Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή Πρόβλημα με Φορτιστή μπαταριας κατασαβιδιού dexter

    Γειά σας ο παρακατω φορτιστής σταμάτησε να δουλεύει....ανοιγωντας τον μέτρησα οτι ο μετασχηματιστής στην έξοδο δεν μου βγάζει τάση (στη φώτο φαίνεται η εξοδος στον αερα καθώς εχω κόψει τα καλώδια απο την πλακέτα....πήγαιναν στις 4 διόδους της ανόρθωσης)
    με τα χαρακτηριστικά που έχω μπορω να βρώ τη έξοδο εβγαζε ο ετασχηματιστής? καθως δεν γράφει επάνω τιποτα.
    επειδή είχα και εναν δεύτερο ίδιο και εβαλα να φορτίσει ξανα καποια μπαταρία μου εκαψε και τον δευτερο....οποτε μπορεί να φταίει η μπαταρία?λογικά δεν θα επρεπε να εχει καποια προστασία βραχυκυκλωματος της μπαταριας?
    Απλά σκέφτομαι οτι αν βρω μετασχηματιστη και τον επισκευασω (εαν συμφερει ) μηπως μου τον χαλασει παλι.
    Στο δευτερεύον του μετασχηματιστη μετραω 1οημ αντίσταση και στο πρωτευον στα 220 δηλαδη πολυ μεγάλη (απειρη δεν γραφει η κλιμακα του πολυμετρου μενει στα Μοημ)CAM00786.jpgCAM00787.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    ψαξε για πιθανο βραχυκύκλωμα είτε σε διόδους είτε σε ηλεκτρολυτικό ανόρθωσης...

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας ο παρακατω φορτιστής σταμάτησε να δουλεύει....ανοιγωντας τον μέτρησα οτι ο μετασχηματιστής στην έξοδο δεν μου βγάζει τάση (στη φώτο φαίνεται η εξοδος στον αερα καθώς εχω κόψει τα καλώδια απο την πλακέτα....πήγαιναν στις 4 διόδους της ανόρθωσης)
    με τα χαρακτηριστικά που έχω μπορω να βρώ τι έξοδο εβγαζε ο ετασχηματιστής? καθως δεν γράφει επάνω τιποτα.
    επειδή είχα και εναν δεύτερο ίδιο και εβαλα να φορτίσει ξανα καποια μπαταρία μου εκαψε και τον δευτερο....οποτε μπορεί να φταίει η μπαταρία?λογικά δεν θα επρεπε να εχει καποια προστασία βραχυκυκλωματος της μπαταριας?
    Απλά σκέφτομαι οτι αν βρω μετασχηματιστη και τον επισκευασω (εαν συμφερει ) μηπως μου τον χαλασει παλι.
    Στο δευτερεύον του μετασχηματιστη μετραω 1οημ αντίσταση και στο πρωτευον στα 220 δηλαδη πολυ μεγάλη (απειρη δεν γραφει η κλιμακα του πολυμετρου μενει στα Μοημ)
    Λοιπόν....απότι βλέπω έχεις κάποια θεματάκια αλλα κάτι γίνεται.
    Αρχικά θα σου πω ότι ναι, ο μετασχηματιστής επισκευάζεται....για Αθήνα νομίζω είναι ο Γιατρας που κανει επισκευές. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.
    Εάν ο δεύτερος φορτιστής δούλευε πριν τη φόρτιση, ναι, μπορει να εχει θεμα η μπαταρία-αν και δεν διακρίνεται καλα ποιο ολοκληρωμένο έχει για να ειμαστε σίγουροι.
    Για τον μετασχηματιστη που λες ωστόσο δείχνει διακοπή στο πρωτεύον και όχι στο δευτερεύον. Όπως προαναφέρθηκε δες για βραχυκυκλωμένη δίοδο ή ηλεκτρολυτικό.
    Τέλος μην ξεχάσεις να βάλεις ασφάλειες στο κύκλωμα....θέλει μια στην είσοδο και μια στο πρωτεύον του μετασχηματιστή
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 11-07-16 στις 21:47
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    Εχει θερμικο στο πρωτευωγαν τον σκαλισεις σιγα σιγα θα το βρεις.προσοχη ειναι ψιλο το συρμα.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-07-16)

  6. #5

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν....απότι βλέπω έχεις κάποια θεματάκια αλλα κάτι γίνεται.
    Αρχικά θα σου πω ότι ναι, ο μετασχηματιστής επισκευάζεται....για Αθήνα νομίζω είναι ο Γιατρας που κανει επισκευές. Οπότε μη σε ανησυχεί αυτό.
    Εάν ο δεύτερος φορτιστής δούλευε πριν τη φόρτιση, ναι, μπορει να εχει θεμα η μπαταρία-αν και δεν διακρίνεται καλα ποιο ολοκληρωμένο έχει για να ειμαστε σίγουροι.
    Για τον μετασχηματιστη που λες ωστόσο δείχνει διακοπή στο πρωτεύον και όχι στο δευτερεύον. Όπως προαναφέρθηκε δες για βραχυκυκλωμένη δίοδο ή ηλεκτρολυτικό.
    Τέλος μην ξεχάσεις να βάλεις ασφάλειες στο κύκλωμα....θέλει μια στην είσοδο και μια στο πρωτεύον του μετασχηματιστή
    Καλησπερα ξανα...σχετικα με το οτι δεν γράφει ο μετασχηματιστής κάτι επάνω εννοω για να ξέρω την τάση του δευτερεύοντος....εκτος αν στην περιπτωση του φορτιστη ισχυει οτι ειναι η τάση που βγαζει στην εξοδο 18v αλλα εναλασσόμενη...απλά θεώρησα οτι θα εχει καποια τιμη λίγο υψηλότερη και μετα στο κύκλωμα γίνεται η σταθεροποιηση στην επιθυμητη (18v ) και η μετατροπή της σε συνεχές...ισως κανω λάθος για την τάση οπότε εχω κάποιο θέμα....
    Το να φταίει η μπαταρία εννοω αν η μπαταρία για κάποιο λόγο βραχυκύκλωσε μπορεί να καψει το φορτιστή ? Υποθετω εχει προστασια....
    Θα τον σκαλίσω σιγά σιγα να δω μηπως βρω το θερμικο του στην αρχή Ευχαριστώ

  7. #6

    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Τελικά το πρόβλημα είναι το θερμικό οπως μου είπατε που έχει μεσα ο μετασχηματιστής....το χειρουργησα λίγο...και γεφυρ'ωνοντας το δουλεψε δίνωντας μου στην έξοδο του 22.4 βόλτ εναλλασόμενη τάση.
    Έχει αυτό το θερμικό
    http://www.ebay.com/itm/5-Pcs-Aupo-T...-/171286354555
    Το ίδιο πρόβλημα εχουν και οι 2 φορτιστές....περιεργο όμως την ιδια στιγμή και οι 2....οπότε θα κοιτάξω και για κάποιο βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα (διόδους - πυκνωτή) και νομίζω λύθηκε το πρόβλημα....ευχαριστώ

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κινητό Τηλέφωνο] αποκοληση επαφης μπαταριας απο την μιτρικη σε iphone4s
    από djpanic στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 15:45
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-11, 11:38
  3. Επισκευή φορτιστή
    από makoulis στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-10, 10:25
  4. Προβλημα μπαταριας laptop
    από xtreme84 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-07, 15:01
  5. Πρόβλημα με φορτιστή κινητού Nokia
    από Pantik στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-07, 15:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας