Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κατερινα
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή smeg φούρνος κάνει θόρυβο

    Αγοράσαμε ένα φούρνο smeg αυτούς τους παραδοσιακούς και από την αρχή κάνει αρκετό θόρυβο σαν να τρίζει κάποια λαμαρίνα. Ήρθε το service δυο φορές και μας λεει οτι ετσι ακούγεται. Ειναι αρκετά ενοχλητικό και δεν το βρίσκω και φυσιολογικό. Εχει κάποιος τον ίδιο φούρνο για να μου πει αν όντως ειναι φυσιολογικό; Ευχαριστώ...

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.467

    Προεπιλογή

    Κατερινα εαν το service της smeg δεν εκανε κατι ουσιαστικο τοτε περνεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο τεχνικο.Αν ο θορυβος ειναι οπως τον περιγραφης ,δηλαδη συντονισμος καποιας λαμαρινας τοτε το προβλημα ειναι πολυ απλο.Πιθανον ο τεχνικος οταν ηρθε να μην εκανε θορυβο μπροστα του.Φανταζομαι οταν ζεσταθει πολυ τοτε ο θορυβος γινεται πιο εντονος.Αν εχω δικιο θα πρεπει να τον καλεσεις με φουρνο ζεστο

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katerina P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράσαμε ένα φούρνο smeg αυτούς τους παραδοσιακούς και από την αρχή κάνει αρκετό θόρυβο σαν να τρίζει κάποια λαμαρίνα. Ήρθε το service δυο φορές και μας λεει οτι ετσι ακούγεται. Ειναι αρκετά ενοχλητικό και δεν το βρίσκω και φυσιολογικό. Εχει κάποιος τον ίδιο φούρνο για να μου πει αν όντως ειναι φυσιολογικό; Ευχαριστώ...
    Ο θορυβος συνεχιζεται συνεχως; Αν μειωνεται οσο ζεσταινεται ο φουρνος σκεψου και το ενδεχομενο να εξηγειται απο τις διαστολες συστολες

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katerina P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε το service δυο φορές και μας λεει οτι ετσι ακούγεται.
    Ρώτησε σε πιο σύστημα της κουζίνας απευθύνονται (εφόσον γνωρίζουν και το θεωρούν φυσιολογικό). Φαντάζομαι θα εννοούν τον εξωτερικό ανεμιστήρα εκτός θαλάμου που είναι η "νέα μόδα " (όσο πάμε και χειρότερα). Πράγματι από δική μου άποψη επειδή έχω απλή κουζίνα χωρίς εξωτερικούς ανεμιστήρες και που είναι αθόρυβη , όταν επισκέπτομαι όμως άλλες κουζίνες "νέας γενιάς " με έξτρα εξωτερικό ανεμιστήρα με κάνει να λέω "τι παρτάλια είναι αυτά"

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κατερινα
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Οχι ο θόρυβος ακούγεται απο την αρχή μέχρι και να κρυώσει και ο τεχνικός τον άκουσε και απλα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικό...όταν τον πρωτο ακούσαμε τον θόρυβο είχα παει στο κατάστημα και ζήτησα να ακούσω κάποιο φούρνο που είχαν εκεί για να δω αν όντως ακούγεται ετσι. Δεν Ακουγόταν και η απάντηση τους ήταν οτι ήμασταν μεσα στη πόλη και υπαρχουν και άλλοι θόρυβοι ενώ εγω μένω εκτός και εχει ησυχία...εχω ακούσει αρκετούς φούρνους και καινούργιους αλλα τέτοιο θόρυβο δεν τον ξανά άκουσα για αυτο ηθελα τη γνώμη κάποιου που ξέρει τον συγκεκριμένο φούρνο για να ξερω τι να κάνω. Ευχαριστω..

  6. #6
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Είναι βουητό από λειτουργία μοτέρ , ή ακούγονται τριξίματα από τη διαστολή των αντιστάσεων ?

    Αν είναι ανυπόφορος , μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση , αν και το βλέπω λίγο δύσκολο αν τη λειτούργησες κάποιες μέρες

    Αν μπορείς ανέβασε ένα βίντεο μήπως βγάλουμε κάποια άκρη
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κατερινα
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ο τεχνικός μου ειπε οτι ειναι το μοτέρ επειδη ειναι επαγγελματικό και πολυ δυνατό...ο θόρυβος μοιάζει σαν μια λαμαρίνα που τρίζει. Είχα ζητήσει αντικατάσταση από την αρχή αλλα μου είπαν οτι η εταιρία δεν το κάνει αυτο. Ο φούρνος δεν εχει δουλέψει ακομα ειναι καινούριος, μονο τον έκαψα και τον σαπούνισα. Για αυτο θελω να ξερω σίγουρα για να απευθυνθώ στο συνήγορο του καταναλωτή.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.467

    Προεπιλογή

    Πριν κανεις οτι κανεις παρε δευτερη γνωμη τεχνικου εκτος αντιπροσωπειας

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.326

    Προεπιλογή

    Οχι ο θόρυβος ακούγεται απο την αρχή μέχρι και να κρυώσει
    Ο τεχνικός μου ειπε οτι ειναι το μοτέρ επειδη ειναι επαγγελματικό και πολυ δυνατό...
    Πιθανόν να μιλάμε για τέτοιον ανεμιστήρα (κωδ 34216 ) ίσως και μεγαλύτερο (δεν ξέρουμε το μοντέλο.
    http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...=1#prettyPhoto
    Αυτά είναι όντως θορυβώδη . Παίρνουμε παράδειγμα τις πελλετόσομπες που έχουν παρόμοιους ανεμιστήρες . και είναι όντως ενοχλητικοί. (σε φυσιολογική λειτουργία ) αλλά αν ο παρακάτω ισχυρισμός στέκει και πρόκειται για το ίδιο ακριβώς μοντέλο

    όταν τον πρωτο ακούσαμε τον θόρυβο είχα παει στο κατάστημα και ζήτησα να ακούσω κάποιο φούρνο που είχαν εκεί για να δω αν όντως ακούγεται ετσι. Δεν Ακουγόταν
    Τότε αφού επιμένουν οι τεχνικοί , μόνο με επίσκεψη άλλου τεχνικού θα μπορέσει αυτός να δει αν στην περίπτωση αυτού του ανεμιστήρα , είτε υπάρχει κατασκευαστική και λάθος τοποθέτηση , ή αστοχία υλικού (π.χ. στραβά και παράκεντρα πτερύγια / μη καλή τοποθέτηση στο σημείο στήριξης ).

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Smeg. Πρόβλημα με εμφάνιση πάγου στη συντήρηση.
    από konstantina.k. στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-19, 19:30
  2. [Siemens] Πλυντήριο πιάτων siemens - κάνει πολύ θόρυβο
    από jomor στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 05:35
  3. TEKA απορροφητήρας με θόρυβο
    από Κυριακίδης στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-15, 22:29
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 09:31
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 10:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας