Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να έχει κολλήσει γερά

    Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο έχει jtag αλλά αν θες ψάξε για άλλα pin πέρα απο τη σειριακή και αν θες βάλε κάποια φωτο απο μέσα.




    1. downloaded the latest BM2 firmware from ubnt.com
    2. staticed (<= doesn't actually look like a real word) my computer IP to 192.168.1.5 > 255.255.255.0
    3. connected my computer to the UBNT PoE injector
    4. pressed the reset button on the bottom of the Bullet and while keeping it pressed connected the BM2 to the PoE.
    5. it went through it's start up phase and I continued holding down the reset button for 15 seconds.
    6. the BM2 went into TFTP mode (alternating flashing LEDs of 1st,3rd > 2nd,4th).
    Έχω το Bullet2, όχι το M2 αλλά η διαδικασία είναι η ίδια. Δεν έχω κανένα αποτέλεσμα.
    Άλλα πιν δεν βλέπω.

    Αυτό το Bad receive τι είναι?
    Δεν γίνεται να περάσω το firmware απο την σειριακή?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #12
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    νομίζω οτι πρέπει να κάνεις αρκετές φορές τη διαδικασία για το tftp.Δεν δουλεύω καθόλου με ubiquiti αλλά συνήθως με pcengines alix και εκεί είναι πολύ διαφορετικά όλα γιατί είναι χ86 με cf-card. εσένα πρέπει να είναι mips με emmc. νομίζω οτι έχεις πρόβλημα στον bootloader.προσπάθησε μήπως τελικά μπεις σε tftp γιατί λίγο που κοίταξα είναι πολλοί που δυσκολευονται και το πετυχαίνουν μετά απο πολλές φορές.

    Απο τη σειριακή μπορείς να περάσεις το firmware αλλά πρέπει να δίνει τάση 3.3v ο αντάπτορας που έχεις.. είναι?

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομίζω οτι πρέπει να κάνεις αρκετές φορές τη διαδικασία για το tftp.Δεν δουλεύω καθόλου με ubiquiti αλλά συνήθως με pcengines alix και εκεί είναι πολύ διαφορετικά όλα γιατί είναι χ86 με cf-card. εσένα πρέπει να είναι mips με emmc. νομίζω οτι έχεις πρόβλημα στον bootloader.προσπάθησε μήπως τελικά μπεις σε tftp γιατί λίγο που κοίταξα είναι πολλοί που δυσκολευονται και το πετυχαίνουν μετά απο πολλές φορές.

    Απο τη σειριακή μπορείς να περάσεις το firmware αλλά πρέπει να δίνει τάση 3.3v ο αντάπτορας που έχεις.. είναι?
    Μέρες το προσπαθώ αλλα δεν γίνεται τίποτα. Και αλλο πισι δοκίμασα, και άλλα windows, και αλλο poe.. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο..

    Ο αντάπτορας παίρνει τάση 3,3v απο το Bullet. Δουλεύει κανονικά με την σειριακή και το putty. Και βλέπω τι λέει και δίνω εντολές. Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο.
    Δες κι εδώ http://www.acinonyx.tk/index.php/200...quiti-bullet2/

  4. #14
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Πάντως δεν είναι εντελώς κολλημένο απο την άποψη οτι βλέπεις κάποια πράγματα σε κονσόλα... συνδέεται έστω... νομίζω όμως οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο openwrt που πέρασες(ασύμβατο μάλλον με το συγκεκριμένο soc η και κάποια beta release) και έχει κολλήσει... Στο alix αν πάθω κάτι τέτοιο απλά βγάζω την cf και ξαναπερνάω λογισμικό... Θα ρωτήσω αυριο και ένα φίλο που ασχολείται με ubiquiti αν ξέρει κάτι ή έχει κάποιο software...Συνήθως αυτά που είναι mips έχουν κάποιο software απο τον κατασκευαστή για unbrick αλλα δεν ξέρω περισσότερα για το soc που φοράει το συγκεκριμένο... θα σου απαντήσω αύριο με ότι νεότερο έχω

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως δεν είναι εντελώς κολλημένο απο την άποψη οτι βλέπεις κάποια πράγματα σε κονσόλα... συνδέεται έστω... νομίζω όμως οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο openwrt που πέρασες(ασύμβατο μάλλον με το συγκεκριμένο soc η και κάποια beta release) και έχει κολλήσει... Στο alix αν πάθω κάτι τέτοιο απλά βγάζω την cf και ξαναπερνάω λογισμικό... Θα ρωτήσω αυριο και ένα φίλο που ασχολείται με ubiquiti αν ξέρει κάτι ή έχει κάποιο software...Συνήθως αυτά που είναι mips έχουν κάποιο software απο τον κατασκευαστή για unbrick αλλα δεν ξέρω περισσότερα για το soc που φοράει το συγκεκριμένο... θα σου απαντήσω αύριο με ότι νεότερο έχω
    Για να βοηθήσω, αυτό είχε θέμα απο την αρχή. Αν θυμάμαι καλά, εκεί που κατέβαζα κάτι, κολλούσε και το μόνο που έβλεπα στο δίκτυο ήταν το bullet. Σαν να έκοβε όλο το Lan..
    Έτσι έβαλα openwrt. Τα πράγματα ηταν καλύτερα αλλά όχι τέλεια. Άρχισε τα τρελά μετα από καιρό και το παράτησα. Γενικά αργούσε πάρα πολύ με openwrt, ακόμα και να κάνει Boot. Όλα αυτά 3-4 χρόνια πριν. Τώρα αποφάσισα να το βάλω ξανα σε λειτουργία αλλά δεν βγάζω άκρη... Δεν βρίσκω την IP του με Lan.. Με wlan απλά βλέπω το όνομα του wifi που είχα βάλει(ούτε με reset δεν επανέρχεται), και αν και συνδέεται με καρφωτή ip, δεν κάνει τίποτα, ούτε μπορώ να μπω στo interface του. Γι αυτό λέω να του βάλω το airos μπας και στρώσει καθόλου..

    Περιμένω νέα σου!
    Ευχαριστώ για την βοήθεια

  6. #16
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο soc δεν έχει λογισμικό για ξεκόλλημα.. γι αυτό δεν έχει jtag. ο λόγος είναι η διαφορετική κατασκευή του.. περίεργο μου φαίνεται αλλα έτσι μου είπε ενας φίλος που δουλεύει με ubiquiti... το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σαρώσεις όλα τα forum με τα διάφορα unbrick που υπάρχουν μήπως και κάποιο απο αυτά κάνει δουλειά....

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Έχω οργωσει όλο το ίντερνετ.. Το μόνο που βρίσκω είναι πως θα κάνω recovery με δικτυακό. Το θέμα είναι ότι μόλις βάζω δικτυακό, το Bullet κολλάει και λέει bad receive. Πουθενά δεν βρήκα πληροφορίες για το πως θα περάσω άλλο firmware με σειριακή..

    Αρχίζω να πιστεύω ότι έχει κάποιο πρόβλημα το υλικό του..

  8. #18
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Όχι... κάπου είχα βρει και για τη σειριακή!!!!! Θα κοιτάξω το ιστορικό και θα στο βρώ αλλά πιο μετά γιατί πρέπει να φύγω...

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    278

    Προεπιλογή

    Κώστα έχεις κάνα νέο;
    Εγώ δεν βρίσκω τίποτα...

  10. #20
    Το avatar του χρήστη xlife
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς τα μόνα που βρίσκω είναι αυτά που μάλλον βρίσκεις και συ...

    https://community.ubnt.com/t5/UniFi-...nt/ta-p/607605

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας