Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Αντικατάσταση μοτερ απο το παλιό ψυγείο Siemens σε καινούριο ψυγειοκατ Bosch γίνεται;

    Καλημέρα. Πήρα έναν ψυγειοκαταψύκτη Bosch και με ενοχλεί πολύ ο θόρυβος το ζουζούνισμα που κάνει το μοτερ. Το προηγούμενο ψυγείο μου το είχα 10 χρόνια, ένα μικρό siemens που έχει ενσωματωμένη κατάψυξη, αυτά τα φοιτητικά για να καταλάβετε. Το είχα δίπλα στο κρεβάτι απο όταν ήμουν φοιτητής και κοιμόμουν ήσυχα ακόμη και το βράδυ σε απόλυτη ησυχία. Μεχρι τώρα το είχα και πάλι δεν χάλασε, απλά είχα θέμα χώρου και πήρα έναν ψυγειοκαταψύκτη.
    Υπάρχει τρόπος αντικατάστασης του μοτερ απο κάποιον εξειδικευμένο τεχνικό εννοείται απο το siemens στο Bosch ή μήπως σκέφτομαι χαζομάρες;
    Συγνώμη αλλά θέλω να ελαττώσω τον θόρυβο και γι'αυτό άλλωστε πήρα και συμβατικό και όχι No Frost για να αποφύγω τον θόρυβο.
    Γνωρίζετε τι άλλο μπορώ να κάνω; Το έχω κάμποσο καιρό αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να το συνηθίσω.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Κανονικά ανάλογα το πόσα λίτρα μικτού χώρου έχει ένα ψυγείο , ο κατασκευαστής φοράει και την ανάλογη ιπποδύναμη μοτέρ και τα ονομάζουν π.χ. 1/3 του ίππου ή 1/6 του ίππου ...1/8 κτλ. (1 ίππος είναι περίπου 746W μοτέρ) .
    Οπότε βάζοντας από το μικρό (φοιτητικό ψυγείο) στο μεγάλο δεν θα επαρκεί η ιπποδύναμη του και ή δεν θα έχει καλή απόδοση ή θα δουλεύει συνεχώς για να καταφέρει στα όρια την ψύξη.
    Δεν είναι μόνο τα παραπάνω αλλά εκτός την ιπποδύναμη μπαίνουν και άλλα χαρακτηριστικά / με τι φρέον δουλεύει το ένα με το άλλο.

    Ο θόρυβος που κάνει το ψυγείο μήπως είναι από σφάλμα εκτός κατασκευαστή? π.χ. να ακουμπάνε πίσω στην πλάτη κάποια διασταυρούμενα σωληνάκια (στο πίσω μέρος του ψυγείου μια μαύρη με σωλήνες σεπαρντίνα) ή το μοτέρ παρόλο που από κατασκευής πατάει πάνω σε μια βάση με αποσβεστήρες θορύβου (λάστιχα τάπες) να ακουμπάει η βάση του μοτέρ στο πάτωμα και μεταδίδει θόρυβο?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Και πως μπορώ να δω τα χαρακτηριστικά του μοτερ; Εμφανισιακά και σε μέγεθος φαίνονται ίδια τα μοτερ. Εαν έκανα κάποια μετατροπή ή αντικατάσταση πόσο πιστεύεις θα μου κόστιζε μια τέτοια διαδικασία;
    Παρ'όλο που το καινούριο μου ψυγείο δεν είναι Νο Frost κάνει έναν συνεχόμενο ήχο σαν ηλεκτρονικό και ένα ζζζζζζζζ κάθε φορά που λειτουργεί το μοτερ. Το νιώθω να δουλεύει στο φουλ κάθε φορά που παίρνει μπρος. Δεν ακουμπάει κάπου το έλεγξα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Και πως μπορώ να δω τα χαρακτηριστικά του μοτερ; Εμφανισιακά και σε μέγεθος φαίνονται ίδια τα μοτερ.
    Και τα παρακάτω όλα ίδια είναι , στην όψη αλλά κοιτάζοντας την ιπποδύναμη ξεχωριστά το καθένα θα δεις ότι διαφέρουν
    http://giaples.gr/index.php?route=pr...ath=69_222_498

    π.χ. το παρακάτω μοτέρ στο ταμπελάκι του επάνω θα γράφει κάτι σαν EMT49HLP (Εξαιρώντας την μάρκα και τον τύπο του φρέον)
    http://giaples.gr/index.php?route=pr...product_id=221
    Το παραπάνω είναι 1/6 και δουλεύει με φρέον 134α (άλλα δουλεύουν με φρέον 600α κτλ )

    Εαν έκανα κάποια μετατροπή ή αντικατάσταση πόσο πιστεύεις θα μου κόστιζε μια τέτοια διαδικασία;
    Φαντάζομαι πολλά , αν σκεφτείς ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με εργασία πάνω σε 2 ψυγεία , δεν σε πολυσυμφέρει και έπειτα μπαίνεις σε μεγάλα ρίσκα.
    Αν είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα , κάνε μια ερώτηση για τον θόρυβο που σε ενοχλεί . (αν το έχουν έτσι από την κατασκευή και δεν επιδέχεται βελτίωση)

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Απ'ότι κατάλαβα είναι δύσκολο και κοστίζει πολύ. Μόνος μου μπορώ να κάνω κάτι να διορθώσω το θέμα της έντονης δόνησης του μοτέρ; Κάποια αλλαγή συμπιεστή, ίσως κάποιο λαδωματάκι; Ώρες ώρες τρίζει πολύ σαν να δονείται και κάνει ένα γκρρρρρρ συνεχόμενο όσο λειτουργεί το μοτερ. Μήπως κάποια ρύθμιση τα ποδαράκια να γέρνει μπροστά; πίσω; Η εταιρεία το θεωρεί φυσιολογικό. Πρέπει να το συνηθίσω λες ή υπάρχει κάποιος τρόπος να ελατώσω αυτή τη δόνηση;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Κοίτα αυτά τα μοτέρ στην πλειοψηφία είναι κατασκευασμένα ως "αθόρυβα " γιατί είναι ένας ηλεκτροκινητήρας με έμβολο και αυτό το εγκλωβίζουν μέσα σε ένα σιδερένιο περίβλημα αλλά με εσωτερικά ελατήρια (σούστες) για να μην μεταδίδονται οι κραδασμοί και θόρυβοι του ηλεκτρομοτέρ + εμβόλου στο σασί του μοτέρ και όχι μόνο αυτό αλλά προσθέτουν και εκτός σασί (στο σημείο που θα βιδωθεί στην βάση του ψυγείου) και λαστιχένιες τάπες για πιο καλή απομόνωση του θορύβου.
    Όμως όσο ανεβαίνουμε σε ιπποδύναμη αυτό γίνεται πρόβλημα , μπορεί ναι μεν να έχουμε σε όλα "αθόρυβα " μοτέρ αλλά στα μεγαλύτερα μοτέρ όσο και ναναι μεταδίδεται και "βόμβος" (άλλο ο θόρυβος άλλος ο βόμβος) βόμβος που μπορεί να προέρχεται από δονήσεις του σασί του μοτέρ . (αν ακουμπήσεις το μοτέρ του φοιτητικού ψυγείου σου την ώρα που δουλεύει θα δεις ότι μετά βίας θα καταλάβεις ότι δονείται. ενώ στο μεγάλο ψυγείο/ μοτέρ ή δόνηση αυτή γίνεται πιο αισθητή) αυτή η δόνηση / βόμβος μεταδίδεται και στα σωληνάκια που φεύγουν από το μοτέρ προς το ψυκτικό κύκλωμα και ανάλογα και τις σωληνώσεις και του τρόπου κατασκευής του πλαισίου του ψυγείου μεταδίδεται συνολικά ένας συνολικός "βόμβος " που γίνεται αντιληπτός και ενοχλητικός .

    Μπορεί να έχεις θόρυβο περισσότερο όταν ξεκινά το μοτέρ και εξαλείφεται σταδιακά (είναι φυσιολογικό)
    Βόμβοι, γουργουρίσματα και βουητά προέρχονται από το ψυκτικό υγρό που κυκλοφορεί μέσα στους σωλήνες. (φυσιολογικό ανάλογα και τον κατασκευαστή )

    Η μόνη λύση είναι το παρακάτω ( με τη υγειά της της ξευτελισμένης Bosch)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Ναύπακτος
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Επιστρέφω ξανά στο θέμα. Εφόσον λοιπόν δεν γίνεται αλλαγή μοτερ.
    Το ψυγείο γενικά δεν κάνει θόρυβο αλλά πιο πολύ με ενοχλεί ένας συνεχόμενος σαν ηλεκτρονικός ήχος κάθε φορά που λειτουργεί το μοτερ. Εσείς οι τεχνικοί πείτε μου τι μπορεί να είναι; Ένα μπιιιιιιιιιιπ συνεχόμενο. Το περίεργο είναι ότι όταν είμαι δίπλα δεν ακούγεται αλλά όσο απομακρύνομαι ακούγεται.

    Και συμβαλίνει το αντίθετο, όταν λειτουργει το μοτερ στην αρχή που ξεκινάει κάνει λίγο θορυβο και όσο περνάει η ώρα δυναμώνει, λίγο πριν σταματήσει το μοτέρ ακούγεται πάρα πολύ.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] Ψυγείο Bosch KGU40123
    από ili17 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 23:50
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-14, 00:19
  3. Λάστιχο πόρτας σε παλιό ψυγείο.
    από yiorta στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-14, 08:08
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-13, 09:40
  5. [Bosch] Ψυγείο Bosch Duo System
    από luna στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 14:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας