Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 41
  1. #31

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Φιλιππε καταρχην σε ευχαριστω για το χρονο σου.
    Πηρα το πολυμετρο το εβαλα στα 2κω και ολες οι ενδειξεις δειχναν 1
    Συμφωνα με αυτα που αντιλαμβανομαι τα κοκκινο,ασπρο,μπλε καλωδια εχουν κολησεις με 2συρματακια το καθενα.
    Τα κομμενα χαλκοσυρματακια ειναι 2.ενα απο το κοκκινο και ενα απο το μπλε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gponiris : 08-10-15 στις 03:13

  2. #32
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Και οι 21 μετρήσεις που σου έγραψα να κάνεις έδειξαν 1 (ανοιχτό κύκλωμα); Όλα τα σύρματα δηλαδή είναι κομμένα; Μου φαίνεται απίθανο. Έξυσες - γάνωσες τα συρματάκια προτού τα μετρήσεις; Έχουν μονωτικό βερνίκι απέξω.

  3. #33

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Tελικα,δεν εβγαλα ακρη και παρασυρθηκα απο μια ιδεα diy.Κατεληξε σε φωτιστικο anemistiras fws (2).JPG

  4. #34

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ασπρόπυργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ανασύρω το νήμα από το παρελθόν. Έχω και εγώ τον ίδιο ανεμιστήρα, και τον χάλασα...

    Βασικά τον χρησιμοποίησα για να επιζήσουν κάτι μαστόρια που δούλευαν σε ανακαίνιση μπάνιου, και έγινε μες την ψιλή σκόνη. Για να καθαρίσει, τον έπλυνα με νερό (ναι και στο μοτέρ), τον άφησα 2 μέρες να στεγνώσει, και μετά δούλεψε πάλι, αλλά σύντομα άρχισαν τα προβλήματα.

    Κολλούσε ο άξονας. Βαρέθηκα να τον ανοίξω, και του έβαλα λίγο γράσο λιθίου WD40, και επανήλθε. Είχε κάποια θέματα εκκίνησης, αλλά τον έβαζα στο 2 ή 3 και ξεκινούσε.

    Ε, προχθές κόλλησε την ώρα που δούλευε, και δεν το κατάλαβα. Όταν το κατάλαβα, τον έσβησα, αλλά μάλλον ήταν αργά.
    Σήμερα τον άνοιξα, τον καθάρισα από το γράσο λιθίου που είχε πάει παντού εκτός από εκεί που έπρεπε, αλλά δεν γυρίζει πλέον το μοτέρ.
    Έλεγξα την πλακέτα, είναι όλα εντάξει, στέλνει κανονικά 230V και στις 4 εξόδους (3 ταχύτητες + μοτέρ περιστροφής). Η ασφάλεια της πλακέτας επίσης τσεκαρισμένη.

    Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι πέρα από το κυρίως μοτέρ, δεν παίζει ούτε το μοτέρ που τον περιστρέφει (και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί).

    Τώρα που διάβασα το νήμα, είδα για την ασφάλεια μέσα στο μοτέρ. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο. Ακόμα δεν έχω λύσει το μοτέρ. Αν το κάνω, πώς είναι μια τέτοια ασφάλεια; Αλλάζει γενικά;

    Τώρα θα μου πείτε, δεν αγοράζω έναν νέο; Η αλήθεια είναι ότι τον αγόρασα ακριβούτσικα (κάπου 70 ευρώ), και με την αποσυναρμολόγηση μου φάνηκε ποιοτική κατασκευή, και σαν ανεμιστήρας με βόλεψε...

  5. #35

    Προεπιλογή

    Την επομενη φορα να πας στο βενζιναδικο και να το φυσηξεις με πιεση με το ματζαφλαρι που φουρκωνουν τα λαστιχα.
    Τωρα ισως να εχουν οξειδωθει οι αξονες, αμφιβαλλω εαν εχει ρουλεμαν.

  6. #36

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ασπρόπυργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Μπα, δεν έχουν οξειδωθεί. Ο άξονας γυρίζει κανονικά. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα, αλλά από τις φωτογραφίες που βλέπω στο νήμα, ίσως έχει ρουλεμάν.

  7. #37
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Θα βγάλεις το γράσο και θα βάλεις κάτι μεταξύ λαδιού και πάστας.Εγώ βάζω ένα της durostick σε κίτρινο μπουκάλι και πάνε αρκετά(γιατί αν κατάλαβα καλα έβαλες αλλο γρασο,αν και αυτό που λες δεν το ξερω,μόνο ενα που είναι σαν λάδι ξερω). Πάρε το μοτέρ και δες τα τυλίγματα να μας πεις τι σου βγάζουν με το πολυμετρο.
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  8. #38

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ασπρόπυργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Το ξεβίδωσα το μοτέρ, αλλά δεν έβγαλα το σχοινί που κρατά τα καλώδια. Ξεσφήνωσα βέβαια την θερμοασφάλεια, πιστέυω χωρίς να κάνω ζημία.
    Η θερμοασφάλεια είναι 1Α, 250V, 130 βαθμούς. Υποθέτω είναι καμμένη. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί...
    (Βρίσκω στα 2A).


    20170827_104150.jpg20170827_104207.jpg

  9. #39

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ασπρόπυργος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Τελικά ήρθαν οι ασφάλειες από το ebay, έκοψα την παλιά, κόλλησα μια νέα, και συναρμολόγησα πάλι το μοτέρ. Δεν την σφήνωσα μέσα στα τυλίγματα, απλά ακουμπά σε κάποιο.

    Ο ανεμιστήρας λειτουργεί ξανά...

  10. #40

    Μέλος
    Όνομα
    gonlig
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Μηπως μπορειτε να μου στείλετε την συνδεσμολογία της περιελίξεις ανεμιστήρα δαπέδου (σχεδιο)

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης εντασης ανεμιστηρα
    από johny7 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-13, 16:11
  2. [Τελικός Ενισχυτής] Ταχυτητα ανεμιστηρα σε τελικο.
    από d.antonis στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 15:53
  3. [Περιφερειακά Η/Υ] Περι ανεμιστηρα UPS
    από dant3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-13, 17:28
  4. Επισκευη (αρχαιου) ανεμιστηρα
    από arisoeoeoeoeo στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-10, 18:51
  5. Σε ηχεια δαπεδου παιζουν μονο τα tweeter!
    από kenmex στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-06, 14:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας