύσματα μπαταρίας με στεγνό πανί και στη συνέχεια συνδέστε το τηλέφωνό σας

    Αυτό οφείλεται σε μια μικρή διακοπή ρεύματος στη μητρική πλακέτα και κρατήστε το τηλέφωνο για φόρτιση.
    Έχεις αργήσει έναν ολόκληρο χρόνο φίλε μου. Το θέμα είναι παλιό.
    Microsoldering, board level repairs and electronics
    Follow me @ YouTube

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Toshiba L300. Επιλέγω "Shutdown", και μου κάνει "Resart" !!!!
    από andyferraristi στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 15:26
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 12:16
  3. Επισκευή θηροτηλεφώνου πολυκατοικίας (δεν ακούει ο "πάνω")
    από petros32 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-13, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας