Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Την κεραία του οτε θα την χρησιμοποιήσεις για τον οτε, για την digea 3 μοίρες θα χρειαστείς τουλάχιστον πιάτο 90cm δεν κατεβαίνει σε πιο μικρή διάσταση θα έχεις διακοπές με βροχή και αν δεν έχεις εξοπλισμό να μετρήσεις να προτιμήσεις κεραία πάνω απο 1 μ σε αυτή την διάσταση θα βάλεις κέντρο τις 3 μοίρες και παράκεντρο τις 9 μοίρες η κεραία του οτε δεν σηκώνει δεύτερο lnb είναι πολύ μικρή η κεραία

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (09-06-16), gate7 (09-06-16)

  3. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την κεραία του οτε θα την χρησιμοποιήσεις για τον οτε, για την digea 3 μοίρες θα χρειαστείς τουλάχιστον πιάτο 90cm δεν κατεβαίνει σε πιο μικρή διάσταση θα έχεις διακοπές με βροχή και αν δεν έχεις εξοπλισμό να μετρήσεις να προτιμήσεις κεραία πάνω απο 1 μ σε αυτή την διάσταση θα βάλεις κέντρο τις 3 μοίρες και παράκεντρο τις 9 μοίρες η κεραία του οτε δεν σηκώνει δεύτερο lnb είναι πολύ μικρή η κεραία
    Οπότε για πάνω από 1 lnb θέλουμε πιάτο μεγαλύτερο των 90cm. Το ίδιο αν είχαμε και πιάτο από nova γιατί και αυτό μικρό είναι.Έχω αγοράσει πεδιόμετρο για να δω για το σήμα.

  4. #13
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Το ίδιο ισχύει και για τη nova με τη διαφορά ότι δεν μπορείς σε ένα πιάτο του 1m να το κάνεις εδώ όπως πιο πάνω - δηλαδή 3 μοίρες κέντρο και 9 παράκεντρα γιατί εδώ έχεις να κάνεις με τον Hotbird που είναι στις 13 μοίρες (10 μοίρες απόσταση από τις 3 μοίρες της Digea) (εκτός κι αν έχεις πιάτο toroidal της WaveFrontier οπότε μπορείς άνετα να τα βάλεις όλα πάνω του). Μπορείς όμως με ένα πιάτο του 1m να παίξεις με Nova και ΟΤΕ (13 μοίρες και 9 μοίρες), το ένα κέντρο το άλλο παράκεντρα, αρκεί να κεντράρεις καλά με το πεδιόμετρό σου.

  5. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Πάντως έχω δει αρκετούς στην περιοχή που με το πιάτο του οτε τοποθετούν και 2ο lnb αλλά πιστεύω ότι θα υπάρχουν προβλήματα σε κακοκαιρία.

    Μέχρι και εδώ βλέπω http://www.satleo.gr/cdn/component/c...eo/4202-ote-tv
    ότι σε πιάτο οτε έχουν βάλει δύο lnb ένα για eurobird (οτε) και ένα για hotbird (nova)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gate7 : 09-06-16 στις 22:58

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Στο ξεκίνημα του οτε τν οι κεραίες που τοποθετουσαμε ήταν 80cm μην τις μπερδεύεις .οι καινουριες ειναι 60cmδεν μπαινει παρακεντρο π.χ13 μοίρες θα ταυτιζόταν σχεδον τα lnb φυση αδύνατο να κατεβασει σήμα στην παρακεντρη λήψη

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ξεκίνημα του οτε τν οι κεραίες που τοποθετουσαμε ήταν 80cm μην τις μπερδεύεις .οι καινουριες ειναι 60cmδεν μπαινει παρακεντρο π.χ13 μοίρες θα ταυτιζόταν σχεδον τα lnb φυση αδύνατο να κατεβασει σήμα στην παρακεντρη λήψη
    Ναι έχεις δίκιο τώρα που το λες τα πρώτα πιάτα του ote ήταν πιο μεγάλα ενώ τώρα πλέον δίνουν των 60cm.
    Άρα μάλλον και αυτό που διάβασα που έδωσα λινκ παραπάνω θα είναι 80cm (ναι το γράφει τώρα το πρόσεξα) γι'αυτό έβαλε δύο lnb.

  8. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Μιλούσα με ένα φίλο που δουλεύει με έναν σε εγκαταστάσεις δορυφορικών συστημάτων και μου είπε ότι εδώ στην ελλάδα πιάνουμε λέει από τους δορυφόρους hotbird και astra.

    Εγώ ξέρω από ότι έχουμε πει και από ότι έχω διαβάσει γενικά ότι έχουμε eurobird 9 --> οτε tv (το γράφει και η σελίδα του), hotbird 13 --> nova και eutelsat 3 --> digea. Ο astra είναι στις 19,2 και είναι για FTA για ελεύθερα κανάλια σωστά δεν τα λέω;

    Ρωτάω γιατί ενώ τα έχω σε μια σειρά στο μυαλό μου μια και τώρα θέλω να ασχοληθώ με τα δορυφορικά με μπέρδεψε με αυτά που μου είπε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gate7 : 10-06-16 στις 13:23

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λες. Τα γράφω ήδη στο ποστ#3 και ποστ#5.
    Στον Eutelsat-Hotbird 13B (13E) υπάρχουν τα Ελληνικά κανάλια της Digea μέσω του πακέτου της Nova.
    Στον Eutelsat 3B (3,1Ε) υπάρχουν επίσης τα κανάλια της Digea, με κωδικοποίηση BISS (κάποιοι δέκτες όμως τα λαμβάνουν κανονικά).
    Να σημειωθεί ότι ο ASTRA 19.2E δεν είναι μόνο για FTA κανάλια, υπάρχουν και κωδικοποιημένα.

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες. Τα γράφω ήδη στο ποστ#3 και ποστ#5.
    Στον Eutelsat-Hotbird 13B (13E) υπάρχουν τα Ελληνικά κανάλια της Digea μέσω του πακέτου της Nova.
    Στον Eutelsat 3B (3,1Ε) υπάρχουν επίσης τα κανάλια της Digea, με κωδικοποίηση BISS (κάποιοι δέκτες όμως τα λαμβάνουν κανονικά). Να σημειωθεί ότι ο ASTRA 19.2E δεν είναι μόνο για FTA κανάλια, υπάρχουν και κωδικοποιημένα.
    Ναι αυτά του είπα και εγώ ακριβώς. Απορώ πως δουλεύει σε δορυφορικά συστήματα αν δεν ξέρει αυτά που είναι βασικά.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Packard Bell tj75 δεν λειτουργεί (ίδιο Mobo με το 5740acer)
    από monokitaros στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 00:13
  2. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] τι είναι αυτό;
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 17:24
  3. [Ραδιόφωνο Λαμπάτο] Τι είναι αυτό 2
    από auauau στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-12, 18:41
  4. 2 PHILIPS 26" με το ίδιο πρόβλημα
    από memoslar στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-11, 18:50
  5. Κόκκινη οθόνη στην TV.Τι είναι;;;
    από stathis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 10:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας