Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή εντοιχισμένος φούρνος CATA ρίχνει ασφάλεια+γενικό μετά το πέρας λειτουργίας

    γεια σας, καλή χρονιά

    μιλάμε για εντοιχισμένο φούρνο CATA:
    http://www.cata.es/en/catalog/ovens/...r-110-as-wh/90

    περιγραφή:
    αφού ψήσεις ένα φαγητό και σβήσεις το φούρνο, μετά από μερικά λεπτά ρίχνει ασφάλεια και γενικό (όχι ρελέ)
    δεν θα γράψω πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, ήρθε κάποιος τεχνικός, έχουν γίνει διάφορα εν τω μεταξύ αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζετε τι είπε και τι έκανε ο καθένας, εμάς μας ενδιαφέρει το πρόβλημα όχι να σας πω το πόνο μου...

    διαπιστώσεις:
    αυτό που παρατηρήσαμε (δεν είμαι ο ιδιοκτήτης) είναι ότι:
    πρώτον, αφού ψήσεις, και ανοίξεις την η πόρτα, η ποσότητα των υδρατμών είναι μεγάλη, σύννεφο
    δεύτερον, στο πάνω μέρος, πίσω από τη πόρτα, έχει κάποιες ωπές, πίσω από τις οποίες βρίσκεται ο θάλαμος ηλεκτρονικών του φούρνου που εκτός από τα ηλεκτρονικά έχει και μία προπέλα αέρα (σαν ανεμιστήρας) στο κέντρο, η οποία ωθεί αέρα από μέσα προς τα έξω

    αφού λοιπόν, ψήσεις, σβήσεις το φούρνο, ανοίξεις την πόρτα, φεύγει το σύννεφο υδρατμών και αφού ο φούρνος είναι σβηστός και δεν λειτουργεί η προπέλα αέρα, το σύννεφο, δια μέσου των ωπών από τις οποίες θα πρεπε να βγαίνει ο αέρας που στέλνει η προπέλα, εισέρχεται στο θάλαμο με τα ηλεκτρονικά μεταφέροντας και υγρασία αλλά και θερμότητα

    ερωτήσεις:
    προσωπικά δεν είμαι πεπεισμένος ότι αυτό είναι το πρόβλημα γιατί κρίνω πως είναι τόσο εμφανές που δεν γίνεται να μην έχει προβλεφθεί από τον κατασκευαστή
    κι εδώ είναι που θέλω τη γνώμη σας επειδή λόγω έλλειψης χρόνου εκ των ιδιοκτητών, μπορεί να χειριστώ εγώ το θέμα
    επειδή από ότι κατάλαβα υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά του εμπόρου και θα χρειαστεί τεκμηρίωση του προβλήματος, προσπαθώ να αποκλείσω κάποιες περιπτώσεις
    - είναι φυσιολογικό να υπάρχουν τόσοι υδρατμοί ή μπορεί να έχει χαλάσει κάποιος εσωτερικός ανεμιστήρας; αν είναι αυτό μπορεί να το διαπιστώσει ο τεχνικός της εταιρείας ή είναι δύσκολο και μπορεί να του διέφυγε;
    - μετά, αν δεν είναι αυτό, τότε θα μπορούσε να είναι κάποιο εξάρτημα που έχει ελάττωμα και δεν αντέχει την υγρασία ή τη θερμότητα ενώ θα πρεπε να αντέχει; αν είναι αυτό, και αν αναπαραγάγω το πρόβλημα παρουσία τεχνικού θα μπορέσει να το δει σε κάποια μέτρηση ή είναι δύσκολο;
    - και τέλος, τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι εξαρχής απλά κακοσχεδιασμένος ο φούρνος δηλαδή κανονικά να μην έπρεπε καν να μπορούν να εισέλθουν υδρατμοί στο θάλαμο των ηλεκτρονικών και επομένως να μην είναι κάποιο ελάττωμα; τι κάνουν σε αυτή την περίπτωση, ποιος έχει την ευθύνη, οι ιδιοκτήτες που τον επέλεξαν, αυτός που το πούλησε ή η εταιρεία που τον έφτιαξε;

    δεν είμαι ο ιδιοκτήτης οπότε αν με ρωτήσετε κάτι, κάνετε υπομονή μέχρι να επιστρέψω με την απάντηση
    ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν έριχνε το ρελέ λόγω υδρατμών μπορεί και να έβγαζε νόημα, αλλά να ρίχνει ασφάλειες, και μάλιστα κάποια λεπτά μετά το σβήσιμο, δεν στέκει σε καμμία περίπτωση. Επίσης, ο γενικός δεν είναι ασφάλεια και δεν "πέφτει" παρά μόνο χειροκίνητα! Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο; Αν έχεις αμφιβολία, βγάλε φωτογραφία τον πίνακα.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

    επειδή δεν είχαν φωτογραφίες και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη ήταν η πληροφορία, πήγα επί τόπου, έβαλα φούρνο καμμιά ώρα, τον έσβησα, edit: άνοιξα την πόρτα, έπεσαν οι ασφάλειες και πήρα φωτογραφίες για να 'μαι σίγουρος
    πήρα φωτογραφίες πριν και μετά αλλά στο 'μετά' δεν είχε ρεύμα/φως και δεν φαίνονται τα διαγράμματα που έχουν πάνω οι ασφάλειες, οπότε ανέβασα τις 'πριν'

    το ζεύγος 1 και 2 γράφει από κάτω 'ΓΕΝΙΚΟΣ' ενώ το ζεύγος 5 και 6 γράφει από κάτω 'ΚΟΥΖΙΝΑ' απλά δεν φαίνεται στις φωτογραφίες
    αυτά που έπεσαν είναι τα νούμερα 2 και 5
    edit: το 3 που γράφει 'ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ' δεν έπεσε
    υποθέτω για αυτό λένε τα παιδιά ότι 'έριξε το γενικό' αλλά από ότι κατάλαβα από το ζεύγος που γράφει από κάτω 'ΓΕΝΙΚΟΣ', αυτό που αναφέρεστε εσείς πρέπει να είναι το άλλο, δηλαδή το 1, είναι έτσι;

    http://s29.postimg.org/x6fezyyyf/WP_20160113_009.png
    http://s16.postimg.org/6kkoo8yd1/WP_20160113_012.png

    το 2 τι είναι, ασφάλεια του γενικού ή κάτι τέτοιο;

    edit: εδώ και η φωτογραφία αφού έπεσαν, φαίνεται και το 'ΓΕΝΙΚΟΣ' που γράφει από κάτω
    http://s11.postimg.org/cxj7v42f7/WP_20160113_014.png

    ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoepi2 : 13-01-16 στις 20:57

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 13-01-16 στις 20:22
    You only live twice.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Σιγουρα δεν ειναι απο πλακετα.
    Θελει ελεγχο στην καλωδίωση.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    έκανα μερικά edit ακόμη, ανάμεσά τους ανέβασα και μια φωτογραφία αφότου έπεσαν οι ασφάλειες, η οποία περιλαμβάνει επίσης και την ένδειξη 'ΓΕΝΙΚΟΣ' για να κατατοπιστούν πιο εύκολα όσοι θέλουν να βοηθήσουν
    -----
    ευχαριστώ πολύ φίλε panoss
    άρα αν καταλαβαίνω καλά, όταν ο φίλος nyannaco λέει 'γενικό', αναφέρεται στον διακόπτη ράγας νούμερο 1;
    ενώ, η ασφάλεια νούμερο 2, υποθέτω έχει κάποια σχέση με τον γενικό, κι για αυτό βρίσκεται κι αυτή υπό την ετικέτα 'ΓΕΝΙΚΟΣ';
    edit: ναι το δεύτερο έπεσε και το πέμπτο
    -----
    edit:
    ευχαριστώ πολύ φίλε vasilimertzani
    χωρίς να σε πρήζω, ρωτάω μόνο για να καθοδηγήσω τους τεχνικούς επειδή κάποιοι άνθρωποι το είδαν και για διάφορους λόγους που δεν θα αναλύσω για να μην σας πρήξω, είπε ο καθένας το δικό του, πού στηρίζεται η άποψή σου;

    ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoepi2 : 13-01-16 στις 20:43

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teoepi2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα αν καταλαβαίνω καλά, όταν ο φίλος nyannaco λέει 'γενικό', αναφέρεται στον διακόπτη ράγας νούμερο 1;
    Ναι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teoepi2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενώ, η ασφάλεια νούμερο 2, υποθέτω έχει κάποια σχέση με τον γενικό, κι για αυτό βρίσκεται κι αυτή υπό την ετικέτα 'ΓΕΝΙΚΟΣ';
    Αυτό δεν το ξέρω, ίσως να είναι 'Γενική ασφάλεια'; Κουφό, ίσως καμιά πατέντα.
    Απ 'την άλλη, ίσως είναι απλά η ασφάλεια της κουζίνας.

    Και την βάλανε υπό την ετικέτα 'Γενικός' από λάθος ή για κάποιους άγνωστους λόγους.
    You only live twice.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    έκανα edit και στο προηγούμενο post μου γιατί ενδιάμεσα έγραψε απάντηση ένας ακόμη φίλος, αν θέλετε κοιτάξτε το

    ευχαριστώ φίλε panoss
    το 2 δεν είναι η ασφάλεια της κουζίνας πάντως, γιατί τα νούμερα 5 και 6 γράφουν από κάτω 'ΚΟΥΖΙΝΑ', και το 5 έπεσε επίσης (το 6 όχι)
    ούτε πατέντα πρέπει να είναι γιατί είναι καινούργιο το σπίτι και από όσο μου έχουν πει, υποτίθεται πως ο ηλεκτρολόγος είναι μορφωμένος άρα ποντάρω ότι κάποιο λόγο έχει που τα βαλε που δεν το ξέρουμε εμείς
    anyway, δεν μας απασχολεί, το μόνο θέμα μας ήταν να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε λέγοντας 'ΓΕΝΙΚΟΣ' για να συνεννοηθούμε, αφού το βρήκαμε αυτό, επιστρέφουμε στο φούρνο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teoepi2 : 13-01-16 στις 20:42

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Άρα πέσανε τα 2 και 5;
    You only live twice.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    teoepi2
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθήναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    ναι βρε, αφού το έχω γράψει στο post #3 με τις εικόνες, το έκανα bold τώρα για να φαίνεται
    -----
    κάτι ακόμη
    κάνει θόρυβο (δυνατό τσαφ) όταν πέφτει, το οποίο εμένα δεν μου έκανε εντύπωση (νομίζω πως ο ο θόρυβος προέρχεται από τον πίνακα)
    αλλά το αναφέρω γιατί έκανε μεγάλη εντύπωση σε ένα φίλο (ο οποίος δουλεύει σε κατάστημα ηλεκτρολογικών) που ήρθε να δει το πρόβλημα (ο οποίος όμως αντιθέτως νόμιζε πως ο θόρυβος προήλθε από το φούρνο)

    ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Εντοιχιζόμενος φούρνος & εστία HEN330540/01 TYPE HTHE33
    από sonak στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 14:27
  2. [Indesit] Πλυντηριο Idndesit 14 ετών ρίχνει το γενικό
    από Άσχετη στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 21:20
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 14:41
  4. [Τηλεόραση Sony] KV-M1620D έχει χρώμα μετά από 5 λεπτά λειτουργίας
    από Muttley Black στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 01:40
  5. [Τηλεόραση LG] Απενεργοποίηση οθόνης μετά από ένα λεπτό λειτουργίας
    από theoharis1 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας