Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Προεπιλογή εικόνα συρρικνώνεται σε philips 105s monitor

    γεια σας φίλοι μου,
    έχω ένα μονιτορ Philips 105s περίπου 15 ετών το οποίο εδώ και ένα ετος περίπου ενώ δείχνει κανονικά σε κάποια στιγμή η εικόνα συρικνώνεται στον οριζόντιο (μαζεύει δεξιά και αριστερά).
    Στην αρχή με πολύ απαλά χαστουκάκια έφτιαχνε. Τώρα με δυνατές σφαλιάρες και πάλι φτιάχνει για λίγο...
    πρέπει να κοιτάξω για κολήσεις στον οριζόντιο? ή έχει να κάνει με τις κολήσεις στις επαφές πίσω στον λαιμό?

    Πρέπει να αλλάξω ηλεκτρολυτικούς στην οριζόντια σάρωση? αν ναι μόνο στο κομάτι της υψηλής ή και μικρούς ηλεκτρολυτικούς που σχετίζονται με το τσιπάκι που ελέγχει τη σάρωση?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Πιθανών υπάρχει πρόβλημα κακών επαφών / ψυχρών κολλήσεων. Θα πρέπει να ελέγξεις βασικά στο κύκλωμα του τροφοδοτικού και στο κύκλωμα οριζοντίου/υψηλής τάσης (αλλά και γενικότερα για τυχών ψυχρές κολλήσεις). Λογικά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα επαφών πάνω στον λαιμό της οθόνης, χωρίς βέβαια να αποκλείεται 100%.
    Καλό είναι να αλλαχτούν αρχικά,λόγω ηλικίας , οι πυκνωτές στην τροφοδοσία ( κυρίως τροφοδοτικό, αλλά και στις δευτερεύουσες τάσεις από τον μ/τ υψηλής), καθώς και στο κύκλωμα vertical και αν υπάρχει ακόμα πρόβλημα άλλαξε τους πυκνωτές και στο κύκλωμα οριζόντιας σάρωσης (εγώ θα άλλαζα εξ αρχής και τους πυκνωτές στο οριζόντιο).

  3. #3

    Προεπιλογή

    ok. Σ ευχαριστώ πολύ Σήφη, θα τα κοιτάξω.

  4. #4

    Προεπιλογή

    εδώ και 20 ημέρες έχω περάσει τις κολλήσεις και το πρόβλημα επιλύθηκε... Πρέπει να ήταν ραγισμένη κόλληση στα πίνς του κονέκτορ που οδηγούν τα YOKE

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Philips] Προβλημα με TV-Monitor Philips 231T1SB/00
    από Aκης στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-15, 14:09
  2. [Οθόνη Philips] Aging Mode σε Philips monitor
    από olorin στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-15, 11:01
  3. Υπάρχει ήχος αλλά όχι εικόνα
    από AAEIV στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-11, 16:45
  4. Ασπρόμαυρη εικόνα
    από ChristosZ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-09, 13:22
  5. PHILIPS 15ara LCD με ΗΧΟ αλλα χωρίς εικόνα
    από Skontos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-09, 00:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας