Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Angry Εξωτερικός Σκληρός Western Digital Βοήθεια

    Καλησπέρα σε όλους.

    Έχω έναν εξωτερικό σκληρό 2TB usb3 της Western Digital ο οποίος μια αναγνωριζόταν μια όχι από το PC, αρχικά νόμιζα είναι το usb3 γιατί ήμουν στις αρχές είχε προβλήματα drivers Κλπ.



    Μετά από καιρό κάπως διαπίστωσα ότι το SMART έβγαζε κάποια errors μπορεί μερικά bad sectors αλλά σε ελεγχόμενη κατάσταση και σκεφτόμουν πως είναι ώρα για αλλαγή.

    Μέσα σε αυτές τις μέρες κάνει μια υπέρταση το δίκτυο και πάπαλα.
    Ανοίγω το κουτί βάζω τον σκληρό στο PC μέσω SATA κατευθείαν στην μητρική τον αναγνωρίζει κανονικά αλλά λέει Unlocated Space και ψάχνω μέρες για να ανακαλύψω πως όλοι οι WD κάνουν hardware κρυπτογράφηση αρχείων θες δεν θες μέσω της εσωτερικής PCB πλακέτας.

    Το S/N της PCB είναι 4061-705089-001 AF και ψάχνοντας στο ebay κοστίζει 100-150 ευρώ ένω παρομοιες πλακέτες κοστίζουν 20 πολύ πιο λογικά. Φυσικά κανείς δεν σου δίνει εγγύηση ότι θα δουλέψει για 1000 λόγους.

    Αυτή η ιστορία έχει τραβήξει μήνες και ξανασυναρμολόγησα τον σκληρό και πέζοντας βάλε βγάλε κάποες φορές μου τον αναγνωρίζει κανονικά κάνω αντιγραφή τα αρχεία πάντα προλαβαίνω να πάρω 10GB μέχρι να σταματήσει να δουλεύει, όσο πέρναγε αρχεία έκανε αποσύνδεση-σύνδεση κάθε 3 δεύτερα όταν κάνεις Plugin μια συσκευή στα windows.

    Είπα να το ψάξω περισσότερο κοιτάζω την πλακέτα με μικροσκόπιο και βρίσκω μια δίοδο απανθρακωμένη, το συγκεκριμένο track δεν περνάει καθόλου ρεύμα. Κάνω μια γεφύρωση και βάζω μια καινούρια δίοδο, κάνω δοκιμές αλλά και πάλι ίδια ιστορία. Υποψιάζομαι τα μισά ηλεκτρονικά έχουν αποχαιρετήσει τα εγκόσμια αλλά μπορώ να τα αλλάξω, το πρόβλημα είναι ό,τι δεν βρίσκω Datasheets πουθενά και φυσικά ανταλλακτικά Chips δεν μπορώ να βρω και ούτε μπορώ να ξέρω αν δουλεύουν η όχι χωρίς ένα Datasheet.

    Λίγο ποιό συγκεκριμένα η πλακέτα έχει το symwave bridge chip που κάνει το Usb to Sata bridge και κρυπτογραφεί τα πάντα, δίπλα υπάρχει το memory με το γενικό firmware (το οποιο μπορεις να κλεψεις απο αλλού) και πολλές φορές έχουν ένα δεύτερο chip με Data που προσαρμόζονται ανάλογα τον σκληρό σου και ta Bad sectors κλπ οπότε και είναι απολύτως μοναδικά για τον σκληρό σου δίσκο, με λίγα λόγια τα πάντα όλα ώστε να μην κάνεις ανάκτηση των αρχείων σου.

    Τι βοήθεια χρειάζομαι τώρα και τι μπορώ να κάνω?
    Μπορώ να αγοράζω πλακέτες δίνοντας εκατοντάδες ευρώ με τον σταυρο στο χέρι μπας και ανακτήσω τα δεδομένα μου ή να φτιάξω την πλακέτα και γιαυτό χρείαζομαι Datasheet του ίδιου ή παρόμοιου μοντέλου να βγάλουμε μια άκρη!

    O σκληρός είναι WD USB3 2TB Essential.

    Η συμβουλή μου είναι κοιτάξτε πολύ πολύ προσεκτικά στο πίσω μέρος του σκληρού σας εάν υπάρχει ένα πολύ μικρό λουκετάκι σε χρώμα λευκό ή μαύρο που θέλει μεγενθυντικό φακό να το ανακαλύψεις και αν το έχετε γρήγορα σώστε τα δεδομένα σας διότι υποτίθεται ότι όλο αυτό γίνεται για να προστατέψει τον καταναλωτή και γιαυτό είναι τόσο περίφανει που δεν γράφουν πουθενά στο Manual τίποτα κλπ κλπ. Οτιδηποτε συμβεί με την πλακέτα και γεια σας τα δεδομένα σας!!!!

    15
    χρόνια αγοράζω WD σκληρούς είναι φοβεροί αλλά πλέον μόνο εσωτερικούς η θα τους αφερώ από την θήκη αμέσως, μάλλον θα αλλάξω εταιρεία, γιατί έκανα την μ!@λ@κία να ξαναπάρω εξωτερικό απο WD ενώ ήξερα για κρυπτογράφηση και στο ίδιο τους το Site λέει οι Essential ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κρυπτογράφηση και αφού τον παράγγειλα ΧΑ ΧΑ ΧΑ να το ΤΟ ριμάδι το λουκετακι που σου κλείνει το μάτι κρυμμενο όσο δεν γίνεται στο πίσω μέρος!!

    Θέλεις δεδομένα ε? χαχα μάζεψε τουλάχιστον 900 ευρώ και θα δούμε...... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ της WESTERN DIGITAL είμαι έξω φρενών.

    Παρακάτω θα επισυνάψω φωτογραφίες της πλακέτας που κρύβεται μέσα στο κουτί και προσεύχομαι κάποιος καλός χριστιανός να βοηθήσει όπως μπορεί βρίσκοντας μου ένα Datasheet ίδιο ή παρόμοιου τύπου ή αν έχετε στην διάθεση σας μια τέτοια πλακέτα ή οτιδήποτε!

    Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες έχω 5 εξωτερικούς WD όλα με ένα φανταστικό λουκετάκι που είμαι σίγουρος ελάχιστοι έχουν ιδέα ότι υπάρχει εκεί! και σχεδόν όλοι από 2ΤΒ αρχεία.

    Το Datasheet του SYMWAVE chip επίσης παρακάτω.

    Αν μόλις σας έσωσα από το να χάσετε όλα τα δεδομένα σας από το να μην γνωρίζεται τι σας προετοίμαζε σαν δώρο η WESTERN και μπορείτε με οποιονδήποτε τρόπο να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα βαθύτατα.

    Πλακέτα 1
    https://i.gyazo.com/fbd0d932e809872e...32abb8c825.jpg

    Πλακέτα 2
    https://i.gyazo.com/8b632531f17722f5...e112e3ae95.jpg

    Γενικά
    https://i.gyazo.com/ef79b212b842cb99...1e01c38a01.jpg

    Το μαγικό λουκετάκι που εμένα είναι από τα εμφανές! ένας φίλος έχει μαύρο λουκετάκι 5 φορές ποιό μικρό μαρκαρισμένο πάνω στις τρύπες εξαερισμού του πήρε μισή ώρα να ανακαλύψει ότι ήταν εκεί αφού του είπα εκεί πρέπει να είναι
    https://i.gyazo.com/f048e0de81960defbd532fe864f3f0db.jpg


    Symwave
    ftp://ftp.smsc.com/pub/Data_Briefs/sw6316db.pdf

  2. #2

    Προεπιλογή

    Το λουκετάκι δεν έχει καμία σχέση με κρυπτογράφηση δεδομένων... Είναι απλά μια "φυσική" προστασία κατά της κλοπής
    https://www.google.gr/search?q=kensi...UIBigB&dpr=0.9

    Το πρόβλημα μάλλον βρίσκεται στον ίδιο το δίσκο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    ναι εχεις δικιο σε αυτο παντως ο δισκος ειναι κλειδωμενος και τα προβληματα συνεχιζουν να ισχυουν οπως εγραψα ποιο πανω

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    κανείς δεν έχει ιδέα τελικά?

  5. #5
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Λες για κρυπτογράφιση και λουκετάκια. Αυτό φυσικά δεν υπάρχει. Άσε που η κρυπτογράφηση θέλει κάποιο κωδικό για να ενεργοποιήσει το κλειδί που μπορεί να είναι από 512 έως 2048 bits και προφανώς δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς κωδικό, αλλιώς όποιος είχε το δίσκο θα είχε άμεσα πρόσβαση στα δεδομένα. Δηλαδή κλείδωμα και κλειδί δεν αποθηκεύονται μαζί.

    Ιδέα ψάχνεις σε τί; Έχεις βάλει τις φωτογραφίες από το usb to sata controller με το step down τροφοδοτικό του και μας λες χάλασαν.
    Ωραία. Αυτά δεν είναι ο δίσκος.
    Ο δίσκος είναι εκείνο το μεταλλικό πράγμα με το άσπρο και πράσινο αυτοκόλλητο. Είναι αυτόνομος και αν είσαι τυχερός θα δουλεύει μόνος του όταν τον συνδέσεις σε υπολογιστή, αν όχι, υπάρχουν εταιρίες για ανάκτηση δεδομένων.
    Φυσικά δεν έχεις απαίτηση από το αυτοκίνητο, όταν χαλάει π.χ. η αντλία βενζίνης να συνεχίζει να κινείται, άρα δεν θα πρέπει να έχεις απαίτηση από τη wd όταν χαλάνε οι κεφαλές ή η πλακέτα, να μπορείς να δουλέψεις το δίσκο χωρίς εργαλεία.

    Από σένα εξαρτάτε πόσο πολύτιμα είναι τα δεδομένα σου και πόσα θέλεις να δώσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Edition 2500CI Digital Satellite Receiver
    από gep58 στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 21:43
  2. [Τηλεόραση LG] DIGITAL
    από OBIVAN1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 12:14
  3. [Σκληρός Δίσκος] Σκληρός IDE WD2000 & βλάβη πλακέτας
    από lefteriszgr στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-14, 02:52
  4. [Σκληρός Δίσκος] Σκληρός δίσκος λαπτοπ hp
    από vagos_89 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 01:40
  5. Καμμένος σκληρός δίσκος
    από makis_d στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-09, 23:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας