Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή Το ups δεν παίρνει ρεύμα από την πρίζα παρα μόνο από την μπαταρία του

    Έχω ένα ups mustek powermast 800 και από τότε που χάλασε η δεύτερη μπαταρία του σταμάτησε να λειτουργεί σωστά. Συγκεκριμένα όταν το βάζω στην πρίζα και το ενεργοποιώ, είναι σαν να μην το βάζω μιας και λειτουργεί με την μπαταρία, δηλαδή κάνει ότι ακριβώς κάνει όταν πατήσω το power χωρίς να έχω συνδέσει το ups στην πρίζα(δηλαδή ανάβει κίτρινο λαμπάκι και τα μπιμ από το μεγάφωνο ότι δουλεύει με την μπαταρία).

    Κοίταξα τους πυκνωτές, τις τρεις 40άρες ασφάλειες και την αφαιρούμενη ασφάλεια στο πίσω μέρος κάτω από τις πρίζες και όλα αυτά είναι εντάξει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Την πιθανότητα να βάλεις καινούριες μπαταρίες την εξέτασες?
    900MHz-64GHz

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ειναι τοσο φθηνο το μηχανημα σου που χωρις δευτερη σκεψη θα κοιταζα να αγορασω ενα ανωτερης κατηγοριας. και εαν παρεις νεες μπαταριες και διαπιστωσεις παλι προβλημα τι θα κανεις? θα ριχνεις χρηματα σε ενα χαλασμενο μηχανημα?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    καινουρια μπαταρια γιατι 1 παιρνει 2ρον το καλοδιο του ρευματος που καταληγε στο θυλικο αποσπομενο φις εκει εχει και εκει 1 ασφαλεια 2 συγκεκριμενα 1 κανονικη και 1 εφεδρικη αυτα 3τον μετα απο ολα αυτα κοιταμε αν πηγαινει ρευμα στην εισοδο αλα μαλον η αιτια ειναι ασφαλεια καλη τυχη.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ΄ όλα επειδή δεν το διευκρίνισα, να πω ότι με καινούργια μπαταρία μου κάνει αυτό που περιγράφω(τουλάχιστον δεν πήγε χαμένη η μπαταρία επειδή έχω ένα δεύτερο ολόιδιο ups το οποίο και χρησιμοποιώ). Με την χαλασμένη μπαταρία άναβε κόκκινο λαμπάκι και αν θυμάμαι καλά, μετά από κάποιες μέρες δεν άναβε καθόλου.

    Νεκτάριε νομίζω ότι λες για τις ασφάλειες που περιγράφω στο πρώτο post με τα ακόλουθα λόγια "την αφαιρούμενη ασφάλεια στο πίσω μέρος κάτω από τις πρίζες". Αυτές που φαίνονται στην φωτογραφία δεν εννοείς;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grepms : 18-03-15 στις 04:52

  6. #6
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    ΝΑΙ εχω βρει πολα ups απο καδους ανακυκλωσης καδυο δυλαση που μολις αλαξα την ασφ. λαλησαν παραπερα μπορει ναειναι καμενη καμια διοδος κανενα τρανζιστορ η και ρελε να μην κλεινει σωστα δεν ξερω δεν ειμαι ηλεκτρονικος μην το πεταξεις κρατα το.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με το ups κάνοντας δοκιμές και το πρόβλημα είναι σε κάτι πάνω στην πλακέτα που φαίνεται στις φωτογραφίες. Βλέπει κανείς κάτι στις φωτογραφίες που να δείχνει ότι έχει πρόβλημα;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    359

    Προεπιλογή

    K αυτά τα κοκκινάκια στην πρώτη φωτό ασφάλειες είναι όπως γράφει στην πλακέτα. Τσεκάρισε με πολυμετράκι. Κ ο c11 (κίτρινος δίπλα στο cn05) εχει μια μαυρίλα από επάνω. Ίσως είναι βρωμιά ίσως όχι. Κ οι 2 ίδιες όρθιες αντιστάσεις (μια μπροστά και μια πιο πίσω στην ίδια φωτό) ως ασφαλειοαντιστάσεις λογικά λειτουργούν. Εγώ από αυτά θα άρχιζα χωρίς να γνωρίζω πολλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vp74 : 08-06-15 στις 18:51

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vp74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    K αυτά τα κοκκινάκια στην πρώτη φωτό ασφάλειες είναι όπως γράφει στην πλακέτα. Τσεκάρισε με πολυμετράκι. Κ ο c11 (κίτρινος δίπλα στο cn05) εχει μια μαυρίλα από επάνω. Ίσως είναι βρωμιά ίσως όχι. Κ οι 2 ίδιες όρθιες αντιστάσεις (μια μπροστά και μια πιο πίσω στην ίδια φωτό) ως ασφαλειοαντιστάσεις λογικά λειτουργούν. Εγώ από αυτά θα άρχιζα χωρίς να γνωρίζω πολλά.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω τσεκάρει τις 40άρες ασφάλειες και είναι εντάξει ενώ και η μαυρίλα στο κίντρινο είναι απλά μπογιά(μάλλον από μαρκαδόρο). Απ΄ ότι βλέπω όμως στο κάτω μέρος της πλακέτας υπάρχει οξείδωση.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου σου το ειπα και παραπανω. δεν αξιζει να ασχοληθεις με αυτο το μηχανημα. παρε ενα νεο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αφρός από την βρύση
    από stafidas στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 07:10
  2. [Τηλεόραση Samsung] LE40B650T2W αναβει και οταν την κλεινω δεν ξανα αναβει
    από beckos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-15, 01:12
  3. [Άλλη] DeLonghi DL1000TXR-HC διαρροή από τον άξονα του κάδου
    από andyferraristi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 20:33
  4. [Σταθερός Η/Υ] Μητρική ανάβει μόλις παίρνει ρεύμα το τροφοδοτικό
    από Fu Manchu στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 17:06
  5. Ατμοσίδερο δουλεύει μόνο με τριφασικό ρεύμα..
    από QED στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 17:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας