Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή Επισκευη ανεμιστηρα δαπεδου

    Μου χαρισανε εναν ανεμιστηρα Rohnson R 816 χωρις τηλεκοντρολ.Τον εβαλα στην πριζα,αναψανε τα λαμπακια και οταν παταω on δεν δειχνει σημαδια ζωης.
    Μπηκα στον κοπο και τον ανοιξα,τον καθαρισα απο τριχες και συσσωρευμενη σκονη και εριξα λιγο λαδι μηχανης στο σημειο που περιστρεφεται μηπως ειχε κολησει,αλλα παλι τιποτα.
    Επισκευαζεται ή πεταμα?Μηπως χρειαζεται τηλεκοντρολ για να δουλεψει?

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Μια φωτο της πλακέτας;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Ελπιζω αυτες οι φωτο να βοηθανε.Μου δωσανε αυτο το πολυμετρο.Να μου πειτε πως μετραω και τι πρεπει να μετρησω στην συγκεκριμενη περιπτωση.Ευχαριστω εκ των προτερων
    100_8750.jpg100_8746.jpg100_8748.jpg

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Την ασφάλεια (σε γυαλάκι ) αν έχει συνέχεια .
    Στην 1η φωτογραφία δίπλα στον κίτρινο πυκνωτή μου φαίνεται μια σπασμένη αντίσταση (μεγάλη γκρι χρώμα)

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Ερώτηση. Μόλις τον βάζεις στην πρίζα ανάβουν τα LED και αμέσως μετά σβήνουν, τί ακριβώς γίνεται;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Κυριακίδης την βλεπω την ασφαλεια.Πως την τσεκαρω? Και πιο πυκνωτη λες?(δειξε μου στη φωτο)

    FILMAN οταν τον ανοιγω μενουν αναμενα τα led καθως επιλεγω προγραμμα,απλα δεν ανταποκρινεται

    Υγ. Δεν εχω γνωση ηλεκτρονικης,οποτε θελω καθοδηγηση.Ευχαριστω για την υπομονη σας

  7. #7
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Αρα δεν φταίει η ασφάλεια ούτε η αντίσταση. Όμως τα LED δεν έπρεπε να μένουν αναμμένα.
    Στην πίσω όψη της πλακέτας υπάρχει ένας κίτρινος πυκνωτής 1μF κλάσης X2. Για άλλαξέ τον και δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα. Προσοχή, θα βάλεις στη θέση του έναν των 250 ή 275V~ απαραιτήτως κλάσης Χ2 και όχι κοινούς πολυεστερικούς των 400VDC.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Άκυρο για ασφάλεια αφού τα λεντ είναι αναμμένα . Γιατί δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία τώρα δεν μπορώ να καταλάβω.
    Στην μεσαία φωτογραφία με την πίσω όψη της πλακέτας έχει ένα κίτρινο τετράγωνο κουτάκι , ακριβώς πιο πάνω έχει μια ¨"σκασμένη" αντίσταση? ή μου φαίνεται?
    Το αν δεν έχεις το τηλεκοντρόλ , τουλάχιστον θα παίρνει μπροστά και χειροκίνητα οπότε θα δεις το συγκεκριμένο μπουτόν αν δεν ανταποκρίνεται.
    Από την άλλη όταν αναφέρεις ότι το λάδωσες / σκόνες κτλ είδες ότι γυρνούσε ζόρικα με το χέρι? αν ναι να υποθέσω κάτι θα έχει πάθει το μοτέρ αν δούλεψε παρατεταμένα κτλ

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα δεν φταίει η ασφάλεια ούτε η αντίσταση. Όμως τα LED δεν έπρεπε να μένουν αναμμένα.
    Στην πίσω όψη της πλακέτας υπάρχει ένας κίτρινος πυκνωτής 1μF κλάσης X2. Για άλλαξέ τον και δες αν διορθώθηκε το πρόβλημα. Προσοχή, θα βάλεις στη θέση του έναν των 250 ή 275V~ απαραιτήτως κλάσης Χ2 και όχι κοινούς πολυεστερικούς των 400VDC.
    Ειναι ευκολο να αλλαξω πυκνωτη?Εχουμε καποιο how to βημα προς βημα?Επισης καποιο λινκ απο που μπορω να προμηθευτω τον εν λογω πυκνωτη.Μου αρεσει η ιδεα του μαστορεματος και θα ηθελα να ασχοληθω πραγματικα αν ειναι να το φτιαξω (εχω κ χρονο απλετο )

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκυρο για ασφάλεια αφού τα λεντ είναι αναμμένα . Γιατί δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία τώρα δεν μπορώ να καταλάβω.
    Στην μεσαία φωτογραφία με την πίσω όψη της πλακέτας έχει ένα κίτρινο τετράγωνο κουτάκι , ακριβώς πιο πάνω έχει μια ¨"σκασμένη" αντίσταση? ή μου φαίνεται?
    Το αν δεν έχεις το τηλεκοντρόλ , τουλάχιστον θα παίρνει μπροστά και χειροκίνητα οπότε θα δεις το συγκεκριμένο μπουτόν αν δεν ανταποκρίνεται.
    Από την άλλη όταν αναφέρεις ότι το λάδωσες / σκόνες κτλ είδες ότι γυρνούσε ζόρικα με το χέρι? αν ναι να υποθέσω κάτι θα έχει πάθει το μοτέρ αν δούλεψε παρατεταμένα κτλ
    Δεν βλεπω κατι σκασμενο.Προφανως ειναι οπτικο εφε απο τη γωνια ληψης της φωτο,αν καταλαβα καλα για τι μιλας.
    Ο ελικας ειχε λιγο ζορι με το χερι αλλα με το λαδωμα κ το καθαρισμα γυρναγε ευκολα χειροκινητα


    Ενας γνωστος μου που εχει ακριβως τον ιδιο μου ειπε οτι δεν χρειαζεται τηλεκοντρολ για να λειτουργησει.
    Γινεται κ χειροκινητα με τα κουμπια του μπροστα,οπου καθε πατημα αλλαζει λειτουργια (φαινεται και στα led που αναβουν διαφορετικα με καθε πατημα).Οποτε δεν δινει εντολη να ξεκινησει,μιας και εχουμε την ιδια συμπεριφορα στα λεντ.

    Ερωτησεις: Γινεται να ελενξω λειτουργικοτητα για πυκνωτες κ μοτερ ξεχωριστα με το πολυμετρο?Αν ναι,πως?

  10. #10
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Άσε στην άκρη το μοτέρ. Δεν έπρεπε τα LED της πλακέτας να μένουν αναμμένα, και το μοτέρ δεν φταίει γι αυτό. Δίνω 95% πιθανότητες στον κίτρινο 1μF πυκνωτή, 4% στη ζένερ, και 1% στον επεξεργαστή. Το πολύμετρό σου δεν μετράει πυκνωτές. Θα μπορούσες να μετρήσεις την τάση τροφοδοσίας την ώρα που τροφοδοτείται η πλακέτα αλλά επειδή δεν σε βλέπω και πολύ σχετικό δεν θέλω να το κάνεις καθότι δεν υπάρχει απομόνωση από το δίκτυο.

    Αφού μένεις Αθήνα κατέβα κέντρο, ή στον Σιδέρη: Αγ. Κων/νου 51 Μεταξουργείο, ή στον Φανό: Σολωμού 39 ανάμεσα στην πλ. Κάνιγγος και το Πολυτεχνείο, και αγόρασε έναν πολυεστερικό πυκνωτή 1μF 275V~ X2, τον οποίο θα βάλεις στη θέση του παλιού (με κολλητήρι θα ξεκολλήσεις τον παλιό και θα κολλήσεις τον καινούριο). Αν δεν δουλέψει (κομματάκι απίθανο) τα ξαναλέμε. Προσοχή, δεν ακουμπάς κανένα εξάρτημα της πλακέτας (ούτε τα μπουτόν) όσο την έχεις στην πρίζα. Για να τη δοκιμάσεις θα την βάλεις κανονικά στη θέση της και θα κλείσεις τα διάφορα καπάκια.

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης εντασης ανεμιστηρα
    από johny7 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 15:11
  2. [Τελικός Ενισχυτής] Ταχυτητα ανεμιστηρα σε τελικο.
    από d.antonis στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 14:53
  3. [Περιφερειακά Η/Υ] Περι ανεμιστηρα UPS
    από dant3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-13, 16:28
  4. Επισκευη (αρχαιου) ανεμιστηρα
    από arisoeoeoeoeo στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-10, 17:51
  5. Σε ηχεια δαπεδου παιζουν μονο τα tweeter!
    από kenmex στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-06, 13:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας