Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    UnHappy Πέφτει ο διαρροής όταν ανοίγω τον φούρνο(αντίσταση)

    Οι υπόλοιπες λειτουργίες του φούρνου λειτουργούν άψογα...αλλά όταν ανοίγω τον φούρνο των έλικα και τις αντιστάσης πέφτει ο διαροής...με τον διακόπτη να το πώ θερμοκρασίας όταν τον ανοίγω δεν πέφτει...να πω ότι όταν τον καθάριζα έπεσαν νερά σε μια τρύπα που έχι μέσα στον φούρνο...περίμενα μια εβδομάδα μπας και στεγνώσει αλλά τίποτα τα ιδία κια με πιστολάκι για τα μαλλιά δοκιμασα να το στεγνώσο και από πισω το κάλυμα ξεβίδωσα(μην πηράζοντας κάτι φυσικά) για να το στεγνώσω πάλι τιποτα πεφετι ο διαροής τη έχει τελικά????

    Ο φούρνος είναι μαρκας bloomberg

  2. #2
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    δηλαδη ο φουρνος δουλευει κανονικα οταν δεν βαζεις τον αερα?
    αν ναι η αντισταση ειναι οκ.
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Πιθανότατα φίλε μου υπάρχει διαρροή ουδετέρου.

    Δοκίμασε τα παρακάτω:
    1.Λειτούργησε το φούρνο μόνο με την κάτω αντίσταση. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    2. Λειτούργησε το φούρνο μόνο με την πάνω αντίσταση. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    3. Λειτούργησε το φούρνο μόνο με το γκρίλ. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    4. Λειτούργησε το φούρνο μόνο στον αέρα. Αν πέσει το ρελέ διαρροής τότε το πρόβλημα είναι πιθανότατα ή στον ανεμιστήρα ή στην αντίσταση του αέρα. Θα πρέπει να αποσυνδέσεις τον ανεμιστήρα και να κάνεις την ίδια δοκιμή . ¨Ετσι θα φανεί τι φταίει.

    Τα νερά που έπεσαν στο καθάρισμα λογικά έχουν στεγνώσει αν δουλέψει ο φούρνος με όποια αντίσταση καμμιά ώρα , σίγουρα δεν θα έχει μείνει τίποτα.

    Αυτά για αρχή και με πολύ προσοχή στο ρεύμα !!!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανότατα φίλε μου υπάρχει διαρροή ουδετέρου.

    Δοκίμασε τα παρακάτω:
    1.Λειτούργησε το φούρνο μόνο με την κάτω αντίσταση. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    2. Λειτούργησε το φούρνο μόνο με την πάνω αντίσταση. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    3. Λειτούργησε το φούρνο μόνο με το γκρίλ. Αν δεν πέσει το ρελέ διαρροής αυτή η αντίσταση είναι οκ .
    4. Λειτούργησε το φούρνο μόνο στον αέρα. Αν πέσει το ρελέ διαρροής τότε το πρόβλημα είναι πιθανότατα ή στον ανεμιστήρα ή στην αντίσταση του αέρα. Θα πρέπει να αποσυνδέσεις τον ανεμιστήρα και να κάνεις την ίδια δοκιμή . ¨Ετσι θα φανεί τι φταίει.

    Τα νερά που έπεσαν στο καθάρισμα λογικά έχουν στεγνώσει αν δουλέψει ο φούρνος με όποια αντίσταση καμμιά ώρα , σίγουρα δεν θα έχει μείνει τίποτα.

    Αυτά για αρχή και με πολύ προσοχή στο ρεύμα !!!

    Με το που βάζω τον ελικα(αερα) δεν μπορω να κάνω και αλλιώς να βάλω δηλαδη με την μια την αντισταση γιατι πάει ο διακόπτης πρωτα στον αερα πεφτει ο διαροης (το έχει δηλαδη πρώτο σαν επιλογη)....αλλά τώρα έχουμε μια άλλη εξελιξη όταν πήγα να τον ανοιξω στον αερα δεν έπεσε ο διαροής αλλά ουτε και αναψε ο φουρνος ουτε αντισταση ουτε ο αερας τιποτα....νεκρα το εκλεισα το ξαναάνοιξα νεκρα...απο τη μου φαινετε μαλλον κάτι μέσα δεν κάνει καλη επαφη θα βγάλω μια φωτο από πισω από τον φούρνο που έχει τις συνδέσεις να μου πειτε...γιατι και αυτα τα "κουμποματα" να το πω ήταν σκουριασμένα μερικά....ο φούρνος αν το μεταξυ η "κάσα" να είναι με άψογη κατασταση..εξωτερικά ανοξείδωτος κουκλα! και απο μέσα πανουκλα!...θα πάρω ενα σφραγιστικο πετρας για την τρύπα αλλά τώρα για το άλλο προβλημα δεν έχω ιδέα...

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τραιανος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ! ΟΠΩΣ ΑΚΟΥΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΧΕΡΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΕΞΗΣ 1.ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΙΣ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΑΠ ΤΑ ΦΙΣΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΜΟΝΩΝΕΙΣ ΔΗΛ.ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΕΙΣ ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ Π.Χ. ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ Κ.Τ.Λ. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!!!

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Λοιπον όπως βλέπετε τα "σιδεράκια" "κλιπσακια" δεν ξέρω πως τα λένε 1,2,3 (Εικινα 1)τα αφαίρεσα από τον αέρα...τον ανοιξα πάλι έπεσε ο διαροης ο διακόπτης στον αερα (αφου είναι πρώτη επιλογή)...Στις αντιστάσης που είναι πανω και κάτω φοβομουν να τα βγάλω γιατι τα είδα σκουριασμένα και αν τα τραβήξω πολύ φοβάμαι ότι θα σπάσουν....υπόψιν ότι τον φουρνο τον έχω 5 χρόνια...


    Και αυτό που είναι δίπλά αριστερά στον ανεμιστήρα τι είναι;;; έχει και αυτό τρία κλιπσακια αλλά δεν τα πείραξα

    Εικόνα 1
    Εικόνα 2
    Εικόνα 3

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Και αυτό που είναι δίπλά αριστερά στον ανεμιστήρα τι είναι;;;
    Μοτέρ σούβλας
    υπόψιν ότι τον φουρνο τον έχω 5 χρόνια...
    Από τις φωτογραφίες μου φάνηκε για 500 χρόνια , πολύ σκουριά , τρύπες , και πολλά μη στεγανά σημεία με λίπη εκτός θαλάμου , και είναι οι αγαπημένες προϋποθέσεις για έναν ρελέ διαρροής . Και λίγες σκουριές να πέσουν πάνω στις αντιστάσεις μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα , καθώς και τα λίπη εκτός θαλάμου , άγνωστο που θα βρεις διαρροή , μπορεί να είναι οπουδήποτε.
    Τα κλιπσάκια μπορεί να είναι από εκείνα που έχουν και κόντρα λαμάκι που πρέπει να τα πιέσεις με κάποιο λεπτό κατσαβίδι , να ελευθερωθούν και μετά να τα βγάλεις με άνεση .
    Απομάκρυνση περιποίηση όλων των καλώδιων από όποια πιθανά σημεία ακουμπούν σε τοιχώματα .
    εξωτερικά ανοξείδωτος κουκλα! και απο μέσα πανουκλα!...
    Για μένα είναι το κουτί της Πανδώρας . Απόσυρε την
    .αλλά τώρα έχουμε μια άλλη εξελιξη όταν πήγα να τον ανοιξω στον αερα δεν έπεσε ο διαροής αλλά ουτε και αναψε ο φουρνος ουτε αντισταση ουτε ο αερας τιποτα....νεκρα το εκλεισα το ξαναάνοιξα νεκρα..
    Και επιπλέον πρόβλημα (πέραν της διαρροής) κάπου κόπηκε η τροφοδοσία (είτε διακόπτης χαλασμένος , είτε καλώδια κομμένα καμένα ) .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 03-12-17 στις 19:23

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις φωτογραφίες μου φάνηκε για 500 χρόνια
    .
    ΧΑΧΑΑΑΑΑΧΑΑΑ!!!...Πλακα πλακα εριξα μια ματια στην απόδειξη τοτε που την πηραμε λεει 2010 οποτε 8 χρονια...Θα παρουμε καινουργια...Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Neff] Ρίχνει τον ρελέ διαρροής στο ψήσιμο
    από Gmaras στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-16, 13:21
  2. [Άλλη] Ανιχνευτής Διαρροής Φρέον
    από Ιωσηφ Ζαγορα στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 23:58
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 21:16
  4. [Τελικός Ενισχυτής] Τον ματιασα τον τελικο....
    από d.antonis στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-13, 14:33
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 18:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας