Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Πρόβλημα με δέκτη Technics ST-GT650 (ξεκλειδώνει)

    Γειά σας!
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα ενός δέκτη που έχω. Συγκεκριμένα (εαν βοηθάει σε κάτι) ο δέκτης είναι ένας Technics ST-GT650. Το πρόβλημα τώρα. Το PLL του δέκτη φαίνεται να ξεκλειδώνει συνεχώς (αυτό φαίνεται και από την ένδειξη του stereo που αναβοσβήνει αναλόγως τη μουσική). Σε χαμηλή ένταση (πολύ χαμηλή όμως) δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα.
    Κάποιος μου είπε να κοιτάξω το PLL και κάποια φίλτρα και πως το πρόβλημα οφείλεται στην παλαιότητα του μηχανήματος. Πολύ ωραία μέχρι εδώ! Τώρα, εγώ τι πρέπει να κάνω; Πως μπορώ να τα δω;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας!
    Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με ένα πρόβλημα ενός δέκτη που έχω. Συγκεκριμένα (εαν βοηθάει σε κάτι) ο δέκτης είναι ένας Technics ST-GT650. Το πρόβλημα τώρα. Το PLL του δέκτη φαίνεται να ξεκλειδώνει συνεχώς (αυτό φαίνεται και από την ένδειξη του stereo που αναβοσβήνει αναλόγως τη μουσική). Σε χαμηλή ένταση (πολύ χαμηλή όμως) δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα.
    Κάποιος μου είπε να κοιτάξω το PLL και κάποια φίλτρα και πως το πρόβλημα οφείλεται στην παλαιότητα του μηχανήματος. Πολύ ωραία μέχρι εδώ! Τώρα, εγώ τι πρέπει να κάνω; Πως μπορώ να τα δω;
    Καλώς ήρθες.
    Θα μπορούσες να διευκρινίσεις τι εννοείς με το '' χαμηλή ένταση''. Εννοείς όταν έχεις συντονίσει σταθμό με χαμηλή στάθμη σήματος RF (λήψης), ή κάτι άλλο ;
    Το πρόβλημα (αν κατάλαβα καλά ) είναι ότι αναβοσβήνει το stereo, ενώ η λήψη του προγράμματος του σταθμού συνεχίζει κανονικά, σωστά ;

    Έχεις σωστή λήψη σταθμών (ικανοποιητική στάθμη σήματος) στην περιοχή σου ,ή είναι ''δύσκολη περιοχή'' ως προς στην λήψη ;
    Η κεραία σου είναι σωστή για την περιοχή σου;

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Το σήμα RF στην περιοχή μου είναι πολύ δυνατό σε όλους (φαίνεται και στη στάθμη του δέκτη). Χαμηλή ένταση εννοώ πως αν ο σταθμός παίζει με χαμηλή ένταση στη μουσική του (όχι το σήμα του). Ναι, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, αναβοσβήνει το stereo μαζί με το quartz lock (γι' αυτό λέω πως ξεκλειδώνει) και παρουσιάζεται σε όλους τους σταθμούς.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα αρχικά να ελέγξεις τα εξής:

    α) τυχών πρόβλημα σε κάποια/ες τάση/εις τροφοδοσίας (πιθανών από γήρανση εξαρτημάτων κ.λ.π.),

    β) μπορεί απλά να χρειάζεται να γίνει ένας επανέλεγχος - ρύθμιση της συχνότητας 19KHz (FM MPX VCO), λόγω πιθανής φθοράς -αλλοίωσης στο τρίμερ ρύθμισης της συχνότητας ,

    γ) τυχών πρόβλημα σε εξάρτημα/ματα που έχουν σχέση με το κύκλωμα FM MPX .

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Έχω πειράξει τα τριμεράκια στην βαθμίδα MPX αλλά δεν είδα να διορθώνεται κάτι.

    Κάτι που πρόσεξα τώρα. Το ραδιόφωνο κλειδώνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (αναβοσβήνοντας) και στα 50 KHz πιό πάνω απο την κύρια συχνότητα (π.χ. 98,00 και 98,05), ενώ πιό κάτω όχι. Απο αυτό σκέφτηκα μήπως έχει ολισθήσει ο δέκτης και όταν είναι π.χ. στο 98,00 στην πραγματικότητα συντονίζει κάπου στο 98,02 - 98,03 ;

    Και κάτι ακόμα. Το έχω δοκιμάσει σε πολλούς σταθμούς και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στην βαθμίδα FM MPX . Πολύ πιθανών έχουν πειραχτεί ρυθμίσεις (ή υπάρχει βλάβη) και σε άλλες βαθμίδες.

    Τα ρυθμιστικά ,(τριμερ κ.λ.π.) που υπάρχουν σε ένα δέκτη, στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν ρυθμίζονται σωστά, χωρίς την χρήση κατάλληλων εργαλείων- οργάνων (όπως γεννήτρια, παλμογράφος, πολύμετρο κ.ο.κ), για αυτό και δεν πρέπει να πειράζονται κουτουρού .
    Αν δεν διαθέτεις τα κατάλληλα εργαλεία - όργανα , θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον σχετικό τεχνικό.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ το δικό μου σε γνωστό τεχνικό και αναμένω εδώ και μήνες την αποκατάσταση της βλάβης. Απο όσο έψαξα είναι δύσκολο θέμα και όταν το κάνει κάνει και κοψίματα στον ήχο πράγμα πολύ ενοχλητικό. Περιμένω νέα από τον τεχνικό και ελπίζω να διορθωθεί...
    Εσείς έχετε κανένα νέο???

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    παιδια η λυση ειναι αντικατασταση. πλεον τα αναλογικα ντεκ ειναι αρκετα φτηνα.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Απο την στιγμη που πειραξες τριμερακια χωρις οργανα οι ελπιδες σου ειναι μαλλον μηδενικες το συγκεκριμενο μηχανημα εχει απλα μια ρυθμιση η οποια τσουλαει και θελει διορθωση δυστυχως ανα τακτα χρονικα διαστηματα τυπου 5ενταετιας και ειναι απο σχεδιαστικο λαθος οι ανοχες που εδωσαν εκει ειναι μαλλον οριακες
    Σαφως αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να εχει και καποια θεματα σε πυκνωτες

    Μονο ενας ανθρωπος μπορει να στο μαζεψει αυτη την στιγμη στην Αθηνα ( διαθετει αναλογο εξοπλισμο να το συντονισει σωστα )
    Σουλης Παπαναστασιου 2102926139
    Οπου θα πας εκει και θα ριξεις και τα μουτρα σου λεγωντας την αληθεια οτι το σκαλισες ...
    Γενικα ειναι απο τα πολυ καλα tuner οχι τοσο στο θεμα RF αλλα στο audio ειναι απο ηχο απο τα πολυ καλυτερα που εχω ακουσει και σαφως αξιζει και να το κρατησεις και να το φιαξεις ...

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Σάκη Ευχαριστώ πολύ !
    Το tuner είναι πολύ σταθερό και κλειδώνει άριστα !
    Και πάλι χίλια ευχαριστώ ...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης Δορυφορικός] Πρόβλημα σε δορυφορικό δέκτη μετά από αναβάθμιση
    από performer στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-14, 18:03
  2. [Δέκτης MPEG4] Πρόβλημα με ψηφιακό δέκτη turbo-x HD-1000
    από nickbaz στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 20:37
  3. Πρόβλημα με δέκτη Rotel RT-970BX
    από st@r στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 17:16
  4. Πρόβλημα Δορυφορικού δέκτη
    από Skontos στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-10, 20:12
  5. Πρόβλημα με δέκτη audioline
    από aser στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-07, 10:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας