Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Πρόβλημα με CARREFOUR HOME HINV12410AGR-11

    Γεια σας
    Αντιμετωπίζω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό CARREFOUR HOME HINV12410AGR-11 inverter το οποίο στα καλά καθούμενα αρχίζει και αναβοσβήνει μόνο του.
    Κάποιες φορές σβήνει για λίγο και μετά ξεκινά πάλι και δουλεύει για ώρες ενώ άλλες φορές αναβοσβήνει συνεχόμενα και πολύ γρήγορα. Επίσης όταν ανάβει μόνο του δεν συνεχίζει με τις ρυθμίσεις που είχε πριν σβήσει αλλά πάντα ανοίγει στην λειτουργία auto σαν να το βάζω μπροστά από το μπουτόν που είναι πάνω στην πλακέτα.
    Τα βήματα που έχω ακολουθήσει μέχρι στιγμής είναι τα εξής.
    Α) Απομόνωσα (ξεκολλώντας τα δύο από τα τρία ποδαράκια) τον δέκτη υπερύθρων. Δεν υπήρξε αλλαγή στην συμπεριφορά.
    Β) Σύνδεσα τις γειώσεις στην εσωτερική και εξωτερική μονάδα (ο εγκαταστάτης δεν είχε θεωρήσει σκόπιμο να τις συνδέσει). Δούλεψε για 3-4 ημέρες.
    Γ) Βρήκα μία ψυχρή κόλληση στην πλακέτα. Δούλεψε για 3-4 ημέρες.
    Το παράλογο είναι ότι κάθε φορά που σκαλίζω κάτι στην πλακέτα (με εξαίρεση την περίπτωση Α) το κλιματιστικό δουλεύει άψογα για μερικές ημέρες και μετά αρχίζει πάλι τα ίδια.





    Θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια σας.
    Ευχαριστώ

    ΥΓ. Πριν βγάλω φωτογραφίες την πλακέτα άλλαξα και όλους τους ηλεκτρολυτικούς (αν και κανένας δεν φαίνονταν τουλάχιστον οπτικά να έχει πρόβλημα) αλλά ακόμα δεν την έχω τοποθετήσει για δοκιμή.
    ΥΓ.2 Η μόνη σχέση μου με τα ηλεκτρονικά είναι ότι μπορώ να πιάσω ένα κολλητήρι και ένα πολύμετρο στα χέρια πέρα από αυτό ουδέν οπότε παρακαλώ για την επιείκεια σας αν είναι κάτι εξόφθαλμο που δεν το βλέπω.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Τα δυο τρανζιστορ με τις ασημι ψυκτρες εχουν προβληματικες κολλησεις. Δεν αρκει να βαλεις λιγο καλαι ακομα, γιατι δεν θα κρατησει. Πρεπει να αφαιρεθεί το υπαρχον καλαι, να τριφτουν τα ποδια των τρανζιστορ και να ξανακολληθουν.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δυο τρανζιστορ με τις ασημι ψυκτρες εχουν προβληματικες κολλησεις. Δεν αρκει να βαλεις λιγο καλαι ακομα, γιατι δεν θα κρατησει. Πρεπει να αφαιρεθεί το υπαρχον καλαι, να τριφτουν τα ποδια των τρανζιστορ και να ξανακολληθουν.
    που το ειδες ρε γατε οτι δεν ειναι κολλημενα καλα? μπορει το ματι σου να δει τοσο καλα?

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δυο τρανζιστορ με τις ασημι ψυκτρες εχουν προβληματικες κολλησεις. Δεν αρκει να βαλεις λιγο καλαι ακομα, γιατι δεν θα κρατησει. Πρεπει να αφαιρεθεί το υπαρχον καλαι, να τριφτουν τα ποδια των τρανζιστορ και να ξανακολληθουν.
    Αυτά στις ψήκτρες είναι ένα 7805 και ένα 7812 και οι κολλήσεις είμαι σίγουρος ότι είναι εντάξει γιατί εκεί είχα βρει την ψυχρή που αναφέρω στο προηγούμενο post και τα ξανά κόλλησα και τα δύο αφού πρώτα αφαίρεσα με τρόμπα το παλιό καλάι. Ότι περίεργο βλέπεις εκεί οφείλετε στη θολή φωτογραφία.

    Τώρα μια απορία. Μέσα στο μεταλλικό κουτάκι που φαίνεται πάνω στην πλακέτα έχει οπτοκάπλερ; Ποιος είναι ο ρόλος του; Ρωτώ γιατί βλέπω ότι από εκεί πάει μέσω μιας αντίστασης στο ποδαράκι 15 του controller. Στο ίδιο ποδαράκι δίνει και το μπουτόν της πλακέτας για να μπαίνει το κλιματιστικό στην αυτόματη λειτουργία χωρίς το τηλεκοντρόλ. Αυτό ακριβός είναι το πρόβλημα που παρουσιάζει σαν να πατά κάποιος το μπουτόν συνέχεια με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνει το μηχάνημα.
    Να με συμπαθάτε αν λέω λαλακίες τώρα αλλά είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akis2637 : 03-08-15 στις 12:54

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καμία ιδέα ρε παιδιά

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Τέλος πάντων συνεχίζω για την περίπτωση που αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα.
    Από την στιγμή που υπάρχουν υποψίες ότι το πρόβλημα είναι στο optocoupler η ότι άλλο τέλος πάντων είναι αυτό που βρίσκετε μέσα στο μεταλλικό κουτάκι ξεκόλλησα το ένα ποδαράκι από την αντίσταση R26 ώστε να το απομονώσω ως προς τον μικροελεγκτή.
    Για την ώρα αν και ξαντεριασμένο το κλιματιστικό δουλεύει κανονικά.





  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Τελικά αφού οι περιορισμένες γνώσεις μου δεν μου επιτρέπου να το ψάξω περισσότερο θα μονιμοποιήσω την "προσωρινή"€ λύση και θα το αφήσω ως έχει.
    Το κλιματιστικό δουλεύει κανονικά (ψύξη, θέρμανση, τηλεχειρισμός, στροφές ανεμιστήρα, κλπ). Η μόνη απώλεια είναι το μπουτόν στο pcb το οποίο πλέον έχει βγει εκτός αφού αφαιρώντας την αντίσταση R26 έκοψα τα 5V από την είσοδο του controller.




    ΥΓ. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι κανένας δεν μπήκε στον κόπο να μου απαντήσει ότι αυτό που δεν ήξερα τι είναι δεν είναι οπτοκάπλερ αλλά SSRelay .

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Μεταλλικό SSR;

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταλλικό SSR;
    Το SSR είναι σαν ένα ολοκληρωμένο DIP7 το μεταλλικό εξάρτημα που φαίνεται όπως γράφω και στην περιγραφή μου είναι απλά ένα προστατευτικό καπάκι.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis2637 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη απώλεια είναι το μπουτόν στο pcb το οποίο πλέον έχει βγει εκτός αφού αφαιρώντας την αντίσταση R26 έκοψα τα 5V από την είσοδο του controller.
    είναι τυχαίο το ότι "έφτιαξε"
    έχει δίκιο ο klik σε αυτό που σου έγραψε στο #2 και συμπληρώνω τις τυχαίες καταστάσεις που προκαλούν οι ψυχρές κολλήσεις

    ειδικά προβληματικό φαίνεται αυτό το εξάρτημα με την ψύκτρα που είναι στην εξωτερική μεριά της πλακέτας
    όλα τα άλλα εξαρτήματα και οι διαδρομές που σημείωσες εκτός του μπουτόν έχουν να κάνουν με το FAN της εσωτερικής μονάδας (δηλ δεν έχουν καμία σύνδεση και σχέση με το μπουτόν)

    το input που δίνει το μπουτόν στον controller όταν ενεργοποιηθεί είναι τύπου low active και γι αυτόν τον λόγο έχει την αντίσταση που αφαίρεσες συνδεμένη στο +5V
    νομίζω σε ώρες μέρες ή μήνες θα σου κάνει πάλι τα ίδια!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] A/C CARREFOUR ριχνει ασφαλεια
    από brasidas12 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-15, 03:10
  2. [Home Cinema] το home cinema τρελάθηκε
    από dextergsxr στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 11:48
  3. [Home Cinema] ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΣΕ HOME CINEMA
    από redpower στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-13, 22:16
  4. [Κλιματιστικό] Carrefour home χαμηλη ψυξη.
    από Mevius στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-13, 13:20
  5. [Κλιματιστικό] F1 σε Carrefour Home 12000 R410
    από louis7 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-13, 17:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας