Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gate7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε έναν ο οποίος δεν έχει φυσικό κατάστημα (μάλλον δουλεύει με μπλοκάκι γυρνάει με ένα φορτηγάκι) και ασχολείται με εγκαταστάσεις δικτύων, συστήματα επίγεια και δορυφορικά, με συστήματα ασφαλείας και επισκευές υπολογιστών.

    Τον πήρε τηλέφωνο και τις είπε ότι δεν γίνεται τίποτα και ότι θα σκεφτεί τι θα γίνει (Λογικά με τα χρήματα που έδωσε η κοπέλα και χωρίς απόδειξη).
    Θα πρέπει να διορθώσει το πρόβλημα ή να επιστρέψει τα χρήματα και να κάνει απεγκατάσταση όσων εγκατέστησε.
    Αν αρνηθεί, ας του πει ότι θα αναφέρει στην τοπική ΔΟΥ ότι δεν της έκοψε απόδειξη.
    You only live twice.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι ότι παρέδωσε δουλειά χωρίς να είναι η πελάτης ευχαριστημένη. Το τι πλήρωσε δεν έχει σημασία διότι κανένας μας δεν πήγε να δει τι δουλειά έκανε ο άνθρωπος μέσα στο σπίτι της. Αλωστε ο κάθε ένας από εμάς θεωρεί για τον εαυτό του ότι θέλει.Μερικοί θεωρούν ότι είναι μοναδικοί στη δουλειά τους οπότε ζητούν και περισσότερα χρήματα αν κάνεις το λάθος να τους φωνάξεις στο σπίτι σου.Πες λοιπόν της γυναίκας αυτής, επειδή εμείς που είμαστε έξω απ το χορό ως γνωστόν πολλά τραγούδια ξέρουμε, με ευγένεια να τον πάρει τηλέφωνο και να του ζητήσει να διορθώσει το πρόβλημα, μιας και η εγκατάσταση που της έκανε ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ το σωστό αποτέλεσμα.Το αν έκοψε απόδειξη η αν δεν έκοψε δεν διορθώνει το πρόβλημα που έχει η εν λόγω κυρία αλλά δημιουργεί άλλα προβλήματα. Το Forum είναι καθαρά τεχνικό για τεχνικούς κι όχι για φοροτεχνικούς η εφοριακούς.
    Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ ανέφερα ότι δεν έκοψε καν απόδειξη απλά αναφορικά με τα γεγονότα. Τον πήρε μια φορά όπως ανέφερα και δεν έδειξε άμεσο ενδιαφέρον λέγοντας της δεν γίνεται τίποτα και θα το σκεφτώ. Φυσικά της είπα να τον πάρει ξανά.

    Πάντως επειδή πήγα από το σπίτι της φίλης μου δεν τις άλλαξε πράγματα όπως τον ενισχυτή (είναι κιτρινωπός όπως είναι οι παλιοί γιατί καινούργιος με παλιός καταλαβαίνεται η διαφορά) και της είπε ότι τα άλλαξε όλα και ότι έκανε όλη την εγκατάσταση καινούργια.

    Αν είχε κάνει όλα πραγματικά από την αρχή δεν θα είχε θέμα. Εγώ με αυτά που είδα με την μικρή μου εμπειρία κατάλαβα ότι της άλλαξε μόνο την κεραία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gate7 : 20-06-16 στις 12:02

  3. #13
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να διορθώσει το πρόβλημα ή να επιστρέψει τα χρήματα και να κάνει απεγκατάσταση όσων εγκατέστησε.
    Αν αρνηθεί, ας του πει ότι θα αναφέρει στην τοπική ΔΟΥ ότι δεν της έκοψε απόδειξη.
    Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι πρέπει να διορθώσει το πρόβλημα.Τα υπόλοιπα δεν γίνονται,ούτε καν να πάει στη ΔΟΥ και να πει ότι δεν της έκοψε απόδειξη,αλλά δεν καταλαβαίνω την μανία σας με την απόδειξη. Δηλαδή αν σήμερα το πρωί υπάρχει αυτή η διένεξη και ο παρατρεχάμενος δεν λέω τεχνικός γιατί φαίνεται δεν ήταν τεχνικός αυτός κόψει απόδειξη διόρθωσε και το πρόβλημα αυτόματα?? Εχετε πάθει τίποτα με την κρίση και νομίζεται ότι όταν κάποιος κόψει απόδειξη γίνεται τεχνικός?? Ηταν κακή της επιλογή για εμένα ας ξεμπλέξει. Μήπως ξεχάσατε τον κάθε λογής υποτιθέμενο έμπειρο που νομίζει ότι πιάνουν τα χέρια του να βρίσκεται στις ταράτσες και να βάζει κεραίες??Θα στενοχωρηθώ αν αυτός δεν της/του έκοψε απόδειξη ή αν το σύστημα δούλεψε ή δεν δούλεψε??? Κακή επιλογή τεχνικού σημαίνει κακής ποιότητας εγκατάσταση.Ας τα βρει μονάχη της/του .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι πρέπει να διορθώσει το πρόβλημα.Τα υπόλοιπα δεν γίνονται,ούτε καν να πάει στη ΔΟΥ και να πει ότι δεν της έκοψε απόδειξη,αλλά δεν καταλαβαίνω την μανία σας με την απόδειξη. Δηλαδή αν σήμερα το πρωί υπάρχει αυτή η διένεξη και ο παρατρεχάμενος δεν λέω τεχνικός γιατί φαίνεται δεν ήταν τεχνικός αυτός κόψει απόδειξη διόρθωσε και το πρόβλημα αυτόματα?? Εχετε πάθει τίποτα με την κρίση και νομίζεται ότι όταν κάποιος κόψει απόδειξη γίνεται τεχνικός?? Ηταν κακή της επιλογή για εμένα ας ξεμπλέξει. Μήπως ξεχάσατε τον κάθε λογής υποτιθέμενο έμπειρο που νομίζει ότι πιάνουν τα χέρια του να βρίσκεται στις ταράτσες και να βάζει κεραίες??Θα στενοχωρηθώ αν αυτός δεν της/του έκοψε απόδειξη ή αν το σύστημα δούλεψε ή δεν δούλεψε??? Κακή επιλογή τεχνικού σημαίνει κακής ποιότητας εγκατάσταση.Ας τα βρει μονάχη της/του .
    Προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα, ας προσπαθήσω να το εξηγήσω, εδώ πρέπει να εξηγούμε και τα ελληνικά...:
    σκοπός της είναι να πάρει τα χρήματα πίσω. Είπα να αναφέρει τη ΔΟΥ ως απειλή γιατί απ' ό,τι κατάλαβα ο "τεχνικός" την έγραψε στα @@ του.
    Και φυσικά, αν την ξαναγράψει να πάει.

    Γιατί "δεν γίνεται να πάει στη ΔΟΥ και να πει ότι δεν της έκοψε απόδειξη";
    Κι αν είχαμε "μανία με την απόδειξη", πού 'ν το κακό; (που δεν έχουμε, ενώ θα έπρεπε)
    Δεν παρανόμησε ο "τεχνικός" που δεν έκοψε απόδειξη;
    You only live twice.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα, ας προσπαθήσω να το εξηγήσω, εδώ πρέπει να εξηγούμε και τα ελληνικά...:
    σκοπός της είναι να πάρει τα χρήματα πίσω. Είπα να αναφέρει τη ΔΟΥ ως απειλή γιατί απ' ό,τι κατάλαβα ο "τεχνικός" την έγραψε στα @@ του.
    Και φυσικά, αν την ξαναγράψει να πάει.

    Γιατί "δεν γίνεται να πάει στη ΔΟΥ και να πει ότι δεν της έκοψε απόδειξη";
    Κι αν είχαμε "μανία με την απόδειξη", πού 'ν το κακό; (που δεν έχουμε, ενώ θα έπρεπε)
    Δεν παρανόμησε ο "τεχνικός" που δεν έκοψε απόδειξη;
    Λοιπόν επειδή η ΔΟΥ δεν είναι ψιλικατζίδικο της γειτονιάς θα σου πω ότι μόνο οι υπεύθυνες δηλώσεις που θα υπογράψεις γι αυτό που ισχυρίζεσαι και οι ποινές που θα σου υποσχεθούν αν αποδειχτεί το αντίθετο θα σε αποτρέψουν κι όλα αυτά γιατί απλά ο λόγος σου θα είναι απέναντι στο λόγο του τεχνικού ο οποίος επίσης μπορεί να κόψει την απόδειξη και να μην σου την δώσει ακόμα και τώρα αυτήν την στιγμή και στη συνέχεια να φας και μία μύνηση. Α νομίζεις ότι σε συμφέρει πήγαινε σε ένα Δικηγόρο και κάνε αγωγή ( ξεκινάμε τα πρώτα έξοδα περίπου 300 ευρώ) .Ακου λοιπόν συμβουλή από τους ποιο παλιούς και μάθετε με ωραίο τρόπο να προσεγγίσετε αυτόν τον τεχνικό να έρθει να ολοκληρώσει την δουλειά του και μετά μην τον πάρετε ξανά τηλέφωνο. Αν αυτός είναι αλήτης τότε μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν πληρώθηκε ποτέ για ότι κι αν έκανε.Αυτό δεν νομίζω να μπορώ να στο κάνω πιο νια νια για να το καταλάβεις.Χειριστείτε όπως θέλετε την υπόθεση,δεν θα σου πω περισσότερα.Μπες στο Forum των Δικηγόρων και βάλε το θέμα σου εκεί μήπως σου δώσουν πληροφόρηση καλύτερη.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Να παει στην δου ναι.
    Να πει μαζι με τον τεχνικο συμφωνησαμε να διαπραξουμε φορολογικο αδικημα και πεντε μερες μετα το μετανιωσα.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Απ' όσες περιπτώσεις ξέρω που μου τις έχουν διηγηθεί ιδιοκτήτες μαγαζιών μετά από απειλές πελατών για καταγγελία, προτιμούν να κόψουν απόδειξη τελικά (ενώ αρχικά είχαν συμφωνήσει χωρίς απόδειξη) από την πιθανότητα να μπλέξουν με εφορίες και τα σχετικά.
    Εδώ το μείον είναι ότι δεν υπάρχει μαγαζί...κι ότι ο πελάτης συνέναισε να μην πάρει απόδειξη, οπότε...χλωμό...

    Ξέρω όμως και περίπτωση που ο καταγγέλλων μαζί με το ΣΔΟΕ τη στήσανε σε 'μάγκα' που δεν έκοβε αποδείξεις, οπότε μιλάμε για αυτόφωρο.
    Οπότε ο καταγγέλλων δεν χρειάστηκε να μπλέξει πουθενά.
    You only live twice.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσες περιπτώσεις ξέρω που μου τις έχουν διηγηθεί ιδιοκτήτες μαγαζιών μετά από απειλές πελατών για καταγγελία, προτιμούν να κόψουν απόδειξη τελικά (ενώ αρχικά είχαν συμφωνήσει χωρίς απόδειξη) από την πιθανότητα να μπλέξουν με εφορίες και τα σχετικά.
    Εδώ το μείον είναι ότι δεν υπάρχει μαγαζί...κι ότι ο πελάτης συνέναισε να μην πάρει απόδειξη, οπότε...χλωμό...

    Ξέρω όμως και περίπτωση που ο καταγγέλλων μαζί με το ΣΔΟΕ τη στήσανε σε 'μάγκα' που δεν έκοβε αποδείξεις, οπότε μιλάμε για αυτόφωρο.
    Οπότε ο καταγγέλλων δεν χρειάστηκε να μπλέξει πουθενά.
    Αν το έγκλημα είναι διαρκές τότε ναι γίνεται δουλειά και μάλιστα καλή. Οταν όμως επειδή ξύνισε το κόστος της δουλειάς πήγες να κάνεις καταγγελία τότε ο πρώτος που θα πιάσουν είναι ο ίδιος που κάνει καταγγελία. Αλλά το λέω πάλι στην συγκεκριμένη περίπτωση το θέμα είναι κακή εργασία με κακό αποτέλεσμα. Εδώ τι μπορεί να γίνει??Δεν έχουμε σύλλογο εμείς οι επαγγελματίες για να λάβει γνώση και να πράξη ανάλογα. Οπότε ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει.Βρίσκει τον πελάτη του πουλάει ότι και όπως θέλει.Γι αυτό ο πελάτης πρέπει να βρει τον κατάλληλο τεχνίτη που να κάνει την δουλειά σωστά.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσες περιπτώσεις ξέρω που μου τις έχουν διηγηθεί ιδιοκτήτες μαγαζιών μετά από απειλές πελατών για καταγγελία, προτιμούν να κόψουν απόδειξη τελικά (ενώ αρχικά είχαν συμφωνήσει χωρίς απόδειξη) από την πιθανότητα να μπλέξουν με εφορίες και τα σχετικά.
    Εδώ το μείον είναι ότι δεν υπάρχει μαγαζί...κι ότι ο πελάτης συνέναισε να μην πάρει απόδειξη, οπότε...χλωμό...

    Ξέρω όμως και περίπτωση που ο καταγγέλλων μαζί με το ΣΔΟΕ τη στήσανε σε 'μάγκα' που δεν έκοβε αποδείξεις, οπότε μιλάμε για αυτόφωρο.
    Οπότε ο καταγγέλλων δεν χρειάστηκε να μπλέξει πουθενά.

    Αν και δεν θέλω να επέμβω να σου πω τι κάναμε εδώ στην Λάρισα και άρχισε να έχει αποτέλεσμα, κάναμε έναν σύλλογο αδειούχων ηλεκτρονικών νομού λάρισας στα πρότυπα του Σ.Α.Ρ.Ε εγώ είμαι υπεύθυνος για καταγγελίες και παράνομες δραστηριότητες διαφόρων τύπων, στο δια΄ταύτα το σδοε δεν εμπλέκεται πουθενά πλέον. είχαμε καταγγελία για αποστρατο της αεροπορίας έκανε τα πάντα. ενέργειες που γίνανε καταγγελία επώνυμη απο τον σύλλογο στον προϊστάμμενο της ΔΟΥ τον κάλεσε και του έκανε σύσταση να μην το ξανακάνει, ρωτήθηκε το ταμείο του για ποιό λόγο του δίνει σύνταξη αφού δουλεύει και ενημέρωση στην ασφάλεια λάρισας γιατί περνάει και συστήματα συναγερμού όταν θα εκδικαστεί η υπόθεση θα δείς τι καλά που είναι 10χρόνια συνταξιούχος απο 45 χρονών θα επιστρέψει και τα λεφτά στο ταμείο του .
    πάντα να κόβετε αποδείξεις και να παίρνετε αδειούχους ηλεκτρονικούς να το έχετε ως αρχή αυτό.

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gate7 (24-06-16), Panoss (23-06-16)

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστός ο Νίκος! Συμφωνώ 100%!
    You only live twice.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Fujitsu] Ξαφνικά στάζει νερά το εσωτερικό.....
    από Γιώργος48 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-21, 21:07
  2. [Τηλεόραση Sony] Χάνει το χρώμα της
    από xaris-c στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-16, 14:00
  3. Πρόβλημα με σήμα κάμερας οπισθοποριας
    από brasidas12 στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-15, 13:20
  4. [DVD Player] Δεν παίζει ήχο στα ξαφνικά
    από grepms στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-15, 03:32
  5. [Οθόνη LG] L1915S σβήνει ξαφνικά
    από diamadiss στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 16:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας