Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή Πλυντήριο ρούχων (Whirlpool AWG 745) Κολλάει το πρόγραμμα κ΄υπερθερμαίνει το νερό

    Καλησπέρα στο υπέροχο αυτό forum. Έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ η πλύση ξεκινάει κανονικά, όταν φτάνει σε ένα συγκεκριμένο σημείο του προγράμματος (λίγο μετά το 4), κολλάει η ρόδα του προγράμματος και υπερθερμαίνεται το νερό. Εν τω μεταξύ ο κάδος του πλυντηρίου γυρίζει και δίνει την εντύπωση ότι λειτουργεί κανονικά. Σ' αυτό το σημείο εάν δεν μετακινηθεί η ρόδα του προγράμματος κατά ένα κλικ (χειροκίνητα), οι καυτοί ατμοί του νερού βγαίνουν από τη θήκη του απορρυπαντικού (ευτυχώς έτσι το κατάλαβε η γυναίκα μου). Από την υψηλή θερμοκρασία των ατμών, παραμορφώθηκε ελαφρώς η θήκη του απορρυπαντικού. Από τη στιγμή που μετακινήσουμε χειροκίνητα τη ρόδα (κατά ένα κλικ), η πλύση συνεχίζει κανονικά και το πλυντήριο ολοκληρώνει τον κύκλο του, χωρίς άλλο πρόβλημα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθειά σας.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανό είναι να σου έχει χαλάσει ο θερμοστάτης που ρυθμίζει τη θερμοκρασία νερού
    Κάνε δοκιμή πάτησε τον διακόπτη ΕCΟ αν έχει
    Πρέπει να σου κόψει τη θέρμανση στους 60 βαθμούς περίπου και να αρχίσει να προχωράει το πρόγραμμα
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Κώστα σε ευχαριστώ. ΕΚΟ έχει. Να το γυρίσω στο ΕΚΟ όταν κολλήσει το πρόγραμμα, ή να το ξεκινήσω με ΕΚΟ από την αρχή; Δείξε μου εάν μπορείς πως είναι ο θερμοστάτης της θερμοκρασίας του νερού και σε ποιο σημείο βρίσκεται γιατί δεν το έχω ανοίξει ακόμη.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείξε μου εάν μπορείς πως είναι ο θερμοστάτης της θερμοκρασίας του νερού και σε ποιο σημείο βρίσκεται γιατί δεν το έχω ανοίξει ακόμη.
    http://www.ersatzteilhalle.de/Waschm...uw1-15008.html

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Το έβαλα ξανά να δουλέψει και όταν έφτασε στο σημείο που κολλάει το πρόγραμμα, πάτησα το ECO. Η ρόδα του προγράμματος ξεκόλλησε και πήγε παρακάτω πλην όμως η θερμοκρασία του νερού δεν έπεσε. Τί κάνω, αλλάζω θερμοστάτη; Βρήκα τη θέση του θερμοστάτη, είναι πίσω από τη ρόδα επιλογής θερμοκρασίας και έχει ένα σύρμα που καταλήγει σε αισθητήρα. Σωστά;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Πέτρο σε ευχαριστώ και εσένα, δε είχα προσέξει τη δημοσίευσή σου. Οπότε μιλάμε για το ίδιο πράγμα, τον αλλάζω αύριο και τα ξαναλέμε.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Ανάλογα την κατασκευή του θερμοστάτη και του πειράματος με το Eco που έκανες , μπορείς να αντιληφθείς την βλάβη όταν γυρίσεις τον παραπάνω θερμοστάτη τέρμα αριστερά (στους 0 βαθμούς) τότε πιθανότατα θα προχωρήσει το πρόγραμμα ...οπότε (εννοώ χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει το Eco , και απλά την στιγμή που θα το γυρίσεις στους 0 βαθμούς αμέσως θα δεις να "τρέχει " το ρημάδι)

  8. #8
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έβαλα ξανά να δουλέψει και όταν έφτασε στο σημείο που κολλάει το πρόγραμμα, πάτησα το ECO. Η ρόδα του προγράμματος ξεκόλλησε και πήγε παρακάτω πλην όμως η θερμοκρασία του νερού δεν έπεσε. Τί κάνω, αλλάζω θερμοστάτη; Βρήκα τη θέση του θερμοστάτη, είναι πίσω από τη ρόδα επιλογής θερμοκρασίας και έχει ένα σύρμα που καταλήγει σε αισθητήρα. Σωστά;
    Αν προχώρησε , θα παρέμεινε στου 60 βαθμούς περίπου , αλλά δεν μπορεί να ανέβει πιο πάνω , και φυσικά θα αργήσει να πέσει
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους σας. Μετά από πολύ τρέξιμο βρήκα το δικό του θερμοστάτη (αυτός του συνδέσμου του ebay που ανέβασε ο Πέτρος), τον έβαλα επάνω και όλα τέλεια. Ευχαριστώ από καρδιάς τους Κώστα και Πέτρο καθώς και όλους εσάς που βοηθάτε εδώ μέσα. Για την Ιστορία, 2 μέρες γύρναγα με το θερμοστάτη στο χέρι, ξεκινώντας από τον ΚΟΜΙΝΗ (Αχαρνών) που μου έδινε άλλαντάλλων, λέγοντάς μου ότι η Whirlpool τον κατάργησε και μόνο παραγγελία από Ιταλία σε 1 μήνα και να μην ψάχνω άδικα. Μετά από 4-5 άλλα μαγαζιά ευτυχώς τον βρήκα στο CORTEL (Μάγερ) με 14Ε.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Ο επιμένων νικά

    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] whirlpool awg 680
    από thanasis 1 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 19:27
  2. [Whirlpool] PHILIPS (WIRLPOOL) AWG-745 ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ
    από ΑΘΑΝΟΣ στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 18:00
  3. [Whirlpool] Σπασμένο Ελατήριο στο χερούλι πόρτας Whirlpool AWG 702
    από nikosi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-14, 23:45
  4. [AEG] Πλυντήριο ρούχων βάζει νερό μονάχο του
    από tex439 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-13, 22:22
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας