Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή LED S22A300BS main board

    Γεια σας

    Υστερα απο εγκατασταση λανθασμένου firmware update το εν λόγω μονιτορ έκλεισε και δεν ξανάνοιξε. Για όσους δεν γνωρίζουν το FW update σε αυτο το μονιτορ γινεται μέσω του καλωδιου VGA h DVI.

    Υστερα απο ελεγχο σε μαγαζί που κάνει επισκευες μου ζητηθηκε ενα ποσο το οποίο ξεπερνουσε την τιμη του μόνιτορ απο οτι εχει το αντιστοιχο 24'' της samsung σήμερα καινουργιο. Η ''διαγνωση'' ηταν ''καμένη πλακέτα''.

    Ετσι αποφάσισα να αλλάξω την main board μιας και το PC δεν βλέπει καθόλου το μονιτορ για να κανω revert η να περάσω το σωστό FW. Εχω βρει το ανταλακτικό απο Κινα και ειναι και σε τιμή παρα παρα παρα πολυ πιο οικονομικη απο το ποσο που μου ζητηθηκε.

    Το μόνο που με κολλάει είναι το πώς θα γίνει το πρώτο FW update αφου λογικα η main board θα έρθει blanked (ή όχι????) , και εκτος απο αυτό στην διαθεση μου έχω μόνο το τελευταίο FW update apo to site της samsung και οχι τo αρχικό (μάλλον μονο ένα είναι)

    Αν κάποιος γνωρίζει ,περνώντας το τελευταίο FW update μόνο του, θα παίξει ?? Υπάρχει πιθανότητα να έρθει με το σωστο FW κατευθείαν ?????

    όποια άλλη βοηθεια μπορει κάποιος να δώσει ειναι ευπροσδεκτη.

    Επίσης να ευχαριστήσω και τον jakektm για την βοήθεια μεσω πμ μεχρι να καταφέρω να ποσταρω.

  2. #2

    Banned
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πυργος
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    δεν εχεις βαλει φωτο να δουμε την πλακετα.εγω δεν το εχω ξαναδει αυτο το μονιτορ αλλα επειδη προκειται για σκετο μονιτορ λογικα θα βρεις μια EEPROM του τυπου 24cxx η 24sxx η' κατι τετοιο η οποια δεν σε ενδιαφερει γιατι πρεπει να κραταει μονο πληροφοριες της συσκευης και θα πρεπει να βρεις και μια SPI FLASH η οποια θα κραταει το firmware της συσκευης.αυτην λοιπον θα μπορουσες να την βγαλεις και να την ξαναπρογραμματισεις

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον teo966 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    armadoran (01-04-16)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Εχεις δικιο ήταν αργα εχθες και δεν εβαλα φωτος, λοιπον αυτο ειναι το μονιτορ
    http://www.samsung.com/gr/support/model/LS22A300BS/EN



    Αυτη είναι η πλακέτα απο το μονιτορ μου



    Αυτο ειναι το λίνκ για το SPI FLASH
    http://www.ebay.com/itm/Re-programme...Nc8w_p2b-B330w


    Και εδώ ειναι η πλακέτα ολοκληρη που εχω μιλησει με τον κινέζο και εχουμε διασταυρώσει το μοντελο οτι ειναι ακριβώς το ίδιο.
    http://www.boardss.com/index.php?mai...oducts_id=1109



    1.Επειδη δεν ειμαι ηλεκτρονικος και δεν τα πιάνω όλα , η EEPROM και η SPI FLASH δεν είναι το ίδιο???

    2. σε περιπτωση που πάρω την πλακέτα δεν νομίζω να χρειάζεται να πάρω και την SPI FLASH, σωστά?

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζετε να πάρεις τίποτα. Να ξαναπρογραμματισεις ,όπως σου είπε ο Θοδωρής. βρες κάποιον φίλο που έχει προγραμματιστη.
    1. όχι δεν είναι το ίδιο.
    2. όχι
    Δεν χρειαζετε.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον maik65 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    armadoran (01-04-16)

  7. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Οταν λες προγραμματιστή εννοείς μηχανηματάκι το οποιο μπορει και κάνει erase to SPI FLASH???

    Αν δεν μπορω ας πουμε να βρώ προγραμματιστή και παραγγείλω αυτον http://www.ebay.com/itm/Re-programme...Nc8w_p2b-B330w
    θα κάνω την δουλειά μου??

  8. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε τότε το εξής. Συνέδεσε 2 μόνιτορ,αυτό και ένα άλλο, οποιοδήποτε, το ένα dvi, το άλλο vga,(εάν έχεις κάρτα γραφικών βεβαία με 2 εξόδους)και τρέξε το update.
    Δεν είμαι σίγουρος άλλα λογικά πρέπει να γίνετε...και πες μας.

  9. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Δεν ανοίγει καθόλου , όπως γράφω και στο πρώτο ποστ, με αυτο τον τρόπο που γράφεις πέρασα το λάθος FW.

    Δυστυχώς δεν το βλέπει καθόλου το μόνιτορ και αν δεν το βλέπει δεν κάνει και FW update.

  10. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από armadoran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ανοίγει καθόλου , όπως γράφω και στο πρώτο ποστ, με αυτο τον τρόπο που γράφεις πέρασα το λάθος FW.

    Δυστυχώς δεν το βλέπει καθόλου το μόνιτορ και αν δεν το βλέπει δεν κάνει και FW update.
    Οπότε ,αυτά που είπαμε...Εγώ ευχαρίστως να σε βοηθούσα, άλλα είμαι Κρήτη.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον maik65 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    armadoran (02-04-16)

  12. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Η ασφάλεια που έχει πάνω η πλακέτα και το τροφοδοτικό μετρήθηκαν και είναι εντάξει. Το αναφέρω και αυτο γιατι ισως κάποιος καταλάβει οταν λέω ''δεν ανοίγει'' οτι είναι απο εκει το προβλημα.

    Αν ξέρει κάποιος να μου πει,

    είναι δυνατόν απο λάθος FW στη SPI FLASH να μην ανάβει καθόλου το μόνιτορ? ουτε καν το λαμπάκι του stand by???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη armadoran : 02-04-16 στις 15:19

  13. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Τελικά πήγα το μονιτορ σε άλλο PC το συνδεσα με DVI καλωδιο (με vga den to evlepe) και ξαναπέρασα το firmware χωρις αποτελεσμα όμως μου λέει οτι είναι ήδη περασμένο. Παντως το μόνιτορ εξακολουθεί να μην ανοίγει (power led)

    Κατι περίεργο είναι οτι οταν βάλω πάνω το καλώδιο του ρεύματος(χωρις να πατησω power) η συσκευη ''εξαφανίζεται'' απο τα displays
    και υπάρχει μόνο μέσα στο device manager.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] LG 37 LY95 main board αναζητώ
    από redbaron στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 14:34
  2. [Τηλεόραση] Nordmende N3202L πρόβλημα main board
    από giannisv στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-14, 11:23
  3. [Τηλεόραση Samsung] LE32R86BDX main board
    από RADIO6146KISAMOS στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-14, 15:20
  4. [Οθόνη Samsung] main board samsung T200
    από tasoskio στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-14, 21:35
  5. LCD TV AV MAIN BOARD 17MB26-2
    από vagionline στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-11, 10:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας