Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή Πρόβλημα με πληντηριο Morris WDW-71021

    Καλησπέρα σε όλους
    εχω αυτό το πλυντήριο ( Morris WDW-71021) αρκετό καιρό αλλα εχει δουλέψει πολύ λίγο γιατι το είχα στο παλιό μου σπιτι πρόσφατα χάλασε το ενα που ειχα και ειπα να φερω αυτο μιας και κάθετε,
    στην αρχη δούλευε καλά εχει λίγο καιρό που με εκανε παράπονα η γυναίκα μου οτι δεν στύβει τα ρούχα, και τα βγάζει μούσκεμα και οχι στραγγισμένα.
    σήμερα το εβαλα στο πρόγραμμα ξέβγαλμα+στύψιμο που ειναι 17 λεπτά με ενα μπλουζάκι μέσα, μέχρι το 12 λεπτό ολα καλά παίρνει το νερό του τα βγάζει και κολλάει στο 11 λεπτό για κανένα μισάωρο ώσπου ξαφνικά ξανά κάνει το ίδιο πάει στο 17 λεπτό και παίρνει νερό και οταν φτάνει στο 11 λεπτό ξανά τα ίδια
    αυτο που εχω προσέξει είναι οτι δεν παίρνει γρήγορες στροφές
    υπάρχει καμία λύση γιατι θα φαω τσοκαρια στο κεφάλι;
    ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Βγάλε το πίσω "καπάκι" και δες τον ιμάντα, σε τι κατάσταση είναι;; είναι στη θέση του;; είναι αρκετά σφικτός η/ έχει πολλά μπόσικα;;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    αυριο πρωι θα κάτσω να το δω, υπάρχει περιπτώσει να ειναι απο εκει; εχει μια ωρα μεσα τωρα κάνει τα ιδια συνέχεια. βαζει νερά γυρνάει ο κάδος σε κανονική στροφή οπως οταν πλένει. και οταν ειναι να φερει τις 400-800-1000 στροφές δεν κάνει τίποτα

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    μετα απο 2-3 φορεσ που πηγε στην αρχή απο μονο του μου έβγαλε αυτο το μήνυμα
    το οποίο σαν βλάβη είναι οτι τα ρούχα μαζεύονται σε μια μεριά του τυμπάνου

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    "με ενα μπλουζάκι μέσα";; άμα έβαλες μόνο ένα ρούχο μέσα, το είδε χαζό είναι;;
    χαλαρός-φθαρμένος ιμάντας: το μοτέρ γυρνάει πατινάρει και ο κάδος δεν γυρίζει....
    εννοείται ξεκινάμε από τα εύκολα...

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    σήμερα έβαλα να πλένω κανονικά ρούχα και δούλεψε σωστά

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λυκούργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Μηπως,λεω μηπως εφταιγε το οτι το εβαζες να δουλεψει με ενα ρουχο μεσα και αποτυχαινε να εξισορροπησει το φορτιο και γι'αυτο ματαιωνε τον κυκλο στυψιματος?

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candy_washer93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως,λεω μηπως εφταιγε το οτι το εβαζες να δουλεψει με ενα ρουχο μεσα και αποτυχαινε να εξισορροπησει το φορτιο και γι'αυτο ματαιωνε τον κυκλο στυψιματος?
    Στις δοκιμές που επιχείρησες έπαιξε το ρόλο του....δεν νομίζω όμως ότι έκανε το ίδιο και η γυναίκα σου, και της έβγαζε τα ρούχα με πολλά νερά...

    όταν ένα πλυντήριο επαναλαμβάνει το ίδιο "πρόγραμμα" σημαίνει ότι κάτι περιμένει να συμβεί....πχ περιμένει να ζεσταθεί το νερό στην ανάλογη θερμοκρασία.....κ.α.

    στην περίπτωση που αφήνει νερά μέσα, η/ δεν τα τραβάει η αντλία νερού, η/ δεν δουλεύουν οι γρήγορες για το στύψιμο...
    αν ευθύνεται το μοτέρ το κύκλωμά του το "βλέπει".

    αν έχουμε ένα χαλαρό ιμάντα, γυρνά ο κάδος στις αργές, στις γρήγορες υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πατινάρει...

    υπάρχει και αισθητήρας που βλέπει αν γυρνά ο κάδος.
    δεν ξέρω αν αυτός ο αισθητήρας μαζί με το κύκλωμά του, μπορεί να δει την περίπτωση που πατινάρει (το μοτέρ γυρνάει αλλά ο κάδος όχι η/ όχι στις ανάλογες στροφές)....αυτό εξηγεί το παράπονο της γυναίκας σου.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από candy_washer93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως,λεω μηπως εφταιγε το οτι το εβαζες να δουλεψει με ενα ρουχο μεσα και αποτυχαινε να εξισορροπησει το φορτιο και γι'αυτο ματαιωνε τον κυκλο στυψιματος?
    το δοκίμασα και με αρκετά ρούχα και χωρίς ρούχα και με ενα μπλουζάκι μεσα σε καθε δοκιμή έκανε τα ιδια ακριβώς

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονική
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofosal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις δοκιμές που επιχείρησες έπαιξε το ρόλο του....δεν νομίζω όμως ότι έκανε το ίδιο και η γυναίκα σου, και της έβγαζε τα ρούχα με πολλά νερά...

    όταν ένα πλυντήριο επαναλαμβάνει το ίδιο "πρόγραμμα" σημαίνει ότι κάτι περιμένει να συμβεί....πχ περιμένει να ζεσταθεί το νερό στην ανάλογη θερμοκρασία.....κ.α.

    στην περίπτωση που αφήνει νερά μέσα, η/ δεν τα τραβάει η αντλία νερού, η/ δεν δουλεύουν οι γρήγορες για το στύψιμο...
    αν ευθύνεται το μοτέρ το κύκλωμά του το "βλέπει".

    αν έχουμε ένα χαλαρό ιμάντα, γυρνά ο κάδος στις αργές, στις γρήγορες υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να πατινάρει...

    υπάρχει και αισθητήρας που βλέπει αν γυρνά ο κάδος.
    δεν ξέρω αν αυτός ο αισθητήρας μαζί με το κύκλωμά του, μπορεί να δει την περίπτωση που πατινάρει (το μοτέρ γυρνάει αλλά ο κάδος όχι η/ όχι στις ανάλογες στροφές)....αυτό εξηγεί το παράπονο της γυναίκας σου.
    τα νερά τα τραβάει κανονικά, δεν ξερω αν πατινάρει, αλλα δεν θα άκουγα τουλάχιστον το μοτερ να φέρνει παραπάνω στροφές απο οτι ο κάδος; παρατήρησα μονο ενα ελαφρύ χαρακτηριστικό ηχο κρακ κρακ οταν γυρνάει ο κάδος σε χαμηλές στροφές πιστεύω κανένας ιμάντας έφτασε στο τέλος του θα τον αλλάξω

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] προβλημα με πληντηριο ρουχων milie novotronic w844
    από kostas theodoropoulos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-14, 22:07
  2. MORRIS TTW-161
    από διαλεκτος στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-13, 17:35
  3. [Άλλη] MORRIS TTW-161
    από GR_KYROS στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 14:08
  4. [Bosch] Προβλημμα με αντληση νερου σε πληντηριο...
    από katmadas στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 11:53
  5. Morris WDS-52101
    από leosedf στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 20:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας