Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ ΕNR SF25261/08 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΝΕΡΟ

    Καλησπέρα στην χρηστική κοινοτητά σας.Η βλάβη που παρουσίασε εδω και 15 ημέρες και δεν μπορώ να βρω είναι η λίγη ποσότητα νερού στην λεκάνη πλύσης του πλυντηρίου με τα γνωστά αποτελέσματα. Πρέπει να το φτιάξω γιατί καινούργιο δεν προβλέπεται. Εχω κάνει πολλές ενέργειες aqua stop ok αντλία πλύσης και αποχέτευσης οκ αντίσταση οκ διαροή νερού δεν υπάρχει,φλοτέρ φίλτρα δεξαμενή καθαρά.Οταν ρίξω δυο κανάτες νερό στην λεκάνη εκτοξεύη νερό κανονικά , την ποσότητα νερού στην λεκάνη σταματάει απο τον μπλέ διακόπτη.Στην πρόπλυση οταν ρίξω νερό εγω στην λεκάνη το display μετράει αντίστροφα, οταν βάλω πρόγραμμα με ζεστό νερό δείχνει το dispaly συνέχεια 199.Περιμένω τις γνώμες των ειδικών ελπίζω να μην ειναι module. Μια απορία το water timer που βρίσκεται στο κέλυφος της αντίστασης πως ενεργεί στον κύκλο της πλύσης.Ευχαριστώ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim.theo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην χρηστική κοινοτητά σας.Η βλάβη που παρουσίασε εδω και 15 ημέρες και δεν μπορώ να βρω είναι η λίγη ποσότητα νερού στην λεκάνη πλύσης του πλυντηρίου με τα γνωστά αποτελέσματα. Πρέπει να το φτιάξω γιατί καινούργιο δεν προβλέπεται. Εχω κάνει πολλές ενέργειες aqua stop ok αντλία πλύσης και αποχέτευσης οκ αντίσταση οκ διαροή νερού δεν υπάρχει,φλοτέρ φίλτρα δεξαμενή καθαρά.Οταν ρίξω δυο κανάτες νερό στην λεκάνη εκτοξεύη νερό κανονικά , την ποσότητα νερού στην λεκάνη σταματάει απο τον μπλέ διακόπτη.Στην πρόπλυση οταν ρίξω νερό εγω στην λεκάνη το display μετράει αντίστροφα, οταν βάλω πρόγραμμα με ζεστό νερό δείχνει το dispaly συνέχεια 199.Περιμένω τις γνώμες των ειδικών ελπίζω να μην ειναι module. Μια απορία το water timer που βρίσκεται στο κέλυφος της αντίστασης πως ενεργεί στον κύκλο της πλύσης.Ευχαριστώ.
    Δεν μπορεί να πάει αλλού το μυαλό μου πέρα από τον πρεσοστάτη που ορίζει την ποσότητα νερού!μπορείς να τον πειράξεις ρυθμίζοντας τον για να βεβαιώσεις τη βλάβη του, θα τον αντικαταστήσεις βέβαια μετά....Μήπως έχει αυτό;;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofosal : 27-04-15 στις 21:47

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ sofosal για την γρήγορη απαντησή σου , αυτή θα ηταν και η επόμενη ερωτησή μου εαν μαλακωνει η μεμβράνη του πρεσοστάτη (τον κάτω εχω με το δοχείο) οταν ερχεται το νερό τον πιέζω με το κατσαβίδι για να μην κλείσει ο διακόπτης ,γεμίζει περισσότερο νερό αλλά επεμβένει οριακά το φλοτέρ υπερχείλησης.Οι βαλβίδες απο το δοχείο αφαλάτωσης πότε οπλίζουν ?

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim.theo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστώ sofosal για την γρήγορη απαντησή σου , αυτή θα ηταν και η επόμενη ερωτησή μου εαν μαλακωνει η μεμβράνη του πρεσοστάτη (τον κάτω εχω με το δοχείο) οταν ερχεται το νερό τον πιέζω με το κατσαβίδι για να μην κλείσει ο διακόπτης ,γεμίζει περισσότερο νερό αλλά επεμβένει οριακά το φλοτέρ υπερχείλησης.Οι βαλβίδες απο το δοχείο αφαλάτωσης πότε οπλίζουν ?
    Δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσω τέτοιο είδους "πρεσοστάτη", δεν μπορώ να σου πω πιο είναι το ευαίσθητο κομμάτι του, δεν ξέρω αν έχει κάποια ρύθμιση, όπως οι παλιότεροι...
    Το να τον πιέσεις με κάτι είναι φυσικό να προκαλέσεις υπερχείλιση...
    Το άλλο "κακό" είναι η τιμή του...
    Παρατήρησέ τον μήπως έχει κάποιο "ρεγουλατόρο"...
    Η όποια ρύθμιση σίγουρα θα είναι πολύ ευαίσθητη....μια μικρή "μετακίνηση" σημαίνει ανάλογα πολύ νερό..
    .......

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Eπαναφέρω το πρόβλημα άλλαξα τον πρεσοστάτη ήρθε απο ebay , αλλά πάλι τα ίδια κάτι του δίνει εντολή και σταματάει την είσοδο περισσότερου νερού.
    Οταν οπλίζει ο μπλέ πρεσοστάτης δίνει κάπου εντολή και υπάρχει κάποια καθυστέρηση μέχρι να κόψει το νέρο.Μήπως σε αυτήν την χρονοκαθυστέρηση δεν αφήνει να γεμίσει αρκετό νερό.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim.theo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπαναφέρω το πρόβλημα άλλαξα τον πρεσοστάτη ήρθε απο ebay , αλλά πάλι τα ίδια κάτι του δίνει εντολή και σταματάει την είσοδο περισσότερου νερού.
    Οταν οπλίζει ο μπλέ πρεσοστάτης δίνει κάπου εντολή και υπάρχει κάποια καθυστέρηση μέχρι να κόψει το νέρο.Μήπως σε αυτήν την χρονοκαθυστέρηση δεν αφήνει να γεμίσει αρκετό νερό.
    ....κάτι έλεγες στην αρχή για το ζέσταμα του νερού.: το ζεσταίνει το νερό; η/ απλά με το σταμάτημα εισαγωγής από τον πιεσοστάτη, περιμένει χωρίς αποτέλεσμα;

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....κάτι έλεγες στην αρχή για το ζέσταμα του νερού.: το ζεσταίνει το νερό; η/ απλά με το σταμάτημα εισαγωγής από τον πιεσοστάτη, περιμένει χωρίς αποτέλεσμα;
    To νερό το ζεσταίνει όταν εγώ επηρεάζω τον μπλέ πιεσοστάτη για πάρει περισσότερο νερό, έτσι οπλίζει το flow switch της αντίστασης.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    ...μιας που δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει αυτός ο πιεσοστάτης, θα κάνω υποθέσεις:πόσες βαλβίδες εισαγωγής νερού έχει το πλυντήριο;
    μήπως έχει και δεύτερη; μήπως δηλαδή περιμένει να πάρει νερό και μέσω άλλης εισόδου;

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μιας που δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει αυτός ο πιεσοστάτης, θα κάνω υποθέσεις:πόσες βαλβίδες εισαγωγής νερού έχει το πλυντήριο;
    μήπως έχει και δεύτερη; μήπως δηλαδή περιμένει να πάρει νερό και μέσω άλλης εισόδου;
    Εχει στην παροχή aqua stop και εχει και δυο ηλεκτρομαγνητικές στο δοχείο αφαλάτωσης .

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dim.theo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει στην παροχή aqua stop και εχει και δυο ηλεκτρομαγνητικές στο δοχείο αφαλάτωσης .
    ελεγξέ τες Ωμικά μήπως είναι κάποια "κομμένη". μάλλον παίρνει μια ποσότητα νερού, κλείνει ο ένας πιεσοστάτης και συνεχίζει μέσω της άλλης βαλβίδας, ώσπου να φτάσει να κλείσει και ο άλλος...
    δες που πάνε τα καλώδια από τους διακόπτες του πιεσοστάτη, μήπως κι από κει οδηγηθείς κάπου...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 14:30
  2. [Pitsos] πλυντηριο πιατων
    από george70 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 13:45
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-13, 13:36
  4. [Siemens] δεν σταματα να παιρνει νερο
    από πελα στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-13, 10:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας