Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Προεπιλογή ΜΗ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ Bosch NKG645D17G ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ

    Καλησπέρα, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι στο καλό είναι το μαύρο λεπτό καλώδιο;;

    Bosch NKG645D17G

    IMG_5203.jpg

    IMG_5205.jpg

    IMG_5206.jpg

    IMG_5207.jpg

    ευχαριστώ!!!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Είναι καλώδιο επικοινωνίας μεταξύ πλακέτας εστιών και κεντρικής πλακέτας της κουζίνας
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #3

    Προεπιλογή

    αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά τι είδους επικοινωνίας;;; αν ήταν οποιασδήποτε μορφής data δεν θα είχε και μια στοιχειώδης θωράκιση;;
    αν είναι ένα απλό 0 - 5v που τροφοδοτεί πχ το ledaki στο πάνελ του φούρνου (που σημαίνει οτι κάποιο μάτι είναι αναμμένο) οκ!!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  4. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν δίνουν πιο πολλές λεπτομέρειες , σε κάποια άλλα μοντέλα το καλώδιο αυτό είναι τριπλό , οι επιλογείς για τις εστίες είναι στον φούρνο , και όλα τα δεδομένα τα επικοινωνίας περνάει από εκεί
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #5

    Προεπιλογή

    χμμ κοίτα να δεις κατάσταση, έπεσε στα χέρια μου η συγκεκριμένη εστία, τσάμπα, δεν παίζει να παίρνω φούρνο και εξετάζω τις πιθανότητες να χειριστώ τις εστίες με "δικούς μου" επιλογείς, αλλά αν η εστία δεν δουλεύει χωρίς τα data μπαίνω σε πολύ σκοτεινά μονοπάτια!
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  6. #6
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Θα την έχεις αυτόνομη ή πάνω από κάποιο φούρνο ?
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  7. #7

    Προεπιλογή

    έχω αυτό τον φούρνο και σκεφτόμουν να πάρω 4 κουμπιά και να τα βάλω στην πρόσοψη, και απο πάνω την εστία που λέω στο #1

    http://goo.gl/hzUPsI

    προκύπτουν αρκετά ερωτηματικά!

    1) η εστία πως καταλαβαίνει ποιο μάτι άναψα και σε ποιο νούμερο ώστε να το δείξει στην οθόνη της; (1-9 έχουν οι φούρνοι που "συνεργάζεται") μετράει το ρεύμα ή το παίρνει σε data από το επίμαχο καλωδιάκι;

    2) θα δουλέψει η εστία χωρίς αυτό;

    3) με έχουν μπερδέψει όλα αυτά τα καλώδια!!! και δεν ξέρω πως να δοκιμάσω να δώσω ρεύμα στην εστία για να δω τι κάνει χωρίς το καλωδιάκι αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tomari : 02-04-16 στις 21:50
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Μπορεις να την αναψεις αλλα χωρις να δουλευουν οι ενδειξεις.Επισης θα χρειαστει να προσθεσεις καλωδια και νεα συνδεσμολογια εκνεου

  9. #9
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Από όσο κατάλαβα η τράπεζα εστιών που έχεις , έχει μόνο τα display που δείχνουν τη θέση ρύθμισης της κάθε εστίας καθώς και αν οι εστίες είναι ακόμη ζεστές κ.λ.π. , και η ρύθμιση γινόταν από περιστροφικούς επιλογείς στο σταθερό μέρος πάνω από το φούρνο

    Μπορείς να βάλεις ζιμενστάτες , στην πρόσοψη του φούρνου , και να καταργήσεις σχεδόν τελείως την πλακέτα ελέγχου

    Αυτή η διαδικασία έχει αρκετή δουλειά , κοστίζει περίπου 50-60 ευρώ υλικά τουλάχιστον

    Απλά και από όσο φαίνεται στη φωτογραφία μόνο από 1 εστία θα μπορείς να πάρεις ένδειξη ότι είναι ζεστή , και μάλλον έχει αντικατασταθεί κάποτε

    Επιβεβαίωσε αυτά που γράφω και αν θέλεις προχωράς
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  10. #10

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, η εστία έχει μόνο το display και 3 κουμπιά αφής. Το ένα κλειδώνει τα άλλα 2 (και βάζει τις εστίες σε λειτουργία ρύθμισης). Τα άλλα 2 είναι για το κάθε διπλό μάτι, επιλέγεις αν θες να ανάβει όλο η το μικρό του μόνο. Δεν έχει μπει κατσαβίδι ποτέ, έχει δουλέψει 1 μήνα και ήταν εντάξει! ναι, η ρύθμιση γινόταν από περιστροφικούς επιλογείς στο σταθερό στην πρόσοψη του φούρνου.

    στο μάνουαλ της γράφει οτι απο οποιαδήποτε εστία παίρνεις ένδειξη οτι είναι ζεστή, και μάλιστα στο display του συγκεκριμένου ματιού βγάζει Η (hot)

    η εστία έχει και μια έξτρα λειτουργία που μάλλον εξηγεί και τα πολλά καλώδια, για οποιοδήποτε μάτι θέλω, μπορώ να το βάλω πχ στο 3 και μετά πατάω το κουμπάκι αφής που έχει επάνω η εστία για 4 δευτερόλεπτα. Έτσι μπαίνει σε λειτουργία "αυτόματου βρασμού" δηλαδή για κάποια λεπτά θα δώσει στο συγκεκριμένο μάτι ρεύμα σαν να το έχω στο τέρμα (9) και μετά θα πέσει ξανά στη θέση που είχα βάλει το ζιμενστάτη (πχ 3)

    στο βύσμα, έχει 4 λεπτότερα καλώδια που πάει το κάθε ένα σε ένα μάτι και 3 πολύ χοντρά που πάνε στην πλακέτα. + το λεπτό μαύρο διπλό καλωδιάκι που υποτίθεται είναι το "s data line" αλλά κόβω τον.....λαιμό μου οτι απλά στέλνει σήμα στον φούρνο, έτσι ώστε και στο δικό του display να δείχνει ! ή Η όταν είναι ζεστή η εστία. *
    η γείωση πάει ξεχωριστά από εκτός βύσματος καλώδιο το οποίο βιδώνεις επάνω στο φούρνο.

    *εδώ υπάρχει και η περίπτωση να στέλνει ο φούρνος στο display data οτι ο περιστροφικός διακόπτης του τάδε ματιού είναι στη θέση πχ 4 για να μπορέσει να το εμφανίσει, αλλά γιατί να κάτσεις να φτιάξεις ολόκληρο data interface για κάτι που με τον ίδιο τρόπο που υπολογίζει ο φούρνος(και πρέπει να το στείλει στην εστία), θα μπορούσε να το υπολογίσει και η εστία από μόνη της.

    για αρχή θα ήθελα να δώσω ρεύμα στις εστίες ακριβώς όπως θα έπαιρνε απο τον φούρνο, έστω για λίγο, και να δω οτι δουλεύουν χωρίς το μαύρο καλωδιάκι, και να επιβεβαιώσω και ποιο καλώδιο είναι τι. Δεν έχω ασχοληθεί με φούρνους και εστίες ποτέ γι'αυτό ρωτάω. Μετά υπάρχουν 2 δρόμοι.

    1) ζιμενστάτες και κουπιά στην πρόσοψη του φούρνου που ελέγχουν τα μάτια

    2) arduino και hacking στην πλακέτα έτσι ώστε να επιλέγεις μάτι και επίπεδο θέρμανσης απο τα κουμπιά αφής που έχει ήδη.

    δεν μασάω σε κανένα από τους 2 τρόπους, έχω κάνει και άλλα τέτοια project (1.εγκέφαλος πελετολέβητα σάλταρε, έφτιαξα τον δικό μου με arduino
    χρησιμοποιώντας την πλακέτα του προηγούμενου. 2. μετατροπή παλιάς(1992!!) εσωτερικής μονάδας aircondition σε fan coil -παίρνει ζεστό νερό απο τον λέβητα, αντί για ζεστό φρέον απο την εξωτερική μονάδα- για να ζεσταίνω ένα αποθηκάκι)

    σε πρώτη φάση όμως, είναι καίριας σημασίας, να δώσω ρεύμα στις εστίες όπως θα έπαιρνε απο τον φούρνο που ήταν συνδεδεμένη, να βρω ποιο καλώδιο είναι τι και μετά να δω τι απο τα 2 θα κάνω!

    (βλ φωτό 1 στο ποστ #1) σύμφωνα με τη λογική, τα 4 λεπτότερα καλώδια που συνδέονται κατευθείαν στα μάτια (1 στο κάθε ένα) πηγαίνουν στους περιστροφικούς διακόπτες του φούρνου, απο τα άλλα 3 που περισσεύουν και πάνε στην πλακέτα (τα 2 είναι πιο χοντρά) έχουμε στα 2 ρεύμα και στο άλλο ουδέτερο. (γιατί στα 2 ρεύμα όμως


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tomari : 03-04-16 στις 09:45
    Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν τον δυαδικό κώδικα και αυτοί που δεν τον καταλαβαίνουν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] NEFF ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ
    από ΓιάννηςΖ στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-20, 12:16
  2. [Pitsos] Κεραμικη εστια δεν αναβει
    από gianniss στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 16:29
  3. [Neff] ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ NEFF T132350/01
    από neo2 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-14, 22:56
  4. [Άλλη] ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ
    από ALESTA στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-14, 11:54
  5. [Pitsos] ΚΕΡΑΜΙΚΗ ΕΣΤΙΑ PITSOS HL546
    από liontas στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας