Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48
  1. #21

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ετσι ειναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Timo : 27-07-16 στις 13:46

  2. #22

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Δημητρη και συγνωμη για το off topic..Απλως ρωταω κατι τον Filman σχετικα μ'αυτα που εγραψε(οτι μαθαινεις καλο ειναι).
    Ετσι ειναι, προσπαθούμε να γίνουμε 'μάστορες". Η πετυχαίνει ή τα κάνουμε μαντάρα.!!

  3. #23

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Γύρισα σπίτι (έλειπα 3 μέρες) το έβαλα μπρός, και ανεμιστήρας στο φούλ, μετά σταμάτημα με πολλα κρρρ κρρρ και μετα ψιλοσταθεροποίηση στο αργό με κρρρ κρρρ ανα 3-4 δευτερ/τα

    Λοιπόν, το μοτέρ ειναι το ίδιο υποθέτω με του Δήμου(πιο πάνω) μιας και το κλιματιστικό είναι το ίδιο, και άρα 230v.

    Ο τεχνικός που μου είπε οτι άλλαξε κάτι ακόμα, εκτός απο πυκνωτή, που έχει σχέση με τον ανεμιστήρα ίσως άλλαξε το ssr, ή mos οπως το είπε;!.
    Αρα να υποθέσω οτι, αν δε φταίει ο πυκνωτής ούτε το SSRούτε το μοτέρ, ισως να φταίει ο επεξεργαστής;
    Βρίσκουμε επεξεργαστές στο εμπόριο ή η πλακέτα πάει για πέταμα;
    Θα κάνω ενα πείραμα να βγάλω το μοτέρ και βλέπουμε.
    Ευχαριστώ για την ωρα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #24
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vadaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρηκα 2mF και έβαλα 2,2μF. Απο το μαγαζί που το αγόρασα μου είπαν ότι είναι ενταξει. Είναι εντάξει ή πρέπει να δοκιμάσω αποκλειστικά 2μF; Όταν λέω ότι εβαλα τον πυκνωτή στα αλλα καλωδιάκια εννοω το πορτοκαλι και το κόκκινο όπως φαινεται στο ταμπελάκι. Χωρίς τον πυκνωτή δεν ξεκινούσε το μοτέρ μόλις έβαζα τον πυκνωτη ξεκινούσε κανονικά αλλά γυριζε αργά.. Σήμερα έβγαλα το μοτέρ μήπως βρω κάποιο να κάνει.. Υπάρχει περίπτωση να το ανοιξει κάποιος μήπως είναι το ενσωματωμένο αισθητήριο περιστροφής του μοτέρ; Αλλάζει αυτό ή το μοτέρ θέλει νεα περιέλιξη;;
    Οπωσδήποτε πρέπει να μπει 2μF και όχι 2.2μF, αλλά εν πάσει περιπτώσει για τις δοκιμές και μόνο τα 2.2μF είναι αποδεκτά. Αν αργότερα αποδειχτεί ότι το μοτέρ είναι O.K. βλέπουμε για τον πυκνωτή. Στην ανάγκη μπορώ να σου δώσω εγώ (έχω 2μF ορθογώνιο, και με καλώδια, και για πλακέτα). Τον πυκνωτή σωστά τον έβαλες μεταξύ κόκκινου και πορτοκαλί καλωδίου. Για τις 3 ταχύτητες, τα καλώδια που πρέπει να τροφοδοτηθούν με 230V~ είναι τα: άσπρο - μπλε, άσπρο - κίτρινο, και άσπρο - μαύρο για τις ταχύτητες: αργή, μεσαία, και δυνατή αντίστοιχα. Επαναλαμβάνω ότι χωρίς φτερωτή το μοτέρ πρέπει να γυρίσει όπως και στη γρήγορη ταχύτητα με οποιαδήποτε από τις παραπάνω συνδεσμολογίες. Μόνο με τη φτερωτή πάνω του εμφανίζονται οι χαμηλότερες ταχύτητες. Χωρίς πυκνωτή το μοτέρ δεν πρέπει να ξεκινάει. Με το χέρι γυρίζει ο άξονας ελεύθερα, ή είναι ψιλοκολλημένος; Πρέπει να γυρνάει τρελά με το χέρι, αλλιώς θέλει λίπανση. Αν από το μοτέρ δεν βγαίνουν άλλα καλώδια εκτός από τα παραπάνω 6 που ήδη αναφέρθηκαν, τότε το μοτέρ δεν έχει αισθητήρα ταχύτητας περιστροφής. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν είχε, με μόνιμη τροφοδότηση 230V~ σε κάποιο από τα ζεύγη που ανέφερα παραπάνω έπρεπε να γυρίζει γρήγορα ακόμα κι αν ο αισθητήρας περιστροφής ήταν χαλασμένος (αν είχε). Για να δεις αν φταίει η περιέλιξη πρέπει να μετρήσεις ωμικά με πολύμετρο όλα τα καλώδια ανά ζεύγη. Προσοχή ο άξονας να είναι απόλυτα ακίνητος διαφορετικά θα υπάρχει σφάλμα στις μετρήσεις. Έχουμε λοιπόν τις παρακάτω μετρήσεις:

    1) μαύρο - κόκκινο: ?Ω
    2) μαύρο - πορτοκαλί: (πρέπει να δείξει όσο οι 3+11+13 μαζί)
    3) μαύρο - κίτρινο: ?Ω
    4) μαύρο - μπλε: (πρέπει να δείξει όσο οι 3+13 μαζί)
    5) μαύρο - άσπρο: (πρέπει να δείξει όσο και η 1)
    6) κόκκινο - πορτοκαλί: (πρέπει να δείξει όσο οι 1+3+11+13 μαζί)
    7) κόκκινο - κίτρινο: (πρέπει να δείξει όσο οι 1+3 μαζί)
    8 ) κόκκινο - μπλε: (πρέπει να δείξει όσο οι 1+3+13 μαζί)
    9) κόκκινο - άσπρο: (πρέπει να δείξει 0Ω)
    10) πορτοκαλί - κίτρινο: (πρέπει να δείξει όσο οι 11+13 μαζί)
    11) πορτοκαλί - μπλε: ?Ω
    12) πορτοκαλί - άσπρο: (πρέπει να δείξει όσο η 6, δηλαδή όσο οι 1+3+11+13 μαζί)
    13) κίτρινο - μπλε: ?Ω
    14) κίτρινο - άσπρο: (πρέπει να δείξει όσο η 7, δηλαδή όσο οι 1+3 μαζί)
    15) μπλε -άσπρο: (πρέπει να δείξει όσο η 8, δηλαδή όσο οι 1+3+13 μαζί)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Timo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γύρισα σπίτι (έλειπα 3 μέρες) το έβαλα μπρός, και ανεμιστήρας στο φούλ, μετά σταμάτημα με πολλα κρρρ κρρρ και μετα ψιλοσταθεροποίηση στο αργό με κρρρ κρρρ ανα 3-4 δευτερ/τα

    Λοιπόν, το μοτέρ ειναι το ίδιο υποθέτω με του Δήμου(πιο πάνω) μιας και το κλιματιστικό είναι το ίδιο, και άρα 230v.

    Ο τεχνικός που μου είπε οτι άλλαξε κάτι ακόμα, εκτός απο πυκνωτή, που έχει σχέση με τον ανεμιστήρα ίσως άλλαξε το ssr, ή mos οπως το είπε;!.
    Αρα να υποθέσω οτι, αν δε φταίει ο πυκνωτής ούτε το SSRούτε το μοτέρ, ισως να φταίει ο επεξεργαστής;
    Βρίσκουμε επεξεργαστές στο εμπόριο ή η πλακέτα πάει για πέταμα;
    Θα κάνω ενα πείραμα να βγάλω το μοτέρ και βλέπουμε.
    Ευχαριστώ για την ωρα.
    Μπορείς να βγάλεις μια φωτο την εσωτερική πλακέτα να δούμε αν όντως έχει SSR για τον ανεμιστήρα;

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @Vagelis@ (06-09-16)

  6. #25

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ok Φίλιππε, Θα κοιτάξω μήπως το λύσω την ερχόμενη βδομάδα και ξαναμιλάμε. Το μοτέρ, μου είπαν βγαίνει εύκολα χωρίς να κατεβάσεις την μονάδα απο τον τοίχο ( μ'ολα τα σχετικά) Είναι έτσι άραγε; ;

  7. #26
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω!

  8. #27

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Τελικά δεν το έλυσα ακόμα. Προς το παρόν δουλεύει, η πλακέτα οδηγεί καλά τις ταχύτητες και μόνο εν ηρεμία, στο αργό κάνει αυτα που περιέγραψα πιο πάνω. Οταν πεσει λίγο η ζέστη να εχω 2 - 3 μέρες περιθώριο μήπως χρειαστεί κάτι, θα το λύσω και ξαναεπικοινωνούμε.

  9. #28

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Παλαμάς
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Timo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά δεν το έλυσα ακόμα. Προς το παρόν δουλεύει, η πλακέτα οδηγεί καλά τις ταχύτητες και μόνο εν ηρεμία, στο αργό κάνει αυτα που περιέγραψα πιο πάνω. Οταν πεσει λίγο η ζέστη να εχω 2 - 3 μέρες περιθώριο μήπως χρειαστεί κάτι, θα το λύσω και ξαναεπικοινωνούμε.
    Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τη βοήθεια που μου δώσατε σε προγενέστερο χρόνο. Για να βγει το μοτέρ δε χρειάζεται να κατέβει η εσωτερική μονάδα. Χρειάζεται όμως να λύσεις πολλά εξαρτήματα και βίδες για να βγει. Φωτογράφισέ τα πριν το κάνεις (ειδικά τα καλώδια).
    Ενημερωτικά στο δικό μου θέμα το A/C δουλεύει άψογα μέχρι τώρα. Ο "τεχνικός" που μου πήρε τα 35E φυσικά αποδείχτηκε άσχετος. Τα είπαμε ένα χεράκι, κράτησε τα χρήματα και δε θα με ξαναδεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimos1968 : 18-08-16 στις 20:05

  10. #29

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Δήμο. Ελειπα κ'οταν βρω χρόνο θα ασχοληθώ. Πάντως καλά έκανες με τον δικό σου τεχνικό, τουλάχιστον πρέπει να λέμε οτι δεν μείναμε ευχαριστημένοι.

  11. #30

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Excamation

    Γειά σας και πάλι.
    Τελικά έβγαλα την πλακέτα. Φίλιππε αν δεις τις φωτογραφίες εχω σημειώσει με κάποια βελάκια αυτά που άλλαξε ο τεχνικός τις προάλλες. Το μπλέ, ο πυκνωτής γράφει επάνω 1μ2. Δε κατάφερα να τις βγάλω πιο καθαρές.
    Δήμο το μοτέρ δε το έβγαλα. Είδα οτι χρειάζεται να ανασηκωθεί αρκετά το στοιχείο (εξατμιστής) μαζί με τον σωλήνα που έρχεται απ’έξω το φρέον, για να βγάλω το πλαστικό κάλυμα και να αφαιρέσω το μοτέρ. Οχι τοσο εύκολο. Αλλα φαίνεται ίδιο με το δικό σου αφου είναι 12αρι Bauer.

    Ισως δοκιμάσω να το συνδέσω απ’ευθείας με 230 v, όπως ειναι επάνω. Πάντως και να το συνδέσω πρέπει να περάσει απο τον πυκνωτή για να τσεκάρω την μικρή ταχύτητα που φαίνεται να έχει πρόβλημα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κerosun Ανεμιστήρας
    από kwpap7 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 15:14
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi 24 inverter μόνο ο ανεμιστήρας...
    από georgebes στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 22:52
  3. [Φορητός Η/Υ] Ανεμιστήρας σε Amilo Laptop
    από olorin στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 12:22
  4. [Κλιματιστικό] Ανεμιστήρας κλιματιστικού GREE - πυκνωτής
    από lazarospetses στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-15, 14:18
  5. ανεμιστήρας οροφής
    από ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 19:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας