Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή Προβλημα με Motherboad

    Ηθελα να ρωτησω για καποιον πιο εξειδηκευμενο στα M/B ενα προβλημα που εχω σε 4 διαφορετικα motherboard τα οποια ενω ξεκινανε δεν εχω σημα στην οθονη ουτε αν βαλω καρτα γραφικων.Και το περιεργο ειναι οτι προκληθηκε χωρις να εχει γινει κατι π.χ. αστραπες και μου κανει εντυπωση.Εχει κανεις βρεθει σε τετοιο προβλημα και αν υπαρχει λυση??????

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Εσύ έψαξες δηλαδή στο διαδίκτυο και δεν βρήκες να έχει άλλος παρόμοιο θέμα; Κατασκευαστής, μοντέλο, φωτογραφίες; (άλλο how-to-fix-it και άλλο how-to-guess-it).
    Τα m/b υποθέτω έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους και θα είναι για πέταμα πια...ακόμα και αν γίνεται να επισκευαστούν, λόγω ταχύτητας

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Μήπως φταίει το monitor ή το καλώδιο σύνδεσης;
    (4 m/b και VGA adaptor)
    .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έψαξες δηλαδή στο διαδίκτυο και δεν βρήκες να έχει άλλος παρόμοιο θέμα; Κατασκευαστής, μοντέλο, φωτογραφίες; (άλλο how-to-fix-it και άλλο how-to-guess-it).
    Τα m/b υποθέτω έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους και θα είναι για πέταμα πια...ακόμα και αν γίνεται να επισκευαστούν, λόγω ταχύτητας
    Tα motherboard ειναι 775 socket οντως παλια αλλα οχι για πεταμα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως φταίει το monitor ή το καλώδιο σύνδεσης;
    (4 m/b και VGA adaptor)
    Γιωργο τα δοκιμαζω στο δικο μου μονιτορ με το δικο μου καλωδιο οποτε λιγο δυσκολο.Τα δοκιμασα μαλιστα με αλλον επεξεργαστη αλλη μνημη αλλο τροφοδοτκο αλλα τιποτα.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    εξιδεικευμενος δεν ειμαι αλλα ηθελα να ρωτήσω το εξής. όταν τα συνδεεις και αναβεις τον υπολογιστή ενω η οθόνη ειναι σε stanby mode δειχνει να παιρνει σήμα ( δηλαδή να γινεται πρασινο το φωτάκι των οθονών εστω και για λιγο ). αν αυτο δεν συμβαινει τότε μάλλον εινια καμενο το chip των γραφικών.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξιδεικευμενος δεν ειμαι αλλα ηθελα να ρωτήσω το εξής. όταν τα συνδεεις και αναβεις τον υπολογιστή ενω η οθόνη ειναι σε stanby mode δειχνει να παιρνει σήμα ( δηλαδή να γινεται πρασινο το φωτάκι των οθονών εστω και για λιγο ). αν αυτο δεν συμβαινει τότε μάλλον εινια καμενο το chip των γραφικών.
    Πιθανη περιπτωση κι αυτη αλλα οταν βαζω PCI καρτα γραφικων δεν δειχνει τιποτα στην οθονη.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Δούλευαν πρόσφατα;
    Κράτα σημειώσεις για τα σημεία συνδέσεων (αν δεν τα θυμάσαι απ' έξω), αποσύνδεσε τα όλα (HD, CD, κάρτες ήχου/video/modem κλπ.), βγάλε-βάλε πάλι τη CPU αφού ελέγξεις ότι δε στράβωσες κάποιο ποδαράκι, βγάλε-καθάρισε-βάλε τις μνήμες, έλεγξε την μπαταρία και τα καλώδια τροφοδοσίας (κάπου υπάρχει και ένα έξτρα 4-πολικό το οποίο ανάλογα με την παλαιότητα είναι ακριβώς δίπλα στο κλασικό της τροφοδοσίας) και δοκίμασε boot bios (χωρίς HD). Το monitor να είναι συνδεδεμένο στην on-board VGA, αν είναι στο stand-by πάτα το κουμπί να ανάψει μήπως δεις το bios startup και δώσε προσοχή για ηχητικά error beeps.
    .

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αρτα
    Μηνύματα
    166

    Προεπιλογή

    [QUOTE=GeorgeVita;569952]Δούλευαν πρόσφατα;
    Κράτα σημειώσεις για τα σημεία συνδέσεων (αν δεν τα θυμάσαι απ' έξω), αποσύνδεσε τα όλα (HD, CD, κάρτες ήχου/video/modem κλπ.), βγάλε-βάλε πάλι τη CPU αφού ελέγξεις ότι δε στράβωσες κάποιο ποδαράκι, βγάλε-καθάρισε-βάλε τις μνήμες, έλεγξε την μπαταρία και τα καλώδια τροφοδοσίας (κάπου υπάρχει και ένα έξτρα 4-πολικό το οποίο ανάλογα με την παλαιότητα είναι ακριβώς δίπλα στο κλασικό της τροφοδοσίας) και δοκίμασε boot bios (χωρίς HD). Το monitor να είναι συνδεδεμένο στην on-board VGA, αν είναι στο stand-by πάτα το κουμπί να ανάψει μήπως δεις το bios startup και δώσε προσοχή για ηχητικά error beeps.

    Τα εχω κανει ολα αυτα Γιωργο σε ολα τα motherboard (4) και οντως οταν ξεκινανε δεν χτυπαει το buzzer...... και προσφατα τα 3 δουλευαν κανονικα.

  10. #10
    Το avatar του χρήστη @Vagelis@
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    για να καταλαβω, εχεις 4 μητρικες, μια οθονη, ενα καλωδιο οθονης, εναν επεξεργαστη και πόσες μνημες ?
    1. εισαι σιγουρος οτι ο επεξεργαστης δουλειει ?
    2. οι μνημες δουλευουν ?
    3. το καλωδιο ειναι σιγουρα καλο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ?
    4. βγαζεις τη μπαταρια cmos σε καθε μητρικη και κανεις reset με το ειδικο jumper ?

    ολα καποτε λειτουργουσαν, αλλα σε καποιο απο τα υλικα κατι συνεβη που ισως δε διορθωνεται.
    τσεκαρεις οσα εγραψα και βλεπεις.
    πιθανολογω, οτι αν σε ολες τις μητρικες δοκιμαζεις ιδιο cpu & ram, αυτα εχουν προβλημα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας