Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Αλλαγή ρουλεμάν σε πλυντήριο με κάδο που είναι κολλημένος και όχι βιδωτός

    Καλημέρα,

    αναρωτιέμαι αν κάποιος έχει καταφέρει με επιτυχία να αλλάξει ρουλεμάν σε πλυντήριο του οποίου ο κάδος είναι κολλημένος και όχι βιδωτός.
    Σκέφτομαι να προχωρήσω στην εγχείρηση αλλά δεν είμαι σίγουρος για τη διαδικασία 100%. Για παράδειγμα, το να κόψω τον κάδο με πριόνι είναι η μόνη εναλλακτική που έχω; Θα μπορούσα ίσως να το θερμάνω κιόλας κάπως; Και αυτό θα το έκανα με πιστόλι θερμού αέρα ή έχω κι άλλη επιλογή; Επίσης μετά, θα ήταν καλό να προσπαθούσα να τον ξανακολλήσω ή να τον βιδώσω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια, σκέψη,
    Νάσος

  2. #2
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να το κάνω στο παρελθόν σαν επαγγελματίας , διότι δεν είναι και το πιο σωστό για μένα
    Τώρα αν γίνεται ή όχι νομίζω πως εκτός από το θέμα κατά πόσο εύκολο ή δύσκολο θα ξαναενώσεις τα 2 κομμάτια του κάδου , θα έχεις να αντιμετωπίσεις
    α)τη στεγανοποίηση των 2 τμημάτων (για διαρροή νερού)
    β)και τις μηχανικές καταπονήσεις που δημιουργούνται , ειδικά την διάρκεια που το πλυντήριο κάνει το στύψιμο
    κάποια μοντέλα πιθανό λόγω του σχεδιασμού τους να ευνοούν την συναρμολόγηση τους
    μετά από την επισκευή
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, ναι αυτά τα δύο σημεία τα έχω στο μυαλό μου. Αλλά λέω να το δοκιμάσω γιατί μου φαίνεται εξωφρενικό να πηγαίνει απλά όλο αυτό το κομμάτι (κολλημένος κάδος και τύμπανο) για πέταμα (και ίσως και ολόκληρο το πλυντήριο τελικά, μετά από μόνο τρία χρόνια χρήσης: ο καινούριος κάδος φαίνεται να κάνει πάνω από 200 ευρώ ενώ το πλυντήριο έκανε 400) τη στιγμή που ίσως να χρειάζεται μια απλή αλλαγή ρουλεμάν. Επενδύω στη μάθηση αν μη τι άλλο Αν βρω κάποια άλλη πληροφορία σχετική εντωμεταξύ θα την ποστάρω για να υπάρχει για αναφορά.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    ανέβασε αν σου είναι εύκολο κάποιες καθαρές φωτογραφίες να δείχνουν τα σημεία σύνδεσης του κάδου
    στο εργοστάσιο η σύνδεση των 2 τμημάτων γίνεται με θερμοκόλληση στα σημεία επαφής και μετά πλέον γίνονται σαν ένα μονοκόμματο υλικό
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Ωχ ρε Νάσσο που έπεσες...
    Γι' αυτό φίλος είναι καλό να αποφεύγουμε να αγοράζουμε πολύ φτηνά μοντέλα ή μη επώνυμες μάρκες, γιατί για να ρίξουν το κοστολόγιο τα κάνουν όλα fix κι έτσι στο τέλος σου βγαίνει πολύ πιο ακριβά.
    Κοίταξε, η υπόθεση είναι καθαρά πείραμα, ξεκινάς κι αν πετύχει πέτυχε, και θέλει να είσαι αρκετά επιδέξιος.
    Βέβαια είναι ανάλογα πως θα το δεις, δλδ εγώ δεν θα καθόμουν να φάω τόσες ώρες δουλειά, να αγοράσω ρουλεμάν-τσιμούχες-κόλλες-βίδες, να κάνω πόσα πήγαινε-έλα χρειαστούν με αμφίβολη την επιτυχία.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Gregpro
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Googlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ ρε Νάσσο που έπεσες...
    Γι' αυτό φίλος είναι καλό να αποφεύγουμε να αγοράζουμε πολύ φτηνά μοντέλα ή μη επώνυμες μάρκες, γιατί για να ρίξουν το κοστολόγιο τα κάνουν όλα fix κι έτσι στο τέλος σου βγαίνει πολύ πιο ακριβά.
    Κοίταξε, η υπόθεση είναι καθαρά πείραμα, ξεκινάς κι αν πετύχει πέτυχε, και θέλει να είσαι αρκετά επιδέξιος.
    Βέβαια είναι ανάλογα πως θα το δεις, δλδ εγώ δεν θα καθόμουν να φάω τόσες ώρες δουλειά, να αγοράσω ρουλεμάν-τσιμούχες-κόλλες-βίδες, να κάνω πόσα πήγαινε-έλα χρειαστούν με αμφίβολη την επιτυχία.
    Καλά,όχι και μη επώνυμη μάρκα η AEG!Κάποτε έβγαζε φοβερά πλυντήρια.Και τώρα είναι μία από τις μεγαλύτερες μάρκες,αλλά από ποιότητα δεν ξέρω...

  7. #7
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά,όχι και μη επώνυμη μάρκα η AEG!Κάποτε έβγαζε φοβερά πλυντήρια.Και τώρα είναι μία από τις μεγαλύτερες μάρκες,αλλά από ποιότητα δεν ξέρω...
    Electrolux είναι πλεόν, εδώ και κάποια χρόνια, αν αυτό λέει κάτι.

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, λόγω περιορισμένου χρόνου, ακόμα δεν έχω προχωρήσει στο εγχείρημα, που όντως το βλέπω ως πείραμα ...
    Έχω τα διάφορα κομμάτια του πλυντηρίου να λιάζονται στο μπαλκόνι για την ώρα ...
    Στέλνω μερικές φωτογραφίες του κάδου: τα δυο του κομμάτια, όπως είχα αναφέρει, είναι θερμοκολλημένα. Από ό,τι έχω δει συνηθίζεται μετά το πριόνισμα η επανασύνδεση να γίνεται με βίδες τελικά.

    Γενικότερα, από ό,τι έχω καταλάβει είναι πλέον πρακτική πολλών εταιρειών (ίσως στα πιο φτηνά τους μοντέλα, να βάζουν τέτοιους μη επιδορθώσιμους κάδους.
    Για την ιστορία:
    1) Το AEG (όντως Electrolux από ό,τι διαβάζω από διάφορες πηγές) πλυντήριο το αγοράσαμε περίπου 450 ευρώ. Είχαμε θεωρήσει τότε ότι ήταν μια λογική τιμή και όχι απαραίτητα η πιο φτηνή.
    2) Αγοράσαμε καινούριο πλυντήριο και αυτή τη φορά τα σκάσαμε (Κοιτούσα να βρω ένα που έχει βιδωτό κάδο αλλά δεν είναι πληροφορία που γενικά είναι διαθέσιμη.)

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    αν αποφασίσεις να το φτιάξεις , λογικό θα ήταν πριν το κόψεις να κάνεις κάποιες τρύπες σε 4-5 σημεία για να τις έχεις σαν οδηγό , οπότε αν όλα πάνε καλά βάζεις αρχικά 4-5 βίδες ,τον στερεώνεις προσωρινά και τρυπάς όσες τρύπες απαιτούνται , ξανά λύνεις , και αφού στεγανοποιήσεις με κάποιο είδος φλάντζας ανάμεσα μοντάρεις οριστικά
    δεν είναι εύκολο και δεν ξέρω αν θα πετύχει , όπως έγραψα και πιο πάνω ,και δεν το προτείνω επίσης ότι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη
    Ασκούνται κάποιες δυνάμεις , ειδικά στο στύψιμο που θα πρέπει να τις υπολογίσεις
    επειδή τα 2 κομμάτια για να δέσουν καλά μεταξύ τους , σίγουρα είχαν κουμπώματα με αυλακώσεις (αρσενικές -€“ θηλυκές) που τους δίνουν μηχανική αντοχή , μετά το πριόνισμα η αντοχή αυτή χάνεται φυσικά
    Αν κάποιος έχει ολοκληρώσει κάποιο παρόμοιο , ας το γράψει


    edit
    Συμπληρωματικά πρέπει να προστατέψεις τον ηλεκτρικό κινητήρα από πιθανή μελλοντική διαρροή νερού από το σημείο σύνδεσης των 2 κομματιών του κάδου , και μερικές σταγόνες αν πέσουν στα τυλίγματα του , αρκούν γα βραχυκύκλωμα

    Φυσικά ότι γράφω εδώ , το γράφω όχι για να σε αποθαρρύνω , αλλά για να σε προστατέψω



    γνώμη μου είναι μην το κάνεις , ακόμη και να πετύχει , πιθανό δεν θα αντέξει πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 20-04-15 στις 02:37
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    446

    Προεπιλογή

    ΟΛΑ γίνονται!! Μην κόψεις τον κάδο! θα τον καταστρέψεις!
    Βρες τι είδους κόλα είναι αυτή που τον κρατάει δεμένο. (google) βρες ανάλογη κόλα για να ξαναμοντάρεις τον κάδο.
    Αν φτάσεις εκεί, μάθε από τα χαρακτηριστικά της κόλας πως, με ποιο χημικό, την μαλακώνεις για να ανοίξει ο κάδος.
    Αν σπάσεις τα "κουμπώματα" θα χρειαστεί να βιδώσεις ανά διαστήματα...
    καλή επιτυχία!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 09:50
  2. [Pitsos] Αλλαγή ρουλεμάν κάδου σε Pitsos Vario 2500
    από vismak στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-15, 03:14
  3. [HiFi] Ηχειο Hi-Fi παίζει που και που
    από pavlos77 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 14:09
  4. [Brandt] Αλλαγή Υποδοχέα Ρουλεμάν Πλυντηρίου Ρούχων
    από παρις στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 23:57
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας