Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46
  1. #1
    Το avatar του χρήστη liza_rd
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λίζα
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Syncmaster T220 - βοήθεια για επιδιόρθωση

    Καλησπέρα, έχω αυτή την οθόνη εδώ και 4-5 χρόνια.

    Αυτό που κάνει ξαφνικά είναι να μπαίνει σε stand-by mode, δηλαδή ανοίγει για 2-3 sec και μετά σβήνει. Με ενα γρηγορο search βρηκα παρομοια προβληματα με το συγκεκριμενο monitor και οδηγίες για επιδιόρθωση
    http://www.michaelli...monitor-repair/

    με την αντιπροσωπεία της samsung δεν βγάζω άκρη, βρίσκεται στο Κρυονέρι και σκέφτομαι οτι θα κοστίσουν και τα μεταφορικά (είναι εκτός εγγύησης).
    Να δοκιμάσω να την επιδιορθώσω μόνη μου, βήμα-βήμα με τον παραπάνω οδηγό ή με κανενα video? Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι σχετικό...
    Ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα capacitors που δείχνει το link?
    Αν το παραπάνω είναι αρκετά επίφοβο μήπως έχει να προτείνει κανείς service οθονών υπολογιστών κοντά στο κέντρο - εξάρχεια? (το πλαίσιο δεν αναλαμβάνει τόσο παλιά μοντέλα btw)

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liza_rd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έχω αυτή την οθόνη εδώ και 4-5 χρόνια.

    Αυτό που κάνει ξαφνικά είναι να μπαίνει σε stand-by mode, δηλαδή ανοίγει για 2-3 sec και μετά σβήνει. Με ενα γρηγορο search βρηκα παρομοια προβληματα με το συγκεκριμενο monitor και οδηγίες για επιδιόρθωση
    http://www.michaelli...monitor-repair/

    με την αντιπροσωπεία της samsung δεν βγάζω άκρη, βρίσκεται στο Κρυονέρι και σκέφτομαι οτι θα κοστίσουν και τα μεταφορικά (είναι εκτός εγγύησης).
    Να δοκιμάσω να την επιδιορθώσω μόνη μου, βήμα-βήμα με τον παραπάνω οδηγό ή με κανενα video? Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι σχετικό...
    Ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα capacitors που δείχνει το link?
    Αν το παραπάνω είναι αρκετά επίφοβο μήπως έχει να προτείνει κανείς service οθονών υπολογιστών κοντά στο κέντρο - εξάρχεια? (το πλαίσιο δεν αναλαμβάνει τόσο παλιά μοντέλα btw)

    Ευχαριστώ
    Αυτό το πρόβλημα άνετα παραπέμπει σε πρόβλημα εσωτερικό στην πλακέτα τροφοδοσίας. Αλλά για να μπορέσει να γίνει τουλάχιστον ο απαραίτητος έλεγχος πρέπει να ¨¨σκαρφαλώσε騨 σε πάγκο. Εχεις γνώσεις πάνω σε τεχνικά ηλεκτρονικά να το πάμε βήμα βήμα??

  3. #3
    Το avatar του χρήστη liza_rd
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λίζα
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι σχετικό, απλά σήμερα ψάχνοντας είδα διάφορα tutorials για αλλαγή πυκνωτή - πώς αναγνωριζεις τον χαλασμενο κ πώς περνας τον καινουριο. Προς το παρόν έχω μόνο κατσαβίδια, μου λείπουν απ' ότι καταλαβαίνω ένας πυκνωτής (αν είναι εκεί το πρόβλημα), ένα κολλητήρι και καλάι τα οποία σκόπευα να τα πάρω αύριο αλλά λόγω αργίας θα τα πάρω μεθαύριο.
    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν? Να την ανοίξω πχ για να εντοπίσω το πρόβλημα?

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liza_rd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι σχετικό, απλά σήμερα ψάχνοντας είδα διάφορα tutorials για αλλαγή πυκνωτή - πώς αναγνωριζεις τον χαλασμενο κ πώς περνας τον καινουριο. Προς το παρόν έχω μόνο κατσαβίδια, μου λείπουν απ' ότι καταλαβαίνω ένας πυκνωτής (αν είναι εκεί το πρόβλημα), ένα κολλητήρι και καλάι τα οποία σκόπευα να τα πάρω αύριο αλλά λόγω αργίας θα τα πάρω μεθαύριο.
    Μπορώ να κάνω κάτι άλλο προς το παρόν? Να την ανοίξω πχ για να εντοπίσω το πρόβλημα?
    Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις λοιπόν αφού αποφάσισες να ασχοληθείς είναι να αφαιρέσεις το πίσω καπάκι του μόνιτορ και να τραβήξεις μερικές καθαρές φωτογραφίες από την πλακέτα τροφοδοσίας για να δούμε τι υπάρχει εκεί.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Παντως νομιζω οτι η αφαιρεση του καπακιου ειναι απο τα δυσκολοτερα μερη της διαδικασιας.Ανετα τρως τα χερια σου βγαζοντας το καπακι.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jakektm (06-01-15)

  7. #6
    Το avatar του χρήστη liza_rd
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λίζα
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    αυτο το μαυρο Τ στο κατω μερος δε βγαινει με τιποτα ενω το εχω ξεβιδωσει

    να δοκιμασω να το ανοιξω λιγο λιγο απο τις ακρες οπως αυτος στο video ή θα κανω ζημια?
    https://www.youtube.com/watch?v=zx2heoq5E6M
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

  9. #8
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.688

    Προεπιλογή

    Καλυτερα κρατα με το ενα χερι το μονιτορ και με το αλλο τραβα το Τ που λες μια απο δεξια μια απο αριστερα..Θελει αρκετη δυναμη.Αν μπορεις να βαλεις καποιον να κραταει με δυο χερια το μονιτορ ωστε εσυ να εχεις ελευθερα τα δικα σου για να βαλεις περισσοτερη δυναμη θα ειναι ποιο ευκολο.
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #9
    Το avatar του χρήστη liza_rd
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λίζα
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα μαλλον παραιτουμαι του εγχειρηματος γιατι αν το ζορισω λιγο ακομη θα το σπασω
    αυτο το μαυρο Τ εχει 2 μερη, το κατω ειναι βιδωμενο σε ενα σιδερο, το πανω μπορω να το σηκωσω λιγο αλλα δεν δειχνει πουθενα προς ποια κατευθυνση το τραβας κ δε βγαινει με τπτ
    υπαρχει αλλος τροπος? θα μπορουσα να πιεσω το γυαλι απο μπροστα ωστε να βγει η κορνιζα αλλα φοβαμαι μην κανω καμια ζημια κ εκει..
    αν εχετε να μου προτεινετε αλλη λυση ή εστω καποιον που μπορει να το αναλαβει κοντα στο κεντρο θα ημουν υποχρεη

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    756

    Προεπιλογή

    Γεια στην παρέα και από μένα
    Λίζα νομίζω ότι μετά από τον ενθουσιασμό που έδειξες για την επισκευή του μόνιτορ σκάλωσες σε σχετικά απλό θέμα
    αν και δεν ξέρω το συγκεκριμένο μόνιτορ φαίνεται στο σημείο που δυσκολεύεσαι η απάντηση να είναι ότι πρέπει να βγει συρταρωτά προς τα κάτω
    δες την φωτο που σου έχω
    το πλάισιο μπροστά θα το βγάλεις έτσι ακριβώς όπως στο βίντεο (με τα χέρια στο εσωτερικό μέρος) μην προσπαθήσεις από την εξωτερική ακμή ή τις γωνίες!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] toshiba l670 Γνώμη για τροφοδοσία usb
    από picdev στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 17:13
  2. Οθόνη Samsung T220
    από georgebouz στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-14, 00:27
  3. Επιδιόρθωση Κάρτας γραφικών - Laptop
    από tbaitasis στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 12:13
  4. Επιδιόρθωση πλακέτας PCB
    από costasv στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 01:20
  5. Επιδιόρθωση ενισχυτή SILVER(STK4162)
    από PCMan στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 02:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας