Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή ΔΙΑΡΡΟΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ

    Είμαι κάτοχος ενός θερμοσίφωνα ELCO DUROGLASS 80 LT. και το τελευταίο διάστημα, 10 με 15 λεπτά με το άναμμα του αρχίζει να σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.
    Υποπτευομενος κακη λειτουργειας της, την αντικατεστησα με καινουργια βαλβιδα ELCO 10 bar - από εξουσιοδοτημενο service - και ειχα την ιδια εικονα με την παλαια.
    Η επομενη κινηση ηταν να μετρησω την πιεση του δικτυου με μανομετρα σε διαφορα σημεια και οι ενδείξεις που πηρα ηταν 3 με 3.5 bar, καποιες ωρες και πιο κατω, όμως εκεινο που παρατηρησα ηταν η αυξηση της πιεσεως στην υδραυλικη εγκατασταση όταν αναβα τον θερμοσιφωνα, μεσα σε 10 με 15 λεπτα η πιεση ανεβαινε στα 10 bar και ανοιγε η βαλβιδα.
    Με βαση αυτά εχω καποιες ερωτήσεις
    Είναι λογικο μεσα σε 10 με 15 λεπτα η αντισταση να εχει ζεστανει το νερο , σημειωστε ότι ο θερμοστατης είναι στους 50 C, σε τετοιο σημειο ώστε η πιεση να φθασει το οριο ασφαλειας της βαλβιδας ?
    Η βαλβιδα ασφαλειας ενσωματωνει μια βαλβιδα μη επιστροφης, αυτη όταν η πιεση στο καζανι υπερβει την πιεση του δικτυου πρεπει να κλεισει και να μην επηρεασει την πιεση στο υπολοιπο δικτυο σωστο η οχι?
    Είναι επικινδυνη αυτή η κατασταση και εάν ναι τι πρεπει να κανω ?

  2. #2

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    πανε στην κεντρικη παροχη νερου κατω στα ρολογια της υδρευσης και βγαλε την ανεπιστροφη βαλβιδα

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Οι εταιρειες υδρευσης εχουν λογο που το απαγορευουν αυτο! Εγω δεν θα ηθελα να πινω τις επιστροφες του θερμοσιφωνα του διπλανου μου, ουτε τους σαπιους του σωληνες, εσυ;

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    ε τοτε ας βαζουν ρυθμιζομενες ανεπιστροφες βαλβιδες

    και επιστροφες εχεις μονο σε διακοπη νερου
    αφου ξερεις και ξερουν το προβλημα γιατι δημιουργουν προβληματα στον κοσμο;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ας βαλει ρυθμιστη πιεσης.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrsidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε τοτε ας βαζουν ρυθμιζομενες ανεπιστροφες βαλβιδες
    Τϊ θα πει ρυθμιζόμενες αντεπίστροφες;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Το νόημα της αντεπίστροφης είναι να μην γίνεται επιστροφή, τέλος.
    και επιστροφες εχεις μονο σε διακοπη νερου
    Αυτός είναι ο ένας λόγος, ο δεύτερος είναι η αποτροπή χρήσης του δικτύου σαν δοχείο διαστολής, όπως προτείνεις.
    αφου ξερεις και ξερουν το προβλημα γιατι δημιουργουν προβληματα στον κοσμο;
    Είναι εμφανές ότι έχεις παρεξηγήσει τα πράγματα. Οι εταιρείες ύδρευσης ορθά επιβάλλουν τη χρήση αντεπίστροφου, για το λόγο που προείπα. Προβλήματα δημιουργεί ο κάθε "έξυπνος" που το αφαιρεί ή το σαμποτάρει, για να "λύσει" το δικό του πρόβλημα του θερμοσίφωνα ανέξοδα (σε βάρος των υπολοίπων, βεβαίως, αλλά τί διάολο, ελληναράδες είμαστε) χωρίς να πληρώσει για την απαιτούμενη ασφαλιστική διάταξη (δοχείο διαστολής εν προκειμένω).

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    δεν μενει παρα να συμφωνησω με τον νικο.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Τϊ θα πει ρυθμιζόμενες αντεπίστροφες;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Το νόημα της αντεπίστροφης είναι να μην γίνεται επιστροφή, τέλος.



    οποιεδηποτε βαλβιδες μιας κατευθυνσης ονομαζονται αντεπιστροφες ειτε ειναι ρυθμιστες πιεσης ειται ειναι εκτονωτες ειτε οτοιδηποτε αλλο
    αλλα το να μην γνωριζεις και να κανεις οτι γνωριζεις εινει χειροτερο


    ο δεύτερος είναι η αποτροπή χρήσης του δικτύου σαν δοχείο διαστολής,

    σα να λεμε δηλαδη υπαρχει μεσα στο δικτυο υδρευσης ανα διαστηματα πιεση αερα και μεμβρανες που κρατανε την πιεση του νερου
    μαλλον τελεις υπο συνχυση και δευτερο
    για ποιο δικτυο μιλαμε για αυτο που το 70% ειναι απαρχειομενο και που γι αυτο πληρωνονται οι εταιριες υδρευσης
    ( οι εταιριες υδρευσης πληρωνονται να παρεχουν και να συντηρουν το δικτυο και οχι για το νερο)



    Οι εταιρείες ύδρευσης ορθά επιβάλλουν τη χρήση αντεπίστροφου, για το λόγο που προείπα. Προβλήματα δημιουργεί ο κάθε "έξυπνος" που το αφαιρεί ή το σαμποτάρει, για να "λύσει" το δικό του πρόβλημα του θερμοσίφωνα ανέξοδα (σε βάρος των υπολοίπων, βεβαίως, αλλά τί διάολο, ελληναράδες είμαστε) χωρίς να πληρώσει για την απαιτούμενη ασφαλιστική διάταξη (δοχείο διαστολής εν προκειμένω)



    για πες μας για τις εταιριες που επιβαλλουν τη χρηση ανεπιστροφης βαλβιδας; που σε ολες τις παλιες διαταξεις υδρομετρων γινεται ο κακος χαμος
    και εαν ξεραμε τι πινουμε θα τους παιρναμε με τις κλωτσιες

    μαλλον αυτοι ειναι οι ελληναραδες που χωρις να παρεχουν αυτα που πρεπει το μονο που τους νοιαζει ειναι να πληρωνονται
    και πες μου για την ασφαλιστικη διαταξη που αναφερεις την επιβαλλει η εταιρια; την εγκαθιστα ο εργολαβος; ή καλουνται τα συνηθη υποζυγια
    να πληρωσουν και μαλιστα σε αετονυχιδες που κοιταν απο που να τους αρπαξουν


    αλλα το θεμα ειναι η πληρωμη οπως λες παραπανω . και μπαινει καποιος στη σελιδα και αντι να του πουμε τι φταιει και γνωριζουμε τι φταιει
    τον μπερδευουμε παραπανω, αλλα η σελιδα ειναι να βοηθα και οχι να λεμε τι πρεπει να πληρωνουν οι ¨ελληναραδες¨
    (μπηκα στη σελιδα και τους ευχαριστω γιατι ηταν συγκεκριμενοι οι ηλεκτρονικοι που με βοηθησαν να διορθωσω την τηλεοραση μου)
    αυτη ηταν και η προθεση μου να μπορω και εγω αν μπορω καπου να βοηθησω και δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και νουθεσιας απο καποιους
    ευχαριστω

  10. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Εγώ μιλάω με τεχνικά επιχειρήματα τα οποία δεν αντικρούσεις, αλλά αντί αυτού σοσιαλίζεις, με την ευρεία (έως ξεχειλωμένη) έννοια.
    Δεν έχω καμμία διάθεση να μπω σε αντιπαράθεση με κάποιον που δεν θέλει να ακούσει, οπότε σταματάω εδώ.
    Οποιος έχει κρίση, κρίνει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 04:01
  2. [Κλιματιστικό] βαλβιδα fan coil
    από fm344 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 17:30
  3. ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΒΑΛΒΙΔΑ
    από dextergsxr στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 17:05
  4. ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ TV;;
    από stathis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-10, 15:50
  5. Διαρροη ρευματος σε πλυντηριο
    από jeik στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-09, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας