Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22
  1. #11
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μεταμόσχευση πλήκτρου!!! Εχεις φύγει σε άλλο επίπεδο πλέον

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Σε τέτοιες περιπτώσεις και το κόλλημα ενός φύλλου αλουμινόχαρτου ανανεώνει την επαφή του πλήκτρου.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Έτσι. Και για να το πάω λίγο πιο κάτω, μπορείς να του βάλεις ένα κομματάκι αυτοκόλλητης αλουμινοταινίας (θα βρεις στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου, είναι πολύ φθηνή και θα σου κρατήσει για να φτιάξεις ίσα με 2 εκατομμύρια πλήκτρα τηλεχειριστηρίων).

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταμόσχευση πλήκτρου!!! Εχεις φύγει σε άλλο επίπεδο πλέον
    Προσπαθώ φιλότιμα για προαγωγή σε "Πατένταρχο"! Όμως έχω ακόμα πολύ δρόμο μπροστά. Δεν είναι -βασικά- μεταμόσχευση πλήκτρού.... Είναι μεταμόσχευση επαφής πλήκτρου, μαζί με κομμάτι από το 'αξονάκι' το οποίο συγκρατεί την νέα επαφή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες περιπτώσεις και το κόλλημα ενός φύλλου αλουμινόχαρτου ανανεώνει την επαφή του πλήκτρου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι. Και για να το πάω λίγο πιο κάτω, μπορείς να του βάλεις ένα κομματάκι αυτοκόλλητης αλουμινοταινίας (θα βρεις στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς σου, είναι πολύ φθηνή και θα σου κρατήσει για να φτιάξεις ίσα με 2 εκατομμύρια πλήκτρα τηλεχειριστηρίων).
    Το αλουμινόχαρτο το σκέφτηκα αμέσως. Όμως φοβήθηκα, μήπως η επαφή του κατασκευαστή έχει και κάποια άλλα χαρακτηριστικά (κάποια χωρητικότητα, κάποια αντίσταση ίσως, κλπ). Γι' αυτό και προτίμησα τη μεταμόσχευση...
    Αν υπάρχει βεβαιότητα ως προς την καταλληλότητα του αλουμινόχαρτου (?), έχω ξεκάνει σε κανα-δυο μέρες το 'μόσχευμα' κι έχω κολλήσει αλουμινόχαρτο, συμφώνως προς τας υπερόχους υποδείξεις σας....
    Θα φάει η μύγα σίδερο, και το κουνούπι 'high-speed steel'!

  5. #15
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει βεβαιότητα ως προς την καταλληλότητα του αλουμινόχαρτου (?), έχω ξεκάνει σε κανα-δυο μέρες το 'μόσχευμα' κι έχω κολλήσει αλουμινόχαρτο, συμφώνως προς τας υπερόχους υποδείξεις σας....
    Θα φάει η μύγα σίδερο, και το κουνούπι 'high-speed steel'!
    Εάν το δοκιμάσεις, γράψε τα αποτελέσματα εδώ για μελλοντική χρήση ...

  6. #16
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Το μαύρο αγώγιμο πλαστικό που έχει το πλήκτρο έχει κάποια αντίσταση, αλλά όχι σκόπιμα. Οπότε δεν τίθεται θέμα να κάψεις το τηλεχειριστήριο βάζοντας αλουμινόχαρτο (που δεν έχει αντίσταση).

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή Θέμα [SOLVED]

    Φίλτατοι αδελφοί συνforumίτες.........(Τα ντράμς μαίνονται σε ρυθμό εισαγωγής) Ετελέσθη η επίσημη δοκιμή-πρώτη χρήση!!!!
    Ο διακόπτης λετιτουργεί πολύ καλά, με "χάδι νεράϊδας". (Δεν ξέρω πώς είναι, αλλά έχω κάθε δικαίωμα να το φαντάζομαι)!
    Κολλάει λιγάκι, αλλά ξεκολλάει πολύ εύκολα, είτε πιέζοντάς τον πάλι, είτε πιέζοντας κάποιο άλλο πλήκτρο. Μικρότατο έως ελάχιστο κουσούρι, μετά από τέτοια επέμβαση!!!
    Το πλήκτρο πρέπει να ήταν ελαττωματικό από κατασκευής.... Τέλος πάντων!
    Τέλος καλό, όλα καλά!
    Επισημαίνω το θέμα ως [SOLVED], όσο και όπως μπορώ!
    Σας υπερευχαριστώ όλους!

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Ωραία , αν όμως το ειχες επιστρέψει απο την πρώτη μερα που το διαπίστωσες , εντός εγγύησης , θα βοήθαγες γενικότερα το κοινωνικο συνολο ... , βοηθώντας να πουλιούνται υλικα με καλύτερο ποιοτικό έλεγχο .

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Η Εταιρεία όπου δουλεύω, κινείται στους χώρους: Φάρμακο, καλλυντικό, παραφάρμακο, διάφορα ιατρικά είδη.
    Παρακολουθώντας από μέσα, βλέπω να κινείται με οίκους επώνυμους, που παρέχουν κάποιες εγγυήσεις ποιότητας (λόγω ονόματος).
    Παρακολουθώ, όμως και στην TV, την προώθηση/διαφήμιση ειδών πολύ αμφίβολης προέλευσης, ποιότητας κλπ.
    Αυτό σημαίνει: Ποιοτικός έλεγχος < 0.
    Έχουν ασκηθεί διώξεις.... Έχουν γίνει επίσημες ή/και ανεπίσημες καταγγελίες! Οι ενλόγω υποχωρούν-εξαφανίζονται για κάποιο χ-χρονικό διάστημα.... Μετά επανεμφανίζονται έχοντας τροποποιήσει ελάχιστα την ονομασία του σκευάσματος/προϊόντος ακμαίοι και δυνατοί όπως πριν.
    Αυτά όλα είναι επακόλουθα της οικονομικής ύφεσης: Μαφίες, που λυμαίνονται τους χώρους των 'φθηνών' προϊόντων.

    Ακόμα κι αν έστελνα πίσω το τηλεχειριστήριό μου, θα το 'πασάρανε' την ίδια στιγμή με τον επόμενο δέκτη.... Μέχρι κάποιος να το 'πέταγε' αγοράζοντας ένα παρόμοιο με κάποιον άλλο-παρόμοιο δέκτη.
    Δεν θα μπουν ούτε στον κόπο να το απορρίψουν, οι ίδιοι.... Πόσω μάλλον και να το επισκευάσουν!
    Το ότι μπόρεσα και το 'ξαναέβαλα' στην 'παραγωγή' (=λειτουργεί) σημαίνει ότι δεν θα το 'λουστεί'/'κλάψει' κάποιος άλλος ανυποψίαστος, και με περισσότερη άγνοια (και μέσα) επισκευών από εμένα.
    Την ίδια ώρα, που κάποιος άλλος απλώς θα 'το έκλαιγε', ο συνάδελφος κι εγώ (για πλάκα - χαβαλέ) το ξαναβάλαμε σε λειτουργία.
    Δεν έγινε το χατήρι στους απατεώνες, να το 'λουστεί'/'κλάψει' -τελικά- κάποιος άλλος!
    Έτσι το βλέπω προσωπικά.
    Όπως -επίσης- αν ήσουν γείτονάς μου, και αντιμετώπιζες ίδιο πρόβλημα, με κόστος έναν καφέ (με τον αντίστοιχο χαβαλέ, κοινωνική κριτική', κλπ) θα έφτιαχνα και το δικό σου.
    Ταυτόχρονα αποθαρρύνω τους 'επώνυμους' από του να διατηρούν (μεσούσης τρελλής ύφεσης) τις τιμές (αδικαιολόγητα ψηλά) στον ουρανό!
    Πρόκειται ~περίπου για την ίδια Μαφία.... Ο ένας βγάζει τρελλά λεφτά, πουλώντας -ουσιαστικά- λετουργικώς-άχρηστα προϊόντα. Ο άλλος βγάζει τρελλά λεφτά πουλώντας καλά προϊόντα, σε τιμή -για παράδειγμα- δέκα φορές μεγαλύτερη από τη φυσιολογική. Ο καθένας απ'τους δύο σε εκβιάζει, λέγοντάς σου: "Πήγαινε στον άλλον, αν δεν σου αρέσω!"
    .....Σημεία των καιρών!!!!

  10. #20

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Π*’Π*Β±Π΅Ρ“Π*Π‡
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλή Καλησπέρα στην καλή παρέα!
    Ελπίζω, ότι σας έχω κατατοπίσει καλά σε ποιόν ακριβώς ψηφιακό δέκτη MPEG-4 αναφέρομαι!
    Το πρόβλημα, που αντιμετωπίζω (αν θυμάμαι καλά από την πρώτη κιόλας μέρα, που τον αγόρασα) είναι σχετικό με τον διακόπτη ON/OFF στο τηλεχειριστήριο.
    Χρειάζεται αρκετή πίεση το συγκεκριμένο πλήκτρο, και -ίσως- και σε συγκεκριμένο σημείο, ώστε να 'ανάψει'-'σβήσει' ο δέκτης.
    Όλα τα υπόλοιπα πλήκτρα (εννοείται με 'αναμένο' τον δέκτη) λειτουργούν απολύτως φυσιολογικά.
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται ανεξαρτήτως παλαιότητας, ή/και μάρκας των μπαταριών του.....
    Αν οι μπαταρίες είναι -μα τελείως άδειες- δεν λειτουργεί τίποτα! Αντίθετα, με οποιασδήποτε μάρκας ολοκαίνουργιες μπαταρίες, το πρόβλημα εξακολουθεί!

    Πιστεύω να ήμουν κατατοπιστικός και ως προς τις συνθήκες-παραμέτρους του προβλήματος!
    Κάθε σύσταση, συμβουλή, πρόταση όποιου φίλου-μέλους, θα είναι θερμά καλοδεχούμενη.
    Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για την προσοχή σας.
    Μου εμφάνισε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ο δέκτης CRYSTAL AUDIOVIDEO PRIME-HD και επειδή δεν λειτουργεί καθόλου (έκανα την δοκιμή με την κάμερα του κινητού ) δεν μπορώ να προγραμματίσω ένα άλλο Τ/Χ .
    Δοκίμασα τον καθαρισμό με ισοπροπυλική αλκοόλη πλακέτας και κουμπιού αλλά τίποτα .
    Έχοντας διαβάσει όλο το ποσό θα δοκιμάσω και την τοποθέτησή αλουμινόχαρτου !!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση charge connector (usb micro 7pin) for Samsung
    από ezizu στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 14:52
  2. [BD Player] Προβλημα με cd player sony micro hifi cmt-ep414
    από manoyst1 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 23:52
  3. [Ραδιοενισχυτής] Crystal Audio Pro 450 A/V Surround Receiver - Κύκλωμα;
    από glaros στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 02:04
  4. o-rings για φλόγιστρο micro-torch
    από Demetre στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 16:45
  5. [Πικάπ] Service Micro Seiki DD31
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας