Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεράσιμος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    6

    Excamation Logitech z623 - Ποτενσιόμετρα

    Καλημέρα και καλή χρονιά!
    Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα ηχεία του υπολογιστή μου (Logitech z623). Στην αρχή όταν ανέβαζα την ένταση του ήχου και τα Bassa άκουγα κάτι μικρά χρατς χρουτς. Ανοίγω το ένα ηχείο που έχει το controller μέσα για τη φωνή και τα Bassa να δω μην βγάλω καμιά άκρη αλλά μάταια... Να μην λέω και πολλά βγάλε, βάλε τα κουμπιά (ποτενσιόμετρα μάλλον τα λένε όπως είδα..) από το controller χειροτέρεψε το θέμα και το χρατς χρουτς έγινε μεγάλο και πλέον τα ανοίγω μέχρι τη μέση διότι αν τα ανοίξω παραπάνω κάνει ένα μεγάλο "βουφ" (λες και παει απότωμα ρεύμα?) το μπάσο κάτω. Να πω οτι ειμαι άσχετος (γι αυτο και ψάχνομαι τώρα) και θέλω να αλλάξω κάπως αυτούς τους διακόπτες αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω δυο τέτοια διακοπτάκια που να είναι συμβατά με τα ηχεία μου...

    *Τα ηχεία είναι μια χαρά αν τα συνδέσω σε mp3 ή κινητό και ρυθμίζω απο εκει τον ήχο, ακόμα και από το pc το ρυθμίζω αλλά αν τα πειράξω από το κουμπί της φωνής στο controller (μετά τη μέση) βλέπω να γίνεται καμιά έκρηξη..

    *Οι διακόπτες γράφουν επάνω κάτι κωδικούς όπως είδα ο ένας γράφει "B103" και ο άλλος "A104". Η παρακάτω φωτογραφία είναι από ξένο site και είναι ίδιοι με αυτούς που έχει και το δικό μου αλλά με διαφορετικούς κωδικούς επάνω..Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  234235.jpg Εμφανίσεις:  311 Μέγεθος:  50,2 KB Όποια βοήθεια δεκτή ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Δύσκολο να βρεθούν τα ίδια ποτενσιόμετρα από πλευράς σχήματος του ποτενσιομέτρου. Είναι διαφορετικά αυτά του εμπορίου.Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με αντικατάσταση εξαρτημάτων πήγαινέ το σε κάποιον επαγγελματία να αποφασίσει ο ίδιος αν μπορεί χωροταξικά να τοποθετηθεί κάποιο του εμπορίου.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Πριν πάω στην αντικατάσταση, θα δοκίμαζα να τα καθαρίσω με ένα σπρέυ καθαρισμού επαφών, ενδέχεται μα πάρουν παράταση ζωής.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεράσιμος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι οτι εδώ που μένω (Κεφαλονιά) κανένας δεν αναλαμβάνει να βρει τέτοια και μου είπαν αν βρεις εσύ έλα να στα βάλουμε με 10ευρώ... Και σε ενα σχετικό θέμα για repair τέτοιων ηχείων λέει ενας οτι εβαλε από το Ebay κάποια με αυτό το όνομα: 9mm Alpha A100K 100K Audio Taper Potentiometer Dual Gang RTangle PC Mount. Μήπως αυτά τα 9mm και γενικά οι αριθμοί δηλώνουν κάτι πιο συγκεκριμένο για να ψάξω..;
    Το σχετικό θέμα το βρήκα εδώ στα αγγλικά.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεράσιμος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Πώς λέγεται αυτό το σπρέι; Μπορώ να το βάλω μόνος όπως είναι κολλημένα τα ποτενσιόμετρα πάνω στην πλακέτα ή θα κάνω καμια ζημιά..;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΔΑ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Τα ιδια πρεπει να γραφουν επανω! νομιζω στην φωτο γραφει 100k .Στα δικα σου? Τα 9 mm πρεπει να ειναι η διαμετρος του σπειράματος!

    Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεράσιμος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takis1964 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ιδια πρεπει να γραφουν επανω! νομιζω στην φωτο γραφει 100k .Στα δικα σου? Τα 9 mm πρεπει να ειναι η διαμετρος του σπειράματος!

    Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γράφουν B103 και το άλλο Α104.. Σε όλο το ιντερνετ δεν βρήκα καθόλου αυτή την ονομασία σε ποτενσιόμετρα..Αν πάρω κάποια 9mm 100K δεν θα κάνουν ε..;

  8. #8
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gerasimoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς λέγεται αυτό το σπρέι; Μπορώ να το βάλω μόνος όπως είναι κολλημένα τα ποτενσιόμετρα πάνω στην πλακέτα ή θα κάνω καμια ζημιά..;
    Ζημιά δεν κάνεις αν βάλεις σπρέυ για ποτενσιόμετρα απλά στην αρχή το φαινόμενο θα μειωθεί ή θα εξαφανιστεί και μετά από λίγες μέρες θα επανεμφανιστεί.Νομίζω μιας και τα έχεις ανοίξει καλό είναι.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεράσιμος
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζημιά δεν κάνεις αν βάλεις σπρέυ για ποτενσιόμετρα απλά στην αρχή το φαινόμενο θα μειωθεί ή θα εξαφανιστεί και μετά από λίγες μέρες θα επανεμφανιστεί.Νομίζω μιας και τα έχεις ανοίξει καλό είναι.
    Έχεις να μου προτίνεις κάποιο σπρέι για τέτοια δουλειά;

  10. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Βασικά στα ηλεκτρονικά υπήρχαν πάντα δύο διαφορετικά σπρέυ το ένα με λάδι για ποτενσιόμετρα το άλλο χωρίς λάδι για επαφές. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μάρκα .Αν πας σε κατάστημα με ηλεκτρονικά θα σου πουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ηχεία PC] Επισκευή Logitech Z3 ?
    από prozakis στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 12:29
  2. [Περιφερειακά Η/Υ] logitech lx 710
    από mixalis47 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 20:20
  3. [Ηχεία PC] Logitech X-530
    από Gmaras στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 12:08
  4. [Ηχεία PC] LOGITECH Z623 ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    από DARIO στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-14, 23:03
  5. [Περιφερειακά Η/Υ] logitech V450
    από memmas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-13, 19:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας