Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 11 από 11
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εντάξει, μια αντίσταση παράλληλα στο πηνίο του ρελέ μπορεί να μπει για να περιορίζει τις υπερτάσεις κατά την παύση τροφοδότησής του. Φυσικά μια δίοδος εκεί έχει ασύγκριτα καλύτερα αποτελέσματα, όμως με αυτήν πρέπει να προσεχθεί το πώς θα συνδεθεί η πολικότητα στο πηνίο του ρελέ (+/-).

    Φίλε μου μην ανοίξεις το καινούριο ρελέ αλλά μέτρα με ένα πολύμετρο τί αντίσταση δείχνει το πηνίο του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε πρόλαβε και το έβαλε πάνω στο αυτοκίνητό του και ήταν τυχερός όσον αφορά την πολικότητα της διόδου ήταν σωστή και δούλεψε ο καινούριος ρελές.
    Παιδιά , μέτρησα αντίσταση και το καινούργιο έχει 96,6Ω και το παλιό 91,5Ω ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΒΓΑΛΜΕΝΗ. Το ρελέ το άνοιξα ....χωρίς να πιάσω επαφές και μέταλλα
    IMG_20160622_165812.jpg
    και θα το κλείσω με ελάχιστη εποξική στο χείλος για στεγανοποίηση όπως ήταν.Τώρα η τουοτα είχε τους λόγους της αλλά απο τα λίγα που διάβασα στο μάνιουαλ, είναι απλά για προστασία.
    Πιστεύω όμως επειδή ο ηλεκτρολόγος που μου το έδωσε , έχει καλή φήμη και πρόσεξε διεξοδικά τα κυκλώματα πριν μου το δώσει, όπως και την πολικότητα γιατί το κοίταζε ώρα για να δεί συμβατότητα, μάλλον θα το αφήσω έτσι.Οι απόψεις είναι σωστές και ευχαριστώ , αλλά επειδή είναι ψιλοδουλειά το κολλητήρι εκει μέσα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΩ.Αν ήταν άνετα χωρίς να λιώσω πλαστικά, θα έβαζα την αντίσταση γιατί τα αυτοκίνητα πλέον είναι όλο υπολογιστές με μικρορεύματα και παπατζιλίκια που μπορεί να βγάλουν μεγάλες ζημιές.Αλλά αφού συμφωνείτε και εσείς , θα κάτσω στα αυγά μου.Ρίξτε μια ματιά και στο σχέδιο πάντως...
    RADIATOR FAN 3ZZ.jpg

    Υ.Γ. Βρήκα ένα πολύ κατατοπιστικό άρθρο που λύνει πολλές απορίες και εξηγεί μάλιστα οτι τα ρελέ με δίοδο ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ, προσφέρουν επιπλέον προστασία.
    http://www.12voltplanet.co.uk/relay-guide.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LedZep : 22-06-16 στις 23:47

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] CRYSTAL AUDIOVIDEO MICRO-SD
    από DGeorge στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 19:24
  2. Ευρεση Relay
    από andyferraristi στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-15, 19:50
  3. διάρκεια ζωής ενός relay αν λειτουργεί συνέχεια.
    από bluedr στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-15, 10:57
  4. o-rings για φλόγιστρο micro-torch
    από Demetre στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 16:45
  5. [Πικάπ] Service Micro Seiki DD31
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας