Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49
  1. #21

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    μου φαινεται λιγο μικρο για να ειναι το καλωδιο που συνδεει το θερμοσιφωνα εκτος και με ξεγελα ο μανδυας απο εξω και υπαρχει και δευτερο εκτος να τον εχουν συνδεσει με πολυ μικρη διατομη καλωδιου που μου φαινεται το πιο πιθανο απο βλ..ες ηλεκτρολογους

  2. #22
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Απ'όσο μπορεί να δει κανείς από τη φωτογραφία, αν οι σωλήνες των κυκλωμάτων είναι Φ18 όπως υποπτεύομαι, το καλώδιο του ρεύματος δεν φαίνεται απαραίτητα πολύ λεπτό αναλογικά. Βέβαια, μόνο από κοντά μπορεί να πει κανείς με σιγουριά.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'όσο μπορεί να δει κανείς από τη φωτογραφία, αν οι σωλήνες των κυκλωμάτων είναι Φ18 όπως υποπτεύομαι, το καλώδιο του ρεύματος δεν φαίνεται απαραίτητα πολύ λεπτό αναλογικά. Βέβαια, μόνο από κοντά μπορεί να πει κανείς με σιγουριά.
    Σωστος ο Νικος. Το καλωδιο ειναι βαρβατιλα σε διαμετρο.
    Περα απο το σχετικο φωτακι στο κατω μερος του μποιλερ, πως ξερουμε ρε παιδια πως ειναι σιγουρα ηλεκτρομποιλερ?
    https://www.dropbox.com/s/0yq4w5ia6l..._5150.JPG?dl=0

    Ειδα δοκιμασει να βρω καμια ταμπλελιτσα του sigma μποιλερ μπας και γραφει τιποτα σχετικο ωστε να σιγουρευτω αλλα δεν ειχα βρει τιποτα.

  4. #24
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Το λαμπακι ειναι αρκετη ενδειξη,αν βγαλεις το γκρι καπακι(εχει δυο ψιλες βιδες) θα δεις οτι εχει μεσα θερμοστατη και αντισταση.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    σε ενα ταξιδι αστραπη ενος 24ωρου στο Βολο, δεν αντεξα το πειρασμο να κανα 2-3 δοκιμες με βαση αυτα που εχουν ειπωθει στο φορουμ:

    α) καταρχας ναι, ειναι ηλεκτρομποιλερ https://www.dropbox.com/s/ga7t6ztky3...81%29.JPG?dl=0
    4000W, 25A οπως θα δειτε στη φωτο. Η αντιστοιχη ασφαλεια στο πινακα ειναι μια hager mwn 120 C20. Προβλημα?
    Απομενει πλεον να επιβεβαιωσω οταν παω τελος του μηνα πως οντως δινει ρευμα το καλωδιο που υπαρχει διπλα στο ηλεκτρομποιλερ. Ειναι λιγο περιεργο, 10 χρονια αφου χτίστηκε το σπιτι να μην ασχοληθηκε κανεις να συνδεσει το μποιλερ με το ρευμα.

    β)με το που παω βολο και παω να κανω μπανιο (συννεφιασμένη μερα) τρωω τη πρωτη μου ψυχρολουσια. Χλιαρο προς κρυο νερο. Το να αναψω καλοριφερ τετοια εποχη θα ηταν overkill.
    Αφου λοιπον τα καταφερνω να κανω ενα γαμηστερο μπανιο και θεωρω πως ο ηλιακος δεν ειχε αρκετα ζεστο νερο, κατεβαινω υπογειο και κλεινω τη βανα παροχης κρυου νερου (https://www.dropbox.com/s/jl5d48g58v..._4908.JPG?dl=0 κοκκινος διακοπτης) προς το μποιλερ του λεβητοστασιου. Και ξαφνικα γινεται το εξης παραδοξο: εχω ζεστο προς πολυ ζεστο νερο οταν γυριζω τις βρυσες του μπανιου στο ζεστο. Πως στην ευχη αναμιγνύεται το κρυο νερο του μποιλερ με του ηλιακου?

    Επισης, στη δοκιμη που μου ειχε αναφερει ο Νικος να κανω, οταν κλεινω τη παροχη κρυου νερο προς το ηλεκτρομποιλερ, οι βρυσες στο σπιτι, γυρισμενες στο κρυο, συνεχιζουν να μην βγαζουν κρυο κρυο νερο. Ουσιαστικα δεν υπαρχει καμια διαφορα στο κρυο νερο οταν κλεινω/ανοιγω τη παροχη του κρυου νερου στο μποιλερ λεβητοστασιου.

    Αντε να ερθει το τελος του μηνα να μας λυθουν ολων οι αποριες.

  6. #26
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cptbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) καταρχας ναι, ειναι ηλεκτρομποιλερ https://www.dropbox.com/s/ga7t6ztky3...81%29.JPG?dl=0
    4000W, 25A οπως θα δειτε στη φωτο. Η αντιστοιχη ασφαλεια στο πινακα ειναι μια hager mwn 120 C20. Προβλημα?
    Κανένα πρόβλημα, σωστή είναι η ασφάλεια στον πίνακα: 4000W/ 230V = 17.4A

    β)με το που παω βολο και παω να κανω μπανιο (συννεφιασμένη μερα) τρωω τη πρωτη μου ψυχρολουσια. Χλιαρο προς κρυο νερο. Το να αναψω καλοριφερ τετοια εποχη θα ηταν overkill.
    Αφου λοιπον τα καταφερνω να κανω ενα γαμηστερο μπανιο και θεωρω πως ο ηλιακος δεν ειχε αρκετα ζεστο νερο, κατεβαινω υπογειο και κλεινω τη βανα παροχης κρυου νερου (https://www.dropbox.com/s/jl5d48g58v..._4908.JPG?dl=0 κοκκινος διακοπτης) προς το μποιλερ του λεβητοστασιου. Και ξαφνικα γινεται το εξης παραδοξο: εχω ζεστο προς πολυ ζεστο νερο οταν γυριζω τις βρυσες του μπανιου στο ζεστο. Πως στην ευχη αναμιγνύεται το κρυο νερο του μποιλερ με του ηλιακου?
    ΤΟ πιθανότερο είναι ότι ο καλλιτέχνης έχει βάλει και κάπου στην είσοδο του ηλιακού ένα διακόπτη, με το σκεπτικό ότι η επιλογή γίνεται κλείνοντας την παροχή στο άλλο, όταν θέλεις το ένα. Τώρα, βέβαια, πού είναι ο διακόπτης που κόβει την παροχή στον ηλιακό, θα πρέπει να το ψάξεις.

    Επισης, στη δοκιμη που μου ειχε αναφερει ο Νικος να κανω, οταν κλεινω τη παροχη κρυου νερο προς το ηλεκτρομποιλερ, οι βρυσες στο σπιτι, γυρισμενες στο κρυο, συνεχιζουν να μην βγαζουν κρυο κρυο νερο. Ουσιαστικα δεν υπαρχει καμια διαφορα στο κρυο νερο οταν κλεινω/ανοιγω τη παροχη του κρυου νερου στο μποιλερ λεβητοστασιου.
    Αυτό ενδέχεται να έχει να κάνει με χαλασμένο ή καθόλου αντεπίστροφο στην παροχή του ηλιακού (εφόσον συνέβαινε και με το ηλεκτρομπόιλερ αποκομμένο). Οταν βρεις το διακόπτη της παροχής του, κλείνοντάς τον θα το επιβεβαιώσεις.

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΤΟ πιθανότερο είναι ότι ο καλλιτέχνης έχει βάλει και κάπου στην είσοδο του ηλιακού ένα διακόπτη, με το σκεπτικό ότι η επιλογή γίνεται κλείνοντας την παροχή στο άλλο, όταν θέλεις το ένα. Τώρα, βέβαια, πού είναι ο διακόπτης που κόβει την παροχή στον ηλιακό, θα πρέπει να το ψάξεις.
    .
    με ολα αυτα που εχουν δει τα ματια μου, δεν θα μου φανει περιεργο εαν τελικα ο διακοπτης ειναι διπλα απο τον ηλιακο: https://www.dropbox.com/s/01fm8ay15e...02058.JPG?dl=0


  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    μιλώντας υποθετικα.
    αν τελικα καταληξουμε πως η μιξη κρυου νερου με ζεστο ειναι χαλασμενο ανεπιστροφο (οποτε με τη διορθωση αυτου τουλαχιστον θα εχω ποσιμο νερο οποτε problem solved), κ οτι τελικα η μιξη του ζεστου νερου του ηλιακου με του κρυου νερου του μποιλερ λεβητοστασιου (και το αντιστροφο, δλδ το ζεστο νερο του μποιλερ γινεται χλιαρο απο τα νερα του ηλιακου), ειναι θεμα διακοπτη, και ο διακοπτης αυτος ΔΕΝ βρισκεται τελικα στο σπιτι, τι λυσεις μπορουν να υπαρξουν εαν ο τελικος χρηστης δεν θελει να αναμιγνυονται τα ζεστα με τα κρυα του μποιλερ ή ηλιακου?

  9. #29
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν δεν βρεις διακόπτη παροχής στον ηλιακό, θα ψάξεις να βρεις το σωλήνα, και θα βάλεις ένα διακόπτη κάπου προσιτά, δεν είναι ανάγκη να είναι δίπλα στον ηλιακό. Εχοντας πάντα ένα από τους δύο ανοιχτό, και με τα αντεπίστροφα, δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός αν έχει γίνεικάποια άλλη πολύ μεγάλη χοντράδα.

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    χαιρετω το φορουμ ξανα. Το μποιλερ συνδεθηκε με το καλωδιο που ηταν ορφανο στο υπογειο. Πλεον για πρωτη φορα το θερμομποιλερ παιζει κ με ηλεκτρικο ρευμα.
    Σε δευτερη φαση πηγα να απομονωσω το μποιλερ απο το καυστηρα. Με εκεινους τους 2 στρογγυλους διακοπτες που μοιαζουν με διακοπτες που μπαινουν στα καλοριφερ. Ε λοιπον με το που αρχισα να κλεινω τον ενα διακοπτη αρχισε να τρεχει νερο απο το διακοπτη. Κρυος ιδρωτας με σκεψεις του στυλ, σκατα, θα πλημμύρισει το υπογειο . Αρχισα να ανοιγω παλι το διακοπτη μεχρι που τον αφησα στη στροφη οπου δεν ετρεχε νερο. Και το παρατησα εκει. Οι διακοπτες θα αλλαχθουν.

    Σε πρωτη φαση, αφου βρηκα εντελως στη τυχη καποιος τυπο ο οποιος δεν μου γεμιζει το ματι(δεν θεωρουσε περιεργο και τοσο κακο να παιρνει συνεχεια καυτο νερο το μποιλερ), αυτο που θα κανουμε ειναι να φερουμε διακοπτες σε προσιτο σημειο στη βεραντα οπου θα μπορω να απομονώνω νερα μποιλερ/ηλιακου. Τωρα το θεμα με το ποσιμο κρυο νερο, τετοια εποχη το προβλημα δεν ειναι τοσο εντονο σε σημειο που αναρωτιεμαι εαν ηταν ιδεα μου. Τι εννοω; Πλεον παιρνω (με ενα θερμομετρο της πλακας απο το ebay), 18C βαθμους στη κρυο νερο. Οποτε και τον ανθρωπο που εφερα και του εξηγουσα το προβλημα, μου ελεγε(εχοντας βαλει το χερι στη βρυση), εγω δεν βλεπω προβλημα, μια χαρα κρυο νερο εχεις.
    Το καλοκαιρι ομως (που ο ηλιακος ειχε καυτο νερο) επαιρνα χλιαρο νερο οταν ζητουσα κρυο νερο απο ολες τις βρυσες. Θερμοκρασια δεν ξερω γιατι δεν ειχα μαζι μου το θερμομετρο μαζι μου. Τι σκατα?
    Οπως κ να εχει, εφοσον θα υπαρχει η δυνατοτητα να απομονωσω τον ηλιακο πλεον, τουλαχιστον θα καταλαβω εαν υπαρχει προβληματικη βαλβιδα αντεπιστροφης στον ηλιακο γιαυτο και το προβλημα με το κρυο νερο. Παντως, αν και η αισθηση οντως με το βαλεις το χερι κατω απο τη βρυση, ειναι οντως κρυο νερο, οι 18C δεν μου φαινονται φυσιολογικοι για κρυο νερο. Ισως να κανω λαθος.

    Αυριο θα γινουν οι εργασιες. Ζητησα να μπει επιπλεον διακοπτης στο υπογειο στη παροχη κρυου νερου λιγο πριν τον υπαρχον που υπαρχει στο μποιλερ. Οποτε αμα γινει καμια βλακεια, θα μπορω να απομονωσω ΟΛΗ τη παροχη κρυου νερου προς το λεβητοστασιο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ψυκτης νερου
    από billtech στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-21, 19:20
  2. ΨΥΚΤΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ
    από kostasv στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-15, 11:34
  3. ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΗ
    από lavrakas στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-14, 10:51
  4. [Τηλεόραση LG] Προβλημα με lg 37lt76 δεν δουλευει οταν εχει κρυο.
    από furtune στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 02:31
  5. θερμοψυκτης νερου
    από spyros_greece στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-12, 13:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας