Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Lightbulb Εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος

    Πολύ καλησπέρα σε όλους. Θέλω βοήθεια ή κάποιες γνώμες σχετικά με μια βιντεοκάμερα SONY CCD TRV-65E pal. Το πρόβλημά μου είναι ότι έχει δυο μπαταρίες 7,2 βόλτ οι οποίες τα έχουν φτύσει και η αντικατάσταση είναι δαπανηρή, ψάχνοντας λοιπόν να βρω τρόπο άνοιξα την μία και έχει μέσα πλακέτα πληροφοριών, αντικατέστησα τις μπαταρίες αυτές με ίδια βολτ αλλά άλλου μεγέθους που να χωρούν μέσα αλλά δεν τις αναγνωρίζει, σε 2η φάση έβγαλα μπαταρίες και πλακέτα και σύνδεσα στις επαφές εσωτερικά ένα ΠΑΚ 7,2V CD που είχα 1500mAh θεωρώντας ότι θα έχω μεγαλύτερη αυτονομία άσχετα αν ήμουν υποχρεωμένος να το κουβαλάω κι' αυτό αλλά δεν θα με πείραζε ΑΛΛΑ;;; βγάζει μήνυμα <μόνο λιθίου>. Έτσι έμεινα ρέστος μόνο με τα 220 βολτ  και περιμένω να μου πείτε κάτι αν φυσικά υπάρχει εκτός της αγοράς καινούργιων original.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    γιατι δεν βλεπεις στο ebay για καμια μαιμου?
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Απο οσο ξερω λογω πλακετας αυτες δεν προκειται να δουλεψουν ποτε.μια λυση ειναι να βαλεις μπαταρια στην φορτιση αν μπορείς να φτιαξεις την ταση εισοδου της με τις παλιες μπαταριες θα δουλεψει.


    Η οπως σωστα λεει ο katmadas http://www.amazon.com/Replacement-Ba.../dp/B00006JPMD

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    .....είχα την εντύπωση ότι κανείς πλέον δεν θα επιχειρούσε να συντηρήσει μια τέτοια κάμερα.
    .....δεδομένου του ότι κασέτες και μηχανικά μέρη μπορεί να πάθουν ανά πάσα στιγμή βλάβες που είναι ασύμφορες
    προς επισκευή και που με τα χρήματα μιας επισκευής αγοράζει κανείς μια σύγχρονη με καλή ανάλυση και χωρητικότητα
    μνήμης πολύ μεγαλύτερη της κασέτας...
    ...η/ κάνω λάθος;;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας και συμφωνώ με τον sofosal όμως η κάμερα λόγω της καλής χρήσης είναι σαν καινούργια ακόμη, ότι γράφω το μετατρέπω σε ψηφιακή μορφή και η συγκεκριμένη με ικανοποιεί ακόμη εκεί που την χρειάζομαι. Τώρα αν λύσω και αυτό το θέμα για μεγαλύτερη αυτονομία θα είμαι ευτυχής. Και ναι το έψαξα και πήρα απ' το ebay ακριβώς όμοια αλλά δεν την δέχεται μου βγάζει μήνυμα <μόνο λιθίου> γιατί θέλει SONY, να έπεσα σε σκάρτη; πήρα τηλ. και δεν μπορούν να κάνουν τίποτε ούτε καν επιστροφή. Τώρα ο φίλος ο Βασίλης αν μπορεί να μου το κάνει λίγο πιο λιανό γιατί δεν το κατάλαβα ακριβώς. Αν δεν βρεθεί άκρη θα καταλήξω στη Sony me 45 euro περίπου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletiros : 17-02-16 στις 21:29

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Ο φορτιστης του τι στοιχεια εχει επανω;ταση τροφοδοσιας ;volt.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φορτιστης του τι στοιχεια εχει επανω;ταση τροφοδοσιας ;volt.
    Έχει έξοδο 8,4 V & 1,5Ah to βύσμα που μπαίνει στην κάμερα έχει τρεις επαφές οι δυο μαζί που στη μία έχει το (+) και στο εξωτερικό πλαίσιο έχει το (-). Αρχικά βέβαια δεν μου πήγε στο μυαλό το τροφοδοτικό και χάρη σ' εσένα μου ήρθε η φλασιά και είδα σήμερα τα χαρακτηριστικά του δεν δοκίμασα τίποτε ακόμη λόγω υποχρεώσεων οπότε αν έχεις κάτι πες μου, ευχαριστώ πάντως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletiros : 18-02-16 στις 21:11

  8. #8
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    δεν ειναι μονο τα μηχανικα.
    εκεινη την περιοδο πουληθηκαν στους κατασκευαστες ελλατοματικα ccd με αποτελεσμα σημερα να παρουσιαζουν πολλα μοντελα προβλημα στον αισθητηρα.
    μην δοσεις πολλα λεφτα γιαυτην γιατι δεν ξερεις τι θα γινει με αυτο.
    http://www.imaging-resource.com/badccds.html
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει έξοδο 8,4 V & 1,5Ah to βύσμα που μπαίνει στην κάμερα έχει τρεις επαφές οι δυο μαζί που στη μία έχει το (+) και στο εξωτερικό πλαίσιο έχει το (-). Αρχικά βέβαια δεν μου πήγε στο μυαλό το τροφοδοτικό και χάρη σ' εσένα μου ήρθε η φλασιά και είδα σήμερα τα χαρακτηριστικά του δεν δοκίμασα τίποτε ακόμη λόγω υποχρεώσεων οπότε αν έχεις κάτι πες μου, ευχαριστώ πάντως.
    Αν μπορεις να του δωσεις 8,5v είσοδο απο φορτιστη θα μπορεσεις πιστευω να το δουλεψεις(με την ψοφια λιθιου πανω βεβαια).Αν δεν μπορεις να του δωσεις με τοσα λεφτα που εχει η ημιτασιον δεν αξιζει να δωσεις ουτε 5€ για δοκιμη.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη meletiros
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορεις να του δωσεις 8,5v είσοδο απο φορτιστη θα μπορεσεις πιστευω να το δουλεψεις(με την ψοφια λιθιου πανω βεβαια).Αν δεν μπορεις να του δωσεις με τοσα λεφτα που εχει η ημιτασιον δεν αξιζει να δωσεις ουτε 5€ για δοκιμη.
    Καλησπέρα, αν και τα έχω βάψει μαύρα. Λοιπόν έβαλα το βύσμα του τροφοδοτικού στην κάμερα χωρίς το τροφοδοτικό και έδωσα 8,4 βόλτ (τσεκάροντας την πολικότητα) έκανε αρκ και τέλος δεν παίρνει ρεύμα πλέον ούτε 220 ούτε και με την μπαταρία που δούλευε για λίγο. Ατύχησα και τώρα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Παράξενο πρόβλημα με τροφοδοσία φορητού
    από manos_3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-13, 08:55
  2. [Σταθερός Η/Υ] Προβλημα με τροφοδοσία μητρικής
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 14:45
  3. [Κλιματιστικό] βοήθεια με τροφοδοσία σε inverter
    από mimis31 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 13:28
  4. Οθόνη Benq 17άρα Τροφοδοσία
    από memoslar στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 13:35
  5. Πρόβλημα με τροφοδοσία Laptop
    από el504varicap στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας