Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή Διακόπτης αφής εστιών

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

    Πριν λίγο καιρό, με πήρε τηλέφωνο ο αδερφός μου και μου ζήτησε (επειδή είμαι μηχανολόγος πιάνουν τα χέρια μου) να δω τις εστίες καθώς δεν άναβε η εξωτερική αντίσταση στην διπλή εστία. Καθώς δεν είχα ξανά ανοίξει εστίες, δεν είχα ιδέα τι θα συναντήσω. Αλλά λέω τι έχω να χάσω. Μην τα πολυλογώ οπλισμένος με ένα πολύμετρο ανοίγω τις εστίες. Μετά από κάμποση ώρα και πολλές μετρήσεις, διαπιστώνω πως ο διακόπτης αφής ενώ είχε 220 στην είσοδό του, δεν τα έβγαζα ποτέ ως έξοδο στην αντίσταση για να δουλέψει.
    Ψάχνοντας στο internet βρήκα τον διακόπτη αφής, αλλά η τιμή του ήταν απαγορευτική για τον αδερφό μου. Οπότε και με δεδομένο πως δεν δούλευε ποτέ την εσωτερική εστία μόνο, γεφύρωσα την εσωτερική με την εξωτερική αντίσταση ώστε να δουλεύει όλο το μάτι.
    Τον διακόπτη τον κράτησα, γιατί δεν έχω μάθει να τα παρατάω εύκολα. Μπαίνοντας στο site σας και βλέποντας σας να παλεύετε με πλακέτες, πήρα θάρος να τον ανοίξω και να δω ΑΝ υπήρχε περίπτωση να ήταν κάτι απλό. Όπως καμιά ψυχρή κόλληση. Και απ' ότι φαίνεται υπάρχει τουλάχιστον μία τέτοια, στο ρελέ που δίνει στην αντίσταση. Έχω ήδη προμηθευτεί κολλητήρι και εξασκούμε για να εξηγήσω το όνειρο στην κόλληση.
    Αλλά δεν θυμαμαι με σιγουριά πως συνδεόταν ο διακόπτης. Έχει αριθμημένες επαφές 1, 4α και 4. Και μάλιστα στο 4 έχει 2 ακροδέκτες. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, 1 πήγαινε ο ουδέτερος (τον χρειάζεται και αυτόν για τα λαμπάκια και τα ηλεκτρονικά) στο 4α συνδεόταν η έξοδος για την εξωτερική αντίσταση και από το 4 ερχόταν η φάση από τον διακόπτη του ματιού και μετά πήγαινε στο μάτι για να δώσει την εσωτερική αντίσταση.

    Μια πρόχειρη ματιά στο internet δεν με βοήθησε. Αν ξέρει κάποιος να μου το επιβεβαιώσει θα ήμουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ.

    Βάζω και φωτογραφίες για να δείτε την ψυχρή κόλληση και τον διακόπτη.

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    περνα μια τις κολλησεις. και μετα κοιτα αν δουλευει κανονικα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tdf Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αλλά δεν θυμαμαι με σιγουριά πως συνδεόταν ο διακόπτης. Έχει αριθμημένες επαφές 1, 4α και 4. Και μάλιστα στο 4 έχει 2 ακροδέκτες. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, 1 πήγαινε ο ουδέτερος (τον χρειάζεται και αυτόν για τα λαμπάκια και τα ηλεκτρονικά) στο 4α συνδεόταν η έξοδος για την εξωτερική αντίσταση και από το 4 ερχόταν η φάση από τον διακόπτη του ματιού και μετά πήγαινε στο μάτι για να δώσει την εσωτερική αντίσταση.


    Η σκέψη σου ταιριάζει για τη σύνδεση αλλά πιο καλά να σιγουρευτούμε
    Ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία να φαίνεται το μέρος της πλακέτας με τους διαδρόμους και βάλε βελάκι που είναι τα 4 άκρα του ρελέ


    edit
    Ρελέ είναι το μαύρο τετράγωνο εξάρτημα
    Αν μπορέσεις και βρεις ρελέ στα ίδια βολτ και αμπέρ ακόμη πιο καλά αλλιώς θέλει πολύ καλό καθάρισμα το πόδι του ρελέ στην κρύα κόλληση πριν το κολλήσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diony : 01-02-15 στις 02:17
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ΣΙΣΚΟΣ
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΣΙΣΚΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπε και ο diony πέρασε με κόλληση όλες τις επαφές και επισκεύασε και την κυκλωμένη επαφή του ρελέ ,αν δεν έχει πρόβλημα το ρελέ θα λειτουργήσει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Η συγκεκριμενη κολληση, καλο θα ειναι να ενισχυθει με ενα κομματακι συρμα τυλιγμενο γυρω αππο τον ακροδεκτη του ρελε πριν γινει η νεα κολληση.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις - βοήθεια.
    ΣΙΣΚΟ, nyannaco αυτή είναι η κόλληση που και εγώ είχα ήδη εντοπίσει. Θα την καθαρίσω και θα προσπαθήσω να την ξανακολλήσω. Για το σύρμα δεν το είχα σκεφτεί καλή ιδέα μου φαίνεται.
    Σε πρώτη φάση δεν σκέφτομαι να αλλάξω όλο το ρελέ. Απ' ότι θυμάμαι το πλήκτρο και το λαμπάκι του διακόπτη λειτουργούσαν κανονικά, αλλά η αντίσταση δεν άναβε. Η κόλληση αυτή είναι αν δεν κάνω λάθος, η είσοδος της φάσης στο ρελέ. Οπότε ποτέ δεν έβγαζε έξοδο.
    Diony με πρώτη ευκαιρία θα βγάλω την φωτό της πλακέτας και θα την ανεβάσω.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μάλιστα ... στην επόμενη ζωή θα αγοράσω πολλούς πυκνωτές και μερικά ρελέ και θα λύσω το οικονομικό πρόβλημα
    http://kinseher-shop.de/Ersatzteile/...5-Siemens.html
    Μόνο 130 ευρώπουλα "τρέξτε προλάβετε μοναδική ευκαιρία και μόνο για λίγες μέρες"

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Πέτρο, το ξέρω πως υπάρχει το ανταλλακτικό. Αλλά η τιμή του είναι αισχρή. Το λιγότερο. Δεν μπορώ να αντιληφθώ τι μπορεί να δικαιολογεί μία τέτοια τιμή. Για την ιστορία, μόλις είπα στην νύφη μου πως μπορεί να φτιάξω τελικά τον διακόπτη η αντίδρασή της ήταν "Γιατιιιιιί; Μια χαρά με βολεύει τώρα. Γιατί να την χαλάσουμε;"

    Diony οι φωτογραφίες που ζήτησες, μπας και μπορέσουμε να επιβεβαιώσουμε την συνδεσμολογία.




    Οι αρίθμηση των ακροδεκτών φαίνεται πάνω στην πλακέτα.



    Στην ακριβώς από πάνω φωτό, οι ακροδέκτες είναι (από αριστερά προς τα δεξιά) 4 (διπλός), 4α, 1.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  9. #9
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Τώρα φαίνεται. Στα 1 και 4 δέχεται 230V και το 4a είναι η έξοδος (που ενώνεται με το 4).

    Δηλαδή είναι: 1) ουδέτερος, 4) φάση, και 4a) έξοδος φάσης.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Είναι τόσο σαφές ε; Δεν μου το εξηγείς λιγάκι να το καταλάβω πως φαίνεται; Μ' αρέσει να καταλαβαίνω και τα πράγματα. Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κινητό Τηλέφωνο] Πένα αφής - Stylus pen για κινητά αφής.
    από stefanosST στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-19, 11:56
  2. Ηλεκτρική Σκούπα MIELE S 711 Χαλασμένος Διακόπτης
    από liontas στο forum Σκούπες & Σκουπάκια
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 12:47
  3. [Κινητό Τηλέφωνο] Αισθητήρας αφής LG L3 E400
    από bobo1704 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 20:06
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-11, 07:08
  5. Πρόβλημα αφής σε οθόνη samsung s5230 star
    από orca στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-10, 21:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας