Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1
    Το avatar του χρήστη geoek4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Προβλημα με λαπτοπ Fujitsu xi2528

    Καλησπέρα σε όλους.
    Το λαπτοπ μετα απο 1,5 χρονο κακής δίκης μου χρήσης χτύπησε στην κάρτα γραφικών. Το έδωσα για επισκευή, και απ'οτι ειδα μετα ειχε γινει reballing και μια τροποποιηση στο ανεμιστηράκι να δουλεύει μόνιμα στο φουλ για καλύτερη ψύξη της cpu και της κάρτας.
    Απο τοτε μπήκε μόνιμα σε cooler και εχουν περάσει 5-6 χρονια χωρις προβλημα..
    Πρόσφατα απο XP του πέρασα τα 7. Επειδη αργούσε ομως δεν το χρησιμοποιούσα μεχρι να παρω μνήμες (απο 2gb σε 4gb). Καποια στιγμη και αφού το λαπτοπ ηταν σβηστό για καμια 20ρια μερες, ήθελα να παρω καποια αρχεία απο μεσα, και οταν το άνοιξα, δεν άνοιξε ποτε..
    Ανάβουν τα led του λαπτοπ και δεν γινεται τιποτα. Η οθόνη δεν ανάβει καν, ούτε το backlight. Ο δίσκος δεν δουλεύει. Μονο το ανεμιστηράκι δουλεύει και αυτο γιατι όπως ειπα και πιο πανω, εχει γινει μοντα να δουλεύει στο φουλ. Μόλις βάζω DVD μεσα, δουλεύει, σαν να διαβάζει το δισκάκι για λιγο και μετα σταματάει και τελος..

    Εχω κανει reset στο bios τιποτα. Εχω αλλάξει τις μνήμες τιποτα. Εχω βγαλει τον δίσκο απο πανω και κανει τα ιδια ακριβώς, δηλαδη τιποτα ούτε καν αναγνωρίζει οτι λείπει ο δίσκος.

    Τι λέτε να ειναι; Κάρτα γραφικών ή μητρική;
    Την προηγούμενη φορά που ειχε χτυπήσει η κάρτα ειχε αλλα συμπτώματα, κάθετες γραμμές και η οθόνη σπλιταρισμενη. Με μια πρώτη ματια δεν ειναι η κάρτα ομως ένας φίλος μου ειπε οτι αν αν χτυπήσουν τα τσιπ μνήμης της κάρτας εχει τέτοια συμπτώματα..
    Ισχύει κατι τετοιο; Αν χτυπησουν οι μνήμες της καρτας, δεν ξεκινάει τιποτα;; Παίζει να ειναι η κάρτα παλι δηλαδη;
    Την κάρτα την βρίσκω 135€ απο ebay ενώ ολόκληρη την μητρική με 55€ ειναι πολλα τα λεφτα για την κάρτα, και χωρις να ειμαι σίγουρος οτι ειναι αυτο το προβλημα..
    Το λαπτοπ ειναι το xi2528 και η κάρτα η nvidia GeForce 8600m GS, 256mb

    Ευχαριστω

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    Για 5-6 χρόνια που λες καλά κράτησε.
    Δεν κρατάνε τόσο αυτές οι δουλειές....και τυχερός είσαι!!!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    και οπως λεει ο φιλος και που κρατησε τοσο καλα ηταν να σκεφτεις μονο οτι αλλοι τα πεταγαν μεσα σε 1,5 χρονο
    και δεν εβγαλε προβλημα απο κακη χρηση απλα εκει ποναγαν τα φτιαχναμε καποτε στην εταιρια που ημουν

  4. #4
    Το avatar του χρήστη geoek4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ειχε γινει καλή δουλεια, αφού οταν εβγαλα την ψυχτρα, η θερμοαγώγιμη πάστα ήταν σαν καινούρια. Μου εκανε εντύπωση!
    Η ερωτηση μου ομως ειναι άλλη. Γνωρίζει κανείς αν χτυπάνε τα τσιπάκια της καρτας (μνήμες), και αν χτυπάνε, κάνουν τετοια συμπτώματα? Δηλαδή αναβει το λαπτοπ αλλά η οθονη παραμενει σβηστή και δεν ξεκινάει καν? Να μην δουλευει ουτε καν ο δίσκος? Η ειναι της μητρικής το πρόβλημα? Υπόψιν οτι αλλαξα και cpu για δοκιμή χωρις αποτελεσμα..

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Για σου Γιώργο .Εδω γράφεις.... ήταν σβηστό για καμιά 20ρια μέρες
    Άλλαξε μπαταριά CMOS ,και θα δεις φως.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη geoek4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Γεια σου κι εσένα Μανώλη!
    Δυστυχώς δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα...Κάνοντας μια σύνοψη του τι εχω δοκιμάσει:
    -reset cmos
    -αλλαγή μπαταρίας cmos
    -αλλαγή cpu
    -αλλαγή Ram
    -αφαιρεση δισκου
    -συνδεση εξ.μονιτορ στην εξοδο vga της καρτας γραφικών

    σε όλες τις περιπτώσεις εχω το ιδιο αποτελεσμα. Ανάβει το λαπτοπ, σβηστή οθόνη, ο δισκος δεν δουλευει καν, και φυσικά δεν ξεκινάει τιποτα..

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Μάλιστα. Πριν κάνουμε οτιδήποτε καλό είναι να επαναπρογραμματίσουμε το bios.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη geoek4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Λοιπον το προβλημα βρεθηκε παιδια.. Τι να πω δεν πρεπει να εχεις εμπιστοσύνη πουθενά τελικα..
    Ξαναέκανα κάποιες δοκιμές και τελικα φταίει το σλοτ της RAM.. Βάζοντας μια spare που εχω για δοκιμές εκανε το ίδιο προβλημα ομως οι δοκιμές γινόντουσαν στο ίδιο σλοτ που εχει προβλημα.. Κάνοντας συνδιασμο μνημών και σλοτ, βρέθηκε..
    Ίσως με καποιο καθαρισμό στρώσει δεν ξερω. Θα παρω ενα σπρέι αέρα να το δοκιμασω..Απο χθες παντως μπουταρει κανονικά με μια μνήμη πανω!
    Σας ευχαριστω όλους και ιδίως εσένα maik65 που ασχολήθηκες!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Οθόνη] προβλημα με οθονη λαπτοπ lenovo
    από vamei στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 18:56
  2. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα με HP G62 Λαπτοπ
    από billtech στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 16:31
  3. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα σε καρτα γραφικων σε λαπτοπ
    από MITSOSCHIOS στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-13, 16:36
  4. [Φορητός Η/Υ] Προβλημα σε Λαπτοπ Toshiba satellite
    από billtech στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-12, 02:36
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ FUJITSU INVERTER
    από johnkou στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-11, 19:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας