Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Πυκνωτές κομπρεσέρ αέρος.

    Καλημέρα
    που μπορώ να βρώ τέτοιου "είδους" πυκνωτές;;
    ο ένας είναι ¨εκκινήσεως"(black) ο άλλος τι "δουλειά" κάνει;;
    κάθε βοήθεια δεκτή

    SAM_0860.jpgSAM_0866.jpgSAM_0867.jpgSAM_0868.jpg

    Τα στοιχεία του μοτέρ.
    SAM_0871.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    O 20μF πρέπει να είναι για την εκκίνηση. Ο άλλος (ο μαύρος) είναι πολύ μεγάλης χωρητικότητας για κινητήρα και σε μικρή τάση 220V. Δεν πρέπει να είναι ο αρχικός πυκνωτής από τον κατασκευαστή. Πάντα βάζουμε αντοχή πυκνωτή τουλάχιστον + 1/2 την τάση λειτουργίας έως τάση λειτουργίας x2.

    Δοκίμασε αν θες μόνο με τον 20αρη. Μπορείς να βρεις στα μεγάλα ηλεκτρολογικά καταστήματα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Η συνδεσμολογία τους πώς ήταν? Ο 20 μF νομίζω είναι συνεχούς λειτουργίας , ο μαύρος ίσως είναι εκκινήσεως αλλά μου φαίνεται περίεργο τόσο μικρό μοτέρ να έχει κύκλωμα εκκίνησης . Υποψιάζομαι ότι έχει γίνει πατέντα σε λάθος κατεύθυνση.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    O 20μF πρέπει να είναι για την εκκίνηση. Ο άλλος (ο μαύρος) είναι πολύ μεγάλης χωρητικότητας για κινητήρα και σε μικρή τάση 220V. Δεν πρέπει να είναι ο αρχικός πυκνωτής από τον κατασκευαστή. Πάντα βάζουμε αντοχή πυκνωτή τουλάχιστον + 1/2 την τάση λειτουργίας έως τάση λειτουργίας x2.

    Δοκίμασε αν θες μόνο με τον 20αρη. Μπορείς να βρεις στα μεγάλα ηλεκτρολογικά καταστήματα.
    δέν έχουν γίνει αλλαγή απ' όσο ξέρω,είναι απο το εργοστάσιο έτσι η κατασκεύη του.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδεσμολογία τους πώς ήταν? Ο 20 μF νομίζω είναι συνεχούς λειτουργίας , ο μαύρος ίσως είναι εκκινήσεως αλλά μου φαίνεται περίεργο τόσο μικρό μοτέρ να έχει κύκλωμα εκκίνησης . Υποψιάζομαι ότι έχει γίνει πατέντα σε λάθος κατεύθυνση.
    το κομπρεσέρ είναι σχετικά παλιό(odorici) αλλά σε καλή λειτουργική κατάσταση.
    άλλαξα τα καλώδια με άλλα(ήταν ταλαιπωρημένα κάποια)ΊΣΩΣ να έκανα λάθος συνδεσμολογία και να τους βραχυκύκλωσα??
    το θέμα είναι ότι λειτουργούσε κανονικά(2 λεπτά)και πέταξε καπνό απο τον πυκνωτή(δέν έκανε μπάμ)
    SAM_0872.jpgSAM_0873.jpgSAM_0874.jpgSAM_0875.jpgSAM_0876.jpg

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Στην πρώτη φώτο βλέπω δύο άσπρα και ένα κόκκινο-μαύρο να φεύγει από τους πυκνωτές αλλά στο κιβώτιο συνδέσεων βλέπω μόνο ένα άσπρο. Βάλε αν μπορείς μια καλή φώτο από το κιβώτιο συνδέσεων να φαίνεται που συνδέεται η παροχή και τα χρώματα καλωδίων από τα τυλίγματα.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πρώτη φώτο βλέπω δύο άσπρα και ένα κόκκινο-μαύρο να φεύγει από τους πυκνωτές αλλά στο κιβώτιο συνδέσεων βλέπω μόνο ένα άσπρο. Βάλε αν μπορείς μια καλή φώτο από το κιβώτιο συνδέσεων να φαίνεται που συνδέεται η παροχή και τα χρώματα καλωδίων από τα τυλίγματα.
    SAM_0877.jpgSAM_0878.jpgSAM_0879.jpgSAM_0880.jpgSAM_0881.jpgSAM_0882.jpg




    νομίζω η περιέληξη "άρπαξε λίγο"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη coolerman : 30-08-15 στις 21:11

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Ο μεγάλος μαύρος είναι εκκινήσεως και μετά την εκκίνηση πρέπει να βγει εκτός κυκλώματος μέσω του φυγοκεντρικού διακόπτη που φαίνεται στις τελευταίες φωτο που ανέβασες. Αν ο φυγοκεντρικός διακόπτης για οποιονδήποτε λόγο δεν ανοίξει ο πυκνωτής εκκινήσεως θα καταστραφεί μετά από λίγα δευτερόλεπτα / λεπτά λειτουργίας, όπως και σου συνέβη. Ο αλουμινένιος πυκνωτής είναι πυκνωτής λειτουργίας και είναι εντός κυκλώματος όλη την ώρα που δουλεύει το μοτέρ.
    Κοίτα τον φυγοκεντρικό διακόπτη και τις συνδέσεις σου διότι αν δεν τα διορθώσεις, και 1000 καινούριους πυκνωτές εκκινήσεως να βάλεις, όλοι θα πάθουν ότι και αυτός εδώ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή πυκνωτές.
    από GiannisSma στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-15, 16:14
  2. [Σταθερός Η/Υ] Μου αρπάζουν πυκνωτές σε MOBO
    από daharis5260 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-14, 14:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας