Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 87
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτές οι πρίζες δεν κάνουν για πολλά αμπέρ και δεν παρέχουν ασφάλεια , διότι αφήνουν ακάλυπτο τμήμα από τα πόδια του φις πριν αυτό τερματίσει στην πρίζα ,καθώς επίσης μετά από χρόνια κάποιες δεν κάνουν και σωστή επαφή ξεχειλώνει η πρίζα και έχουμε κακή επαφή του φις
    Συνήθως αν συμβεί αυτό παρατηρούμε στα πόδια του φις ψιλομαυρίσματα λόγω της κακής επαφής

    Το ψυγείο συνδέεται με αντάπτορα ή κατευθείαν σε schuko ?
    Το ψυγειο συνδεεται με ανταπτορα γιατι κοντα του δεν εχω schuko, ομως επι 3 ημερες το ειχα συνδεδεμενο στην πλησιεστερη schuko με μπαλαντεζα και παλι το εκανε το φαινομενο.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Πάντως κάτι παρόμοιο είχα στο σπίτι μου πριν 7-8 χρόνια με μια τηλεόραση παλιάς σχολής με καθοδικό σωλήνα , με το άναμμα κάποιων φώτων έκλεινε και ξανάνοιγε δε θυμάμαι τι έκανα αλλά το είχα λύσει το θέμα
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μπορεί να θέλει έλεγχο στην αντίσταση μόνωσης των αγωγών , τίποτα βρεγμένα καλώδια στις γραμμές .

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να θέλει έλεγχο στην αντίσταση μόνωσης των αγωγών , τίποτα βρεγμένα καλώδια στις γραμμές .
    Ευχαριστω. Εχεις καποια παραπανω πληροφορια πανω σε αυτον τον ελεγχο; Θα το καταφερω να το κανω εγω ; Επισης, ποιον αγωγο να πρωτοελεγξω αφου το παρουσιαζει σε οποια πριζα το συνδεω.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Θα το καταφερω να το κανω εγω ;
    όχι δεν έχεις τα μέσα , το πολύ που μπορείς να κάνεις είναι το παντελώς "πρόχειρο " της οπτικής φθοράς. Από εκεί και πέρα φέρνεις τους "διαβασμένους" και έμπειρους στο χόμπυ
    http://www.ti-soft.com/el/support/he...ents/isolation
    (κάποια επιστροφή ουδέτερου μη καλή επαφή , που δημιουργεί πτώση τάσης και επηρεάζει το ευαίσθητο ψυγείο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 28-02-15 στις 12:15

  6. #16
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Απ'οτι καταλαβαινω δεν φαινεται να ειναι θεμα κακης επαφης γιατι δουλευει κανονικα μεχρι να αναψει τα φωτα..Οπως ειπωθηκε κατι εχει παθει το ηλεκτρονικο μερος του ψυγειου και κανα αυτα τα τρελλα.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Δεν ειμαι σιγουρος αν το ψυγειο παθαινει ζημια με αυτες τις επανεκκινησεις, γι αυτο ακομη το σκεφτομαι να θα πρεπει να πληρωσω χρηματα για να φερω ηλεκτρολογο για ελεγχους ή οχι

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Κοίτα μπορεί να έχει δίκιο και ο Joun στο #16 . και νομίζω κάποιες "τραχανάδες" εταιρίες κάνουν τέτοιες υπερβολές προστασίας της συσκευής. και αυτό είναι υπέρ σου. Αλλά πες ότι το συγκεκριμένο ψυγείο το πας στον γείτονα σου και το δοκιμάσεις εκεί επίσης με τα δικά του φώτα στον αν θα μπλοκάρει το ψυγείο και στου γείτονα , νομίζω ξεπερνάμε τα όρια της τρέλας . Ακόμη και αν θεωρήσω όπως ο Joun ότι είναι θέμα κακής επαφής (εννοεί από το ψυγείο και όχι από τα φώτα) τότε θα έχει πρόβλημα και στην δοκιμή με τον γείτονα (κάτι που μου φαίνεται απίθανο)

    Λες ότι σε "διακοπές ρεύματος" κάνει το "μπιπ" και ας πούμε είναι έτσι κατασκευασμένο , λέει τίποτα άλλο σε κανένα manual (που δεν το έχουμε εμείς ) αν επηρεάζεται και από άλλες αστάθειες? (εκτός την διακοπή ρεύματος) π.χ. παρεμβολές/ακανόνιστη πτώση τάσης κτλ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 05-03-15 στις 00:27

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα μπορεί να έχει δίκιο και ο Joun στο #16 . και νομίζω κάποιες "τραχανάδες" εταιρίες κάνουν τέτοιες υπερβολές προστασίας της συσκευής. και αυτό είναι υπέρ σου. Αλλά πες ότι το συγκεκριμένο ψυγείο το πας στον γείτονα σου και το δοκιμάσεις εκεί επίσης με τα δικά του φώτα στον αν θα μπλοκάρει το ψυγείο και στου γείτονα , νομίζω ξεπερνάμε τα όρια της τρέλας . Ακόμη και αν θεωρήσω όπως ο Joun ότι είναι θέμα κακής επαφής (εννοεί από το ψυγείο και όχι από τα φώτα) τότε θα έχει πρόβλημα και στην δοκιμή με τον γείτονα (κάτι που μου φαίνεται απίθανο)

    Λες ότι σε "διακοπές ρεύματος" κάνει το "μπιπ" και ας πούμε είναι έτσι κατασκευασμένο , λέει τίποτα άλλο σε κανένα manual (που δεν το έχουμε εμείς ) αν επηρεάζεται και από άλλες αστάθειες? (εκτός την διακοπή ρεύματος) π.χ. παρεμβολές/ακανόνισλέει τίποτα άλλο σε κανένα manuaτη πτώση τάσης κτλ
    Sory για την αργοπορημενη απαντηση. Οχι, δεν αναφερει τιποτε αλλο το manual σχετικα με το κυκλωμα προστασιας. Επισης, αν ειναι καποιο κομπλεξ του κυκλωματος προστασιας, με προβληματιζει που εμφανιστηκε ξαφνικα πριν ενα 6μηνο ενω το εχω 5 χρονια...
    Τελος παντων, θα συνδεσω ενα ups για να εντοπισω τυχον διαφορετικη συμπεριφορα, θα προκαλεσω προβλημα στο μοτερ ; Γιατι παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι δεν επιτρεπεται η τροφοδοσια των μοτερ ψυγειων απο ups, ισχυει αραγε ;

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Στην εκκίνηση είναι το πρόβλημα (για το ups που αναφέρεις ) και δεν είναι καλή ιδέα. καθώς πρέπει να υπολογίσεις πολλαπλάσια ισχύ από όσο αναφέρει το μοτέρ του ψυγείου. Ας πούμε Χ 10 φορές παραπάνω . Είχα βάλει ινβέρτερ ("βρωμιάρικο" όχι καθαρόαιμο ) 750W σε ψυγείο με μοτέρ 50W και πάλι κάτι δεν πήγαινε τόσο καλά.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Οθόνη LG] Περιεργο προβλημα με την LG Flatron L1942S
    από jtb στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-12, 12:06
  2. [Φορητός Η/Υ] ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ACER
    από servicekotoulas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 19:54
  3. περιεργο προβλημα σε tv comet 14'
    από epistimon στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 13:23
  4. περιεργο προβλημα σε 8αρα TFT
    από stratos77 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 00:25
  5. Περιεργο προβλημα με τηλεοραση PHILIPS
    από x_yannis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 18:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας