Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17
  1. #1
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή Θραύση εσωτερικού τζαμιού πόρτας φούρνου Miele H5140E

    Καλησπέρα σας.

    Εκεί που περιμέναμε να ψηθεί το ωραίο κυριακάτικο φαγητό μας, ακούστηκε ένας θόρυβος στην κουζίνα που έκανε την μητέρα μου να χάσει 10 χρόνια από την ζωής της. Μόλις πλησιάσαμε είδαμε να έχουν εκτοξευθεί παντού στον χώρο θρύμματα τζαμιών από το εσωτερικό κρύσταλλο του φούρνου που είχε καταστραφεί.

    Ρωτάω εσάς τους πιο έμπειρους για το πόσο πιθανό είναι να συμβεί κάτι τέτοιο σε μια ηλεκτρική συσκευή εταιρείας που μόνο στο όνομα θεωρείται κορυφαία. Η ηλεκτρική κουζίνα είναι εκτός εγγύησης αφού έχει αγοραστεί πριν 6,5 χρόνια.
    Για εμένα προσωπικά είναι κάτι που δεν θεωρείται αποδεκτό αφού προκύπτουν σημαντικές παραλείψεις σε θέματα ασφαλείας που προκαλούν τεράστιους κινδύνους. Τι θα γινόταν δηλαδή αν η μητέρα μου εκείνη την στιγμή πλησίαζε τον φούρνο; Είναι δυνατόν τζάμια που κατασκευάζονται με προδιαγραφές να αντέχουν 800 βαθμούς κελσίου να ανατινάζονται στους 200;

    Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί είμαι έτοιμος να επισκεφτώ την αντιπροσωπία της συγκεκριμένης εταιρείας το συντομότερο και να απαιτήσω εξηγήσεις από κάθε αρμόδιο και να φτάσω και μέχρι και στην μητρική εταιρεία προκειμένου να βγάλω άκρη. Σας ευχαριστώ.

    DSC00650.jpgDSC00656.jpgDSC00658.jpg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Ο μόνος λόγος που έτυχα κάποιες φορές να σπάσει τζάμι , πιθανό χαλάρωμα ή φθορά του μεντεσέ ή των μεντεσέδων της πόρτας , με αποτέλεσμα κατά τη χρήση να τρίβονται επάνω στο τζάμι , σε νορμάλ κατάσταση η απόσταση τους από το τζάμι ξεκινάει σε κάποιες μάρκες από 2-3 ΜΜ


    Επίσης στα σημεία που εφάπτεται το εσωτερικό τζάμι με το μέταλλο της πόρτας , υπάρχουν κάποια λεπτά αποστατικά από τεφλόν τα οποία παρεμβάλλονται ανάμεσα και προστατεύουν το τζάμι , αν μετακινήθηκαν ή χάθηκαν σε κάποιο καθάρισμα (εννοώ καθάρισμα με την πόρτα ξεμονταρισμένη και όχι το επιτόπιο κλασικό καθάρισμα )
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Οι μεντεσέδες είναι σε καλή κατάσταση αφού κλείνουν την πόρτα "σφιχτά" χωρίς να παρουσιάζουν σημάδια χαλάρωσης. Μέσα από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι οι μεντεσέδες δεν έρχονται σε επαφή με το εσωτερικό τζάμι αφού είναι δίπλα από αυτό.

    Από την κάτω οριζόντια πλευρά της πόρτας το τζάμι πατάει πάνω σε μαύρες πλαστικές βάσεις ενώ στην απέναντι πλευρά πατάει σε διαμήκη γκρι ελαστική τσιμούχα. Από τα όσα μπορώ να δω, εκτιμώ ότι πρέπει να υπάρχει αστοχία υλικού στο πυρίμαχο τζάμι.

    DSC00660.jpgDSC00661.jpgDSC00662.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Ναι πιθανό να υπάρχει αστοχία υλικού , η φωτογραφία μου θυμίζει παρμπρίζ αυτοκινήτου που στα καλά καθούμενα διαλύονται

    Αφού δε συμβαίνει τίποτε από αυτά που ανέφερα , ενημέρωσε την επίσημη αντιπροσωπεία και ανάλογα τι θα σου πούνε , σίγουρα δεν είναι να το πληρώνεις εσύ τα τζάμια από όλες τις επώνυμες κουζίνες είναι αρκετά ακριβά
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Ναι βέβαια αυτό θα κάνω το συντομότερο. Δεν είμαι διατεθειμένος σε καμία περίπτωση να πληρώσω τα παράλογα ποσά που συνήθως ζητάνε.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι βέβαια αυτό θα κάνω το συντομότερο. Δεν είμαι διατεθειμένος σε καμία περίπτωση να πληρώσω τα παράλογα ποσά που συνήθως ζητάνε.
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλα τα προβλήματα ή μάλλον τα περισσότερα να βγαίνουν σε ακριβές και επώνυμες Neff Miele συσκευές. Δύο τινά κατά την γνώμη μου μπορεί να συμβαίνουν ή κυκλοφορούν πολλά επώνυμα στην αγορά ή είναι μάπα το καρπούζι.......Το ότι την έχει την κουζίνα 6,5 χρόνια δεν σημαίνει ότι πρέπει έτσι χαλαρά να σπάει το τζάμι. Τι να σου κάνω ?? μόνο στο εξωτερικό τους κάνουν μήνυση έτσι και με το παραμικρό . Εδώ στην Ελλάδα βρήκαν και τα κάνουν. Ας ήσουν Γερμανία Αμερική και θα σου λεγα εγώ,το φαγητό να μην έψηνε καλά η κουζίνα θα έτρωγαν μήνυση.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη. Ο πατέρας μου έγινε έξω φρενών με την έκρηξη που έγινε στην κουζίνα. Ο καημένος έκανε χρόνια να ξεχρεώσει την ανακαινισμένη κουζίνα του με τα πανάκριβα ηλεκτρικά της miele. Νόμιζε τότε ότι αγόρασε ότι καλύτερο μπορούσε αλλά η πλήρης απογοήτευση δεν άρχισε να επέλθει.

    Αν έσπαγε και το εξωτερικό τζάμι δηλαδή τι θα γινόταν; Θα καρφωνόντουσαν τα γυαλιά σε ότι έμψυχο και άψυχο υπάρχει μέσα στο σπίτι;

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    στην δικη μου για το εξωτερικο τζαμι ζητουσαν 265 ευρω ελεος

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην δικη μου για το εξωτερικο τζαμι ζητουσαν 265 ευρω ελεος
    Καλά δεν το συζητώ για την αξία και τις παράλογες τιμές αυτό είναι άλλο θέμα αλλά αυτό που συνέβη δεν είναι βλάβη, δεν κατατάσσεται στις βλάβες αλλά στην αστοχία υλικού που άντε να το αποδείξεις όταν για τόσα χρόνια δεν υπήρξε πρόβλημα και ξαφνικά έσπασε. Δεν ξέρω τι να πω.Κι ο αδερφός μου ξαπόστειλε πλυντήριο δεν θυμάμαι ποια από τις δύο επώνυμες μάρκες ήταν όταν του ζήτησαν 350 ευρώ για την πλακέτα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Από τώρα φαντάζομαι ότι δεν θα βγάλω άκρη με τον τοπικό αντιπρόσωπο. Θα στείλω κι ένα email στην επίσημη εταιρεία της Miele να δω τι άποψη έχουν για αυτό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] Miele H326-1E, Τζάμι πόρτας
    από stevelo στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 14:06
  2. [Brandt] Κλείδωμα πόρτας Brandt WM551D
    από chalow54 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-15, 15:09
  3. [Pitsos] Χάλασαν οι Μεντεσέδες της πόρτας του φούρνου
    από mikhail στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-14, 11:46
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 09:40
  5. Λάστιχο πόρτας ψυγείου
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 22:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας