Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σπέτσες
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Ανεμιστήρας κλιματιστικού GREE - πυκνωτής

    Χαιρετώ και πάλι την παρέα.

    - Το ιστορικό του κλιματιστικού μου βαστάει από την αρχή του καλοκαιριού, που σε κάποια φάση άρχισε να μην αποδίδει. Βγαίνοντας στην εξωτερική μονάδα παρατήρησα ότι ο ανεμιστήρας δεν γύριζε. Του έδωσα μια ελαφριά ώθηση με κάποιο κατσαβίδι (ανάμεσα από τις γρίλιες) και ω του θαύματος επανήλθε στα ίσια του. Προς το παρόν.
    Οπότε αναγκάστηκα και στερέωσα στις γρίλιες ένα κορδελάκι ώστε να έχω οπτική επιβεβαίωση αν δουλεύει ή όχι. Κάθε φορά που δεν φτερούγιζε το κορδελάκι εγώ ήξερα το κόλπο με το κατσαβίδι.

    - Φυσικά και αμέσως φώναξα μάστορα να το φτιάξει. Αλλά ο καιρός περνούσε, τα γένια μου μεγάλωσαν, ο χειμώνας ήρθε, η κυβέρνηση άλλαξε, ο μάστορας πουθενά παρά τις επανειλημμένες υπενθυμίσεις μου. Τελικά αναγκάστηκα να απευθυνθώ σε άλλο μάστορα. Εδώ χτυπήσαμε κόκκινα - δεν πρόλαβε να κλείσει εβδομάδα και τσουπ να τος. Καλό παιδί και αμέσως μου είπε ότι θέλει αλλαγή ο πυκνωτής. Έστειλε το βοηθό του αγόρασε από το διπλανό κατάστημα ηλεκτρικών ένα πυκνωτή τον άλλαξε και όλα σούπερ.

    - Με του πατάω το κουμπί ο ανεμιστήρας αρχίζει τα γκάζια του. Νομίζω όμως ότι γκαζώνει πολύ περισσότερο από ότι πριν. Το κορδελάκι που είχα βάλει κοντεύει να ξεριζωθεί από την ένταση.

    - Ανοίγω και 'γω αργότερα με τη σειρά μου το κλιματιστικό και ανακαλύπτω ότι ο πυκνωτής είναι 4μF ενώ ο παλιός ήταν 3μF.
    ---------------------------------------------------
    - 1) Πειράζει που είναι περισσότερα τα μF στον νέο πυκνωτή ;
    - 2) Ποια είναι η λογική συνδέσεως των 3 χρωμάτων των καλωδίων αφού επάνω στον πυκνωτή δεν υπάρχουν κάποια ενδεικτικά στοιχεία (συν , πλην , ίσως γείωση) ώστε να μπορώ να κάνω και εγώ αυτή την αλλαγή άλλη φορά αν χρειαστεί ;
    - 3) Πως μπορώ να μετρήσω έναν πυκνωτή αν είναι χαλασμένος ;
    - 4) Όπως διάβασα εδώ ο πυκνωτής πρέπει να είναι όρθιος. Με τα ποδαράκια του προς τα κάτω μάλλον ε ; Γιατί αυτός είναι διαφορετικού σχήματος και μεγέθους και δεν έχει περιθώρια να σταθεί όρθιος. Άσε που τώρα είναι έτσι ελεύθερος απλά συνδεδεμένος με τα καλώδια του.
    -

    Αριστερά βλέπετε τον παλιό (μαύρο) πυκνωτή. Δεξιά ότι καλύτερο μπόρεσα να φωτογραφίσω από τον καινούργιο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Λάζαρε υπέροχο το κειμενάκι σου και οι φωτο
    δεν νομίζω ότι το μοτέρ επιτάχυνε με τον νέο πυκνωτή
    πέρα από την εκκίνηση δεν θα πρέπει να έχει καμία επίπτωση στις στοφές και μάλιστα με μικρή διαφορά στην χωρητικότητα του
    δεν έχει (+) και (-) γιατί είναι συνδεμένος στα 220V AC και δεν έχει πολικότητα

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε που τώρα είναι έτσι ελεύθερος απλά συνδεδεμένος με τα καλώδια του.
    καλά ο αθεόφοβος δεν είχε ένα tiewrap να τον στηρίξει;
    δεν κουδουνίζει;
    δεν κινδυνεύει από την φτερωτή;
    δεν τον πλάκωσες στο ξύλο;

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Σπέτσες
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Με καθ' ησυχάσατε.
    Και φυσικά δεν θα του κάνω παρατήρηση για το ότι δεν στερέωσε τον πυκνωτή κάπου. Θα το στερεώσω μόνος μου. Παρ' όλο που θα είναι πλαγιαστός (δεν έχει χώρο για όρθιο).
    --------------------------
    Τη σήμερον ημέρα όταν βρίσκεις μάστορα να έρθει μέσα στην εβδομάδα είναι καθαρά θαύμα ......

    Κάνεις πρώτα την προσευχή σου να παν όλα καλά,
    δεν του κάνεις παρατηρήσεις,
    τον έχεις στα όπα όπα,
    δεν μιλάς πολύ,
    δεν χώνεις τη μούρη σου εκεί που δουλεύει,
    ζητάς συγγνώμη χίλιες φορές γιατί έχει μαζέψει σκόνη το μηχάνημα και δεν το καθάρισες,
    δεν διαμαρτύρεσαι για την τιμή,
    τον κερνάς καφέ,
    ρωτάς πως πάει η δουλειά,
    ανοίγεις συζήτηση για τα πολιτικά και συμφωνείς με όσα σου πει,
    τι κάνουν τα παιδιά (αν είναι παντρεμένος)
    πως παν οι κατακτήσεις (αν είναι ελεύθερος)
    και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς για να έχεις σωστή έκβαση της υπόθεσης.
    -------------------------------
    Υ.Γ.
    Το μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας το άλλαξε (κάποιος άλλος) μετά από μήνες αναμονής. Δουλεύει κανονικά αλλά έχει μπλοκάρει ένα φωτάκι προειδοποιητικό ότι είναι ζεστό. Ξέρω ότι δεν θα έρθει να το φτιάξει ποτέ. Ευκαιρία να εξασκηθώ στην υπομονή.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειράζει που είναι περισσότερα τα μF στον νέο πυκνωτή;
    Ναι. Το μοτέρ τον χρησιμοποιεί όλη την ώρα που δουλεύει, όχι μόνο στην εκκίνηση. Βάλε έναν 3μF ο οποίος όμως είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί (αν ήσουν Αθήνα θα μπορούσα να σου πω πού να βρεις), αλλιώς υπάρχει η λύση να βάλεις έναν 3.15μF που βρίσκεται εύκολα ή δυο του 1.5μF παράλληλα (= 3μF) που βρίσκονται και αυτοί πολύ εύκολα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η λογική συνδέσεως των 3 χρωμάτων των καλωδίων αφού επάνω στον πυκνωτή δεν υπάρχουν κάποια ενδεικτικά στοιχεία (συν , πλην , ίσως γείωση) ώστε να μπορώ να κάνω και εγώ αυτή την αλλαγή άλλη φορά αν χρειαστεί;
    Οι πυκνωτές αυτοί έχουν δυο εναλλάξιμα άκρα, δεν έχουν πολικότητα (+, -, κ.λ.π.) ούτε και γείωση. Στον παλαιό πυκνωτή οι ακροδέκτες που είναι δίπλα - δίπλα είναι εσωτερικώς γεφυρωμένοι μεταξύ τους. Οπότε αν σε αυτούς έχεις δυο καλώδια, αυτά είναι ενωμένα μεταξύ τους και πατάνε στο ένα άκρο του πυκνωτή. Αν έχεις μόνο ένα καλώδιο εκεί μπορείς να το βάλεις σε όποιο από τα δυο βύσματα θέλεις. Το ίδιο ισχύει και για τον καινούριο πυκνωτή μόνο που σε αυτόν οι γεφυρωμένες επαφές είναι ακάλυπτες και φαίνονται και με το μάτι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορώ να μετρήσω έναν πυκνωτή αν είναι χαλασμένος;
    Με πολύμετρο που έχει δυνατότητα μέτρησης πυκνωτών ή με καπασιτόμετρο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως διάβασα εδώ ο πυκνωτής πρέπει να είναι όρθιος. Με τα ποδαράκια του προς τα κάτω μάλλον ε ; Γιατί αυτός είναι διαφορετικού σχήματος και μεγέθους και δεν έχει περιθώρια να σταθεί όρθιος. Άσε που τώρα είναι έτσι ελεύθερος απλά συνδεδεμένος με τα καλώδια του.
    Όχι. Αυτά που διάβασες είναι για πυκνωτές άλλου τύπου. Αυτοί που λέμε εδώ μπορούν να τοποθετηθούν σε οποιαδήποτε θέση. Εντάξει, χρειάζεται και μια στήριξη!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarospetses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μάτι της ηλεκτρικής κουζίνας το άλλαξε (κάποιος άλλος) μετά από μήνες αναμονής. Δουλεύει κανονικά αλλά έχει μπλοκάρει ένα φωτάκι προειδοποιητικό ότι είναι ζεστό. Ξέρω ότι δεν θα έρθει να το φτιάξει ποτέ. Ευκαιρία να εξασκηθώ στην υπομονή.
    Πιθανόν έχει συνδέσει λάθος τον θερμοστάτη του ματιού που είναι για να ελέγχει αυτό το λαμπάκι, ή το μάτι που σου έβαλε δεν είχε τέτοιο θερμοστάτη.

Παρόμοια Θέματα

  1. ανεμιστήρας οροφής
    από ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 19:42
  2. [Κλιματιστικό] Απεγκατάσταση κλιματιστικού;
    από Panoss στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 19:10
  3. [Φορητός Η/Υ] Sony vgn-cs21s, ανεμιστήρας. Το είδα και αυτό.
    από atsio στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 01:10
  4. [Ηχεία] Τι πυκνωτής σε supertweeter;
    από komhst στο forum Ηχεία & PC Ηχεία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 03:54
  5. Πώς αναγνωρίζεται ενας καμμένος Πυκνωτής;
    από x_yannis στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 13:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας