Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Προβλημα με συντηρηση ψυγειου liebherr 4003

    Kαλησπερα σας,οπως αναφερω και στο τιτλο εχω προβλημα με τη ψυξη στη συντηρηση του ψυγειου μου(μοντελο 4003 της liebherr).Διαβασα προσεκτικα ολα τα παρομοια θεματα που δεν ειναι και λιγα για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη. Ολα ξεκινησαν ανακαλυπτωντας φυσικα οτι η συντηρηση ειχε ανεπαρκη ψυξη.

    Πρωτη κινηση να το ανοιξω και να το κλεισω....ματαιο ομως μιας και ο συμπιεστης δεν φαινοταν να ηταν σε λειτουργεια.
    Δευτερη κινηση το εβγαλα απο την πριζα και το ξανα εβαλα...ο συμπιεστης πηρε μπροστα δουλεψε για λιγο και σταματησε μετα απο λιγα λεπτα.Ανοιγοντας την πορτα διαπιστωσα στην πλατη του ψυγειου ενα φιλμ παγου.

    Απο οτι διαβασα και σε αλλα θεματα παραπανω και αυτο που μπορουσα να κανω ηταν να ελεξω τα λαστιχα στην πορτα της συντηρησης. Ετσι εβαλα ενα φακο μεσα και παρατηρησα περιμετρικα τα λαστιχα.. σε καποιο σημειο ειδα φως....και θεωρω πλεον οτι εχω απολειεσ απο εκει....

    1)θα ηθελα να μαθω εαν ηταν σωστος ο ελεγχος που εκανα για τα λαστιχα

    2)εαν οντως εχω απολεια απο κει ειναι λογικο να πιανει παγο στη πλατη???

    3) τι σταματαει το συμπιεστη οταν πιασει παγο???

    4) υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θερμοστατης και αν ναι πως μπορω να τον μετρησω με πολυμετρο για να δω οτι ειναι οκ??

    5) υπαρχει περιπτωση απολειας ψυκτικου υγρου ?? αν ναι...πως μπορω να το διαπιστωσω...γνωριζει κανεις τυπο και ποσοτητα ???

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    116

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι ειδικός στα ψυγεία μπορώ να σου πώ ότι
    1)Ο έλενχος που έκανες στο 'λαστιχο' του ψυγείου σου είναι σωστός
    2)Εάν έχεις απώλεια από εκεί δέν νομίζω ότι είναι σωστό να πιάνει πάγο στην πλάτη
    3)Τον συμπιεστή τον σταματάει ο αυτόματος(θερμοστάτης)
    4)Ο θερμοστάτης ξεκινάει και σταματάει το μοτέρ
    Υπάρχει περίπτωση μετά από πολύ μεγάλη χρήση η ακόμα και μεγάλο σταμάτημα του ψυγείου να μήν σταματάει καθόλου το μοτέρ η ακόμα και να μήν ξεκινάει
    5)Υπάρχει περίπτωση απώλειας του ψυκτικού υγρού εάν κάποια σωλήνα έχει για κάποιο τρόπο τρυπήσει(ίσως και σαπίσει)

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Δευτερη κινηση το εβγαλα απο την πριζα και το ξανα εβαλα...ο συμπιεστης πηρε μπροστα δουλεψε για λιγο και σταματησε μετα απο λιγα λεπτα.
    Με τι θερμοκρασία στον θάλαμο σταμάτησε ? αν δεν πρόλαβε να πιάσει την κατάλληλη ψύξη ώστε να κόψει από θερμοστάτη , τότε μπορεί να έχει τα γνωστά προβλήματα των παρακάτω θυμάτων (φούσκωμα της πλάτης από διαρροή κτλ ) (διάβασε αξιολογήσεις χρηστών)
    http://www.skroutz.gr/s/40263/Liebherr-CNesf-4003.html

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Nikos Anagnostou
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα σας,οπως αναφερω και στο τιτλο εχω προβλημα με τη ψυξη στη συντηρηση του ψυγειου μου(μοντελο 4003 της liebherr).Διαβασα προσεκτικα ολα τα παρομοια θεματα που δεν ειναι και λιγα για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη. Ολα ξεκινησαν ανακαλυπτωντας φυσικα οτι η συντηρηση ειχε ανεπαρκη ψυξη.

    Πρωτη κινηση να το ανοιξω και να το κλεισω....ματαιο ομως μιας και ο συμπιεστης δεν φαινοταν να ηταν σε λειτουργεια.
    Δευτερη κινηση το εβγαλα απο την πριζα και το ξανα εβαλα...ο συμπιεστης πηρε μπροστα δουλεψε για λιγο και σταματησε μετα απο λιγα λεπτα.Ανοιγοντας την πορτα διαπιστωσα στην πλατη του ψυγειου ενα φιλμ παγου.

    Απο οτι διαβασα και σε αλλα θεματα παραπανω και αυτο που μπορουσα να κανω ηταν να ελεξω τα λαστιχα στην πορτα της συντηρησης. Ετσι εβαλα ενα φακο μεσα και παρατηρησα περιμετρικα τα λαστιχα.. σε καποιο σημειο ειδα φως....και θεωρω πλεον οτι εχω απολειεσ απο εκει....

    1)θα ηθελα να μαθω εαν ηταν σωστος ο ελεγχος που εκανα για τα λαστιχα

    2)εαν οντως εχω απολεια απο κει ειναι λογικο να πιανει παγο στη πλατη???

    3) τι σταματαει το συμπιεστη οταν πιασει παγο???

    4) υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θερμοστατης και αν ναι πως μπορω να τον μετρησω με πολυμετρο για να δω οτι ειναι οκ??

    5) υπαρχει περιπτωση απολειας ψυκτικου υγρου ?? αν ναι...πως μπορω να το διαπιστωσω...γνωριζει κανεις τυπο και ποσοτητα ???
    Καταρχην δεν εχεις μια φωτο του ψυγειου να δουμε ποιο καλλα τι γινεται και τι ενοεις.Μου ειχε τυχη ψυγειο λιπχιερ με πλακετα ομως ηλεκτρονικο δηλαδη να εχει προβλημα οπως εσενα να πιανει παγο η συντηρηση και να φταιει ο σενσορας της συντηρησης.Δωσε καμια φωτο να βγαλουμε συμπερασμα τι ενοεις.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα σας,οπως αναφερω και στο τιτλο εχω προβλημα με τη ψυξη στη συντηρηση του ψυγειου μου(μοντελο 4003 της liebherr).Διαβασα προσεκτικα ολα τα παρομοια θεματα που δεν ειναι και λιγα για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν εβγαλα καμια ακρη. Ολα ξεκινησαν ανακαλυπτωντας φυσικα οτι η συντηρηση ειχε ανεπαρκη ψυξη.

    Πρωτη κινηση να το ανοιξω και να το κλεισω....ματαιο ομως μιας και ο συμπιεστης δεν φαινοταν να ηταν σε λειτουργεια.
    Δευτερη κινηση το εβγαλα απο την πριζα και το ξανα εβαλα...ο συμπιεστης πηρε μπροστα δουλεψε για λιγο και σταματησε μετα απο λιγα λεπτα.Ανοιγοντας την πορτα διαπιστωσα στην πλατη του ψυγειου ενα φιλμ παγου.

    Απο οτι διαβασα και σε αλλα θεματα παραπανω και αυτο που μπορουσα να κανω ηταν να ελεξω τα λαστιχα στην πορτα της συντηρησης. Ετσι εβαλα ενα φακο μεσα και παρατηρησα περιμετρικα τα λαστιχα.. σε καποιο σημειο ειδα φως....και θεωρω πλεον οτι εχω απολειεσ απο εκει....

    1)θα ηθελα να μαθω εαν ηταν σωστος ο ελεγχος που εκανα για τα λαστιχα

    2)εαν οντως εχω απολεια απο κει ειναι λογικο να πιανει παγο στη πλατη???

    3) τι σταματαει το συμπιεστη οταν πιασει παγο???

    4) υπαρχει περιπτωση να φταιει ο θερμοστατης και αν ναι πως μπορω να τον μετρησω με πολυμετρο για να δω οτι ειναι οκ??

    5) υπαρχει περιπτωση απολειας ψυκτικου υγρου ?? αν ναι...πως μπορω να το διαπιστωσω...γνωριζει κανεις τυπο και ποσοτητα ???
    Κάνε μια 24ωρη απόψυξη. Έλεγξε την πλάτη αν έχει φούσκωμα είτε με το χέρι πατώντας την είτε με το ράφι της συντήρησης για να δεις καμπύλη στην πλάτη. Αν δείς φούσκωμα κάλεσε την εταιρεία. Συνήθως κάνουν αντικατάσταση με οικονομική συμμετοχή δική σου.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Κυριοι σας ευχαριστω ολους για τον ενδιαφερον σας.

    Ας τα παρουμε τα πραγματα ομως απο την αρχη..

    Στο ψυγειο εχει γινει 24ωρη αποψυξη.Επειτα το εβαλα στη πριζα και ο συμπιεστης αρχισε να λειτουργει..Στο χωρο της καταψυξης η θερμοκρασια ηταν στα επιθυμητα επιπεδα...και μεχρι εδω ολα καλα...στο χωρο της συντηρησης ομως και ειδικα στη πλατη εμφανιστηκε ενα στρωμα παγου,,να σημειωσω οτι δεν εχω εντωπισει διαρροη ψυκτικου η σκασμενη πλατη η καποιες ανωμαλιες που αναφερουν οι περισσοτεροι....και αυτοματως παυει να λειτουργει ο συμπιεστης...

    Γιατι ομως να μου δημιουργει παγο????

    Απο τη στιγμη ομως που δημιουργει παγο ο θερμοστατης πιστευω οτι λειτουργει σωστα και κοβει το συμπιεστη αφενως για να τον προφυλλαξει και αυτον αλλα και το κυκλωμα...

    θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο για να εχετε μια καλυτερη εικονα....

    οσο αναφορα για την εταιρια δυστυχως ολες οι καταγγελιες και τα παραπονα δεν ειναι αδικα καθως ολα τα παραπανω ισχυουν!!!!!!!!! οπως ανεφερε και πιο πανω ο Πετρος.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Είδες την πλάτη αν έχει φούσκωμα; ο έλεγχος αυτός πρέπει να γίνει αμέσως μετά την 24ωρη απόψυξη και πριν μπει στην πριζα. Επίσης το ψυγείο αυτό δεν έχει θερμοστάτη. Έχει 2 σένσορες στην συντήρηση και πλακέτα

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Σάκη στο προφίλ σου λέει τεχνικός. Τι τεχνικός αν επιτρέπεται;

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Κωστα εχεις δικιο τους βρηκα τους σενσορες...Η πλακα ειναι οτι ο τεχνικος απο την εταιρια φαγωθηκε να μου αλλαξει το θερμοστατη.....

    Καλα ειδες Κωστα ειμαι τεχνικος...επισκευαζω αλυσοπριονα.θαμνοκοπτικα.χλοοκοπτικα και πολλα αλλα εργαλεια και μηχανηματα...

    Εαν μπορω να βοηθησω σε κατι...χαρα μου.....

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.313

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα εχεις δικιο τους βρηκα τους σενσορες...Η πλακα ειναι οτι ο τεχνικος απο την εταιρια φαγωθηκε να μου αλλαξει το θερμοστατη.....
    Την πλακέτα θέλεις να πεις (βλέπε #7) . Σου είπε τίποτα για το ενδεχόμενο "κακής ψύξης " ή φουσκωμένης πλάτης?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Liebherr] προβλημα ψυξης σε Liebherr 4003
    από tsiki76 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-22, 10:22
  2. Συντηρηση ψυγειου CANDY CFD 330
    από teo24 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-13, 08:14
  3. [Indesit] σταζει νερο μεσα στη συντηρηση του ψυγειου
    από μανοςκρητη στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 19:03
  4. [Άλλη] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΨΥΓΕΙΟΥ
    από 234 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 09:12
  5. προβλημα με ψυγειοκαταψυκτη Liebherr
    από jimakosb στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 10:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας