Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1
    Το avatar του χρήστη p_stama
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή προβλημα σε technics se-a900 sm2

    Καλησπερα.

    Πηρα μεταχειρισμενοι τον παραπανω ενισχυτη ο οποιος ηταν λιγο κανιβαλισμενος. Για να δειτε τι εννοω ο τυπος οδηγουσε τα οργανακια απευθειας απο την εξοδο του ενισχυτη μεσω πυκνωτη !.
    Τον εκανα φυλλο και φτερο τον καθαρισα περασα τις κολλησεις οπου ειχαν προβλημα. Στην εξοδο L ειχε βαλει μια ταινια μονωτικη. Το καναλι R λειτουργει κανονικα. Το καναλι L βγαζει dc 56V. Το module του προενισχυτη ειναι ενταξει ( Ελενξα με παλμογραφο βασει σχεδιου ). Απο οτι ειδα τα εχει φτυσει το module του τελικου. ( SVI 3205B). Μηπως κανενας μπορει να μου πει που μπορω να το βρω ???. Μου ειπαν να μην εμπιστευτω το EBAY γιατι κανουν μαιμουδιες με τα module.
    Μου ειπαν για ενα service TECHNICS στην ιουλιανου αλλα δεν μπορω να βρω καποιο τηλεφωνο.

    Σας ευχαριστω.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    θα το φτιαξεις εσυ η θα το πας για επισκευη

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον p270 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (07-04-15)

  4. #3
    Το avatar του χρήστη p_stama
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το φτιαξεις εσυ η θα το πας για επισκευη
    Θα το επισκευασω μονος μου. Το πηγα σε ενα καταστημα που επισκευαζει technics και ο τυπος μου εβγαλε τους δυο μεγαλους μαυρους πυκνωτες και μου εβαλε δυο μικροτερους. Οταν πηγα και τον ειδα και μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι τον ρωτησα
    γιατι το εκανε μου ειπε οτι οι πυκνωτες που ειχε το μηχανημα δεν ηταν ενταξει ( Φυσικα ηταν σε πολυ καλη κατασταση γιατι τους ειχα μετρησει με καπασιτομετρο και με ESR ). Φυσικα τους ξαναεβαλε πισω και φυσικα δεν πηρε φραγκο !!. ( Φαινεται του γυαλισαν στο ματι ). Γιαυτο θα τον επισκευασω μονος μου.

    Ευχαριστω για την απαντηση.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    θεωρω απιθανο να του γυαλισαν οι δυο πυκνωτες σου τοσο πολυ που να εκανε ολοκληρη ιστορια και τελικα αντι να βγαλει κατι απο εσενα να σε χασει τελικα και απο πελατη.
    οσο για το αλλο σκελος τι να πω? κανιβαλλισμενο μηχανημα και μαλιστα εν γνωση σου πηρες? το ηξερες η σου βγηκε στην πορεια?

  6. #5
    Το avatar του χρήστη p_stama
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρω απιθανο να του γυαλισαν οι δυο πυκνωτες σου τοσο πολυ που να εκανε ολοκληρη ιστορια και τελικα αντι να βγαλει κατι απο εσενα να σε χασει τελικα και απο πελατη.
    οσο για το αλλο σκελος τι να πω? κανιβαλλισμενο μηχανημα και μαλιστα εν γνωση σου πηρες? το ηξερες η σου βγηκε στην πορεια?
    Δυστυχως μου βγηκε στην πορεια και ο πωλητης αφαντος. Το μηχανημα παιζει μια χαρα με το ενα καναλι αλλα θα ηθελα να επισκευασω και το αλλο. Τα οργανακια λειτουργουν πλεον οπως πρεπει. Οι συγκεκριμενοι πυκνωτες εαν ξερει καποιος το μηχανημα, ειναι πατεντα της technics. Προφανως θα ηθελε να τους αντικαταστησει σε καποιο αλλο δικο του μηχανημα γιατι οπως ειπα ηταν σε αψογη κατασταση.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    τι πατεντα ειναι τελικα?

  8. #7
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Καμμια πατεντα δεν υπαρχει γυρω απο αυτους εχουν ενα συρμα τυλιγμενο γυρω γυρω τα οποια φυσικα δεν ειναι συνδεμενα πουθενα και συμβαλουν μονο στην δημιουργια αστικων μυθων και καταστασεις οπως αυτη του φιλου μας που ψαχνεται να βρει τιε χουν οι πυκνωτες η του αλλου του μαγκα που ειδες τους πυκνωτες των 20 ετων και θεωρησε οτι επειδη εχουν τυλιγμενο συρμα ειναι υλικο που εκανε καποιος εισαγωγη προσφατως απο τον πλανητη Κρονο .

    Γενικα σε ολα τα μηχανηματα που ειχε απλωσει η Philips το χερι της μεσα υπηρχαν προσπαθειες για δημιουργια τετοιων μυθων με αυτα και αλλα παρομοια τεχνασματα

    Στην Ιουλιανου δεν υπηρχε ποτε service Technics υπηρχε υπαρχει η Servox η οποια στις μερες μας δεν γνωριζω με τι μηχανηματα δουλευει.

    Τελος το μηχανημα που εχεις αγορασει ειναι θλιβερο, ειναι ενα κακο μηχανημα το οποιο εχει κακη ποιοτητα ηχου , χαμηλο βαθμο ασφαλειας , ζημιαρικο ( θεωρω και σιγουρο οτι εχει και αλλα προβληματα τα οποια δεν εχεις βρει ακομα ) το ολοκληρωμενο ειναι ακριβο οπου και αυθεντικο να ειναι δεν θα ζησειπολυ αν το πατας .

    Στατιστικα θα σου πω οτι μεχρι το 2009-2010 πρεπει να ειχα επισκευασει ενα η δυο σε ολη μου την ζωη Το παραξενο ειναι οτι απο τετε μεχρι σημερα πρεπει να εχω επισκευασει γυρω στα 30 αυτο στην γλωσσα μας λεγεται end of life ..

    Σημειωσε επισης οτο το μοντελο αυτο δεν εχει option για χρηση σε 240 V και ειναι μονο ( νομιζω ) για 220 Εαν ισχυει αυτο τα μερικα εξτρα βολτακια στρεσσαρουν ακομα περισσοτερο ενα ηδη κακο προιον που υποβαθμιζει ακομα περισοτερο την κακη ασφαλεια .

    Αυτα απο μενα
    Καλο Πασχα ...Καλη ανασταση ...με εξαιρεση το μηχανημα σου ....
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (09-04-15), xsterg (09-04-15)

  10. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ετσι μπραβο. ο σακης εδωσε την πραγματικη διασταση. δεν εχω ανοιξει τετοιο μηχανημα και δεν μπορουσα να ξερω τι ακριβως ηταν αυτοι οι πυκνωτες. τωρα απομυθοποιηθηκε. εχω να προσθεσω και κατι αλλο. οτι πρωτοποριακη σχεδιαση να ειχαν οι πυκνωτες του φιλου μας μετα απο 20 ετη εχουν χασει τις αρχικες τους ιδιοτητες.

  11. #9
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Ο Σάκης ως επαγγελματίας σωστά ενημέρωσε για τα θέματα που έχει να αντιμετωπίσει, αυτό όμως δεν θα πρέπει να αποθαρρύνει τον Παύλο αν θέλει να τον επισκευάσει. Ίσως να μην είναι καλή επένδυση, αλλά η ικανοποίηση από την επισκευή και η γνώση που αποκομίζεις αρκεί.
    Καλή Ανάσταση!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Δημήτρης104 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (09-04-15)

  13. #10
    Το avatar του χρήστη p_stama
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από east electronics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμια πατεντα δεν υπαρχει γυρω απο αυτους εχουν ενα συρμα τυλιγμενο γυρω γυρω τα οποια φυσικα δεν ειναι συνδεμενα πουθενα και συμβαλουν μονο στην δημιουργια αστικων μυθων και καταστασεις οπως αυτη του φιλου μας που ψαχνεται να βρει τιε χουν οι πυκνωτες η του αλλου του μαγκα που ειδες τους πυκνωτες των 20 ετων και θεωρησε οτι επειδη εχουν τυλιγμενο συρμα ειναι υλικο που εκανε καποιος εισαγωγη προσφατως απο τον πλανητη Κρονο .

    Γενικα σε ολα τα μηχανηματα που ειχε απλωσει η Philips το χερι της μεσα υπηρχαν προσπαθειες για δημιουργια τετοιων μυθων με αυτα και αλλα παρομοια τεχνασματα

    Στην Ιουλιανου δεν υπηρχε ποτε service Technics υπηρχε υπαρχει η Servox η οποια στις μερες μας δεν γνωριζω με τι μηχανηματα δουλευει.

    Τελος το μηχανημα που εχεις αγορασει ειναι θλιβερο, ειναι ενα κακο μηχανημα το οποιο εχει κακη ποιοτητα ηχου , χαμηλο βαθμο ασφαλειας , ζημιαρικο ( θεωρω και σιγουρο οτι εχει και αλλα προβληματα τα οποια δεν εχεις βρει ακομα ) το ολοκληρωμενο ειναι ακριβο οπου και αυθεντικο να ειναι δεν θα ζησειπολυ αν το πατας .

    Στατιστικα θα σου πω οτι μεχρι το 2009-2010 πρεπει να ειχα επισκευασει ενα η δυο σε ολη μου την ζωη Το παραξενο ειναι οτι απο τετε μεχρι σημερα πρεπει να εχω επισκευασει γυρω στα 30 αυτο στην γλωσσα μας λεγεται end of life ..

    Σημειωσε επισης οτο το μοντελο αυτο δεν εχει option για χρηση σε 240 V και ειναι μονο ( νομιζω ) για 220 Εαν ισχυει αυτο τα μερικα εξτρα βολτακια στρεσσαρουν ακομα περισσοτερο ενα ηδη κακο προιον που υποβαθμιζει ακομα περισοτερο την κακη ασφαλεια .

    Αυτα απο μενα
    Καλο Πασχα ...Καλη ανασταση ...με εξαιρεση το μηχανημα σου ....
    Σε ευχαριστω για την απαντηση.

    Ενα δικο σου review διαβασα και μπηκα στον κοπο να το επισκευασω http://avclub.gr/forum/showthread.ph...%29/page30#299 . Απο οτι διαβασα εδω μονο ασχημο δεν το λες το μηχανημα ισα ισα το εξυμνης κιολας.

    Καλο πασχα και σε εσενα και καλη ανασταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p_stama : 09-04-15 στις 19:48

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ραδιόφωνο] προβλημα με tuner technics st-gt 550
    από KARLITO στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 19:50
  2. [Τελικός Ενισχυτής] Ενισχυτής TECHNICS προβλημα με VU-meter
    από Xarry στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 15:15
  3. [Πικάπ] Service Technics SL 110
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-14, 23:14
  4. προβλημα με ενισχυτη Technics SU-V620
    από madevill στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-14, 01:01
  5. [Ραδιοενισχυτής] Technics SA EX-120
    από nassosxlvbros στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 21:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας