Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Εξωτερική Πλακέτα Toyotomi TAG-A53IV

    Καλησπέρα σας.
    Έχω ένα κλιματιστικό το οποίο το ανοίγω και δουλεύει 1-5 λεπτά και η εσωτερική μονάδα αλλά και η εξωτερική και μετά σταματάει και μου πετάει σφάλμα (αναμένο το πρώτο λαμπάκι τα υπόλοιπα flashing)
    Φωνάζω έναν τεχνικό μου λέει είναι η πλακέτα, την παίρνει την πάει για επισκευεί μου λέει δεν έιχε τίποτα την βάζει επάνε πάλι το ίδιο.
    Φωνάζω άλλον μου λέει ο συμπιεστής 400 ευρω η επισκευή, λέω δεν συμφέρει κάτσε να το πειράξω λίγο.
    Κατεβάσω το service manual σαν σφάλμα μου δίνει αυτό rise of temperature above 100c of power module.
    Βγάζω την πλακέτα μαζί με τους αισθητήρες, την δίνω σε έναν γνωστό μου ηλεκτρονικό για να ελεγξει τους αισθητήρες, μου λέει τα μέτρησε όλα, μια χαρά ήταν μόνο κάπου μια κόλληση είχε πάρει λίγο την έφτιαξε, έβαλε και καινούργια πάστα ανάμεσα στην ψύχτρα και την πλακέτα (βασικά μου είπε έβαλε κάτι καλύτερο σαν παστόχαρτο, δεν το κατάλαβα πολύ). Την κουμπώνω πάλι το ίδιο.
    Μου δίνει ένα θερμόμετρο που μετράει από απόσταση, βλέπω απο την μπροστά μεριά της πλακέτας να ανεβάζει θερμοκρασία αμέσως περίπου 100 βαθμούς η ψύχτρα από την άλλη 40 βαθμούς. (έχω σχετικό βίντεο δεν ξέρω πως να το ανεβάσω)
    viber image2.jpgviber image.jpg
    To θερμόμετρο μέτραγε ανάμεσα στις δύο βίδες. Τα καλώδια που βλέπεται δίπλα πάνε στο συμπιεστή.

    Έχει κανένας καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει??

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asterix2 : 30-06-16 στις 19:12

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.854

    Προεπιλογή

    Ή το power module έχει πρόβλημα και υπερθερμαίνεται, ή ο συμπιεστής σου τραβάει πολύ ρεύμα είτε επειδή οι πιέσεις του ψυκτικού κυκλώματος ανεβαίνουν (π.χ. το μηχάνημα έχει πολύ φρέον ή δεν λειτουργεί σωστά ο εξωτερικός ανεμιστήρας) είτε ο ίδιος ο συμπιεστής έχει πρόβλημα. Επειδή όμως μάλλον γίνεται και επιτήρηση ρεύματος (και δεν κόβει από αυτό), κλίνω προς την περίπτωση να έχει πρόβλημα το module. Για να έχει η ίδια ψύκτρα θερμοκρασία 100οC στη μια άκρη και ταυτόχρονα 40οC στην άλλη, μιλάμε για πολύ μεγάλη έκλυση θερμότητας που δεν έπρεπε να υπάρχει.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi akara αναβοσβήνει το operate συνέχεια
    από mylopotamos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-20, 05:41
  2. [Κλιματιστικό LG] Πρόβλημα στην εξωτερική πλακέτα σε LG mirror 24000btu
    από kondef στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-15, 12:19
  3. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi 24 inverter μόνο ο ανεμιστήρας...
    από georgebes στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 22:52
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] TOYOTOMI 18 ΑΡΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ R22 (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΜΕΣ)
    από petroglis στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 13:51
  5. [Κλιματιστικό Toyotomi] Πρόβλημα σε κλιματιστικό TOYOTOMI 9000 btu
    από droum στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας